Publikované: 05.02.2021

Vo svete po vzore Maďarska prebiehajú rokovania o kúpe vakcíny Sputnik V

Krajiny EÚ, Európy a nielen, naliehajú na maďarskú cestu a kúpu ruskej vakcíny Sputnik V bez toho, aby sa riadili pochybnou geopolitikou. Ľudské zdravie a život je nad ňou.

               
Zdráhavosť „vedenia“ EÚ a Liekovej agentúry EMA má geopolitické pozadie.

Minulý piatok 15. januára Maďarsko oznámilo nákup dvoch miliónov dávok ruskej vakcíny COVID-19 Sputnik V na očkovanie jedného milióna ľudí. Maďarská agentúra pre lieky vydala mimoriadne povolenie na získanie Sputnika V bez toho, aby čakala na rozhodnutie v tejto veci zo strany Európskej agentúry pre lieky (EMA).
Vďaka tomu sa Maďarsko stáva prvou krajinou Európskej únie, ktorá vsadila na vakcínu, ktorá nie je schválená agentúrou EMA, a ktorá nie je súčasťou jednotného očkovacieho programu EÚ.
Pred Maďarskom v Európe schválili použitie Sputnika V iba Bielorusko a Srbsko. Bosna a Hercegovina , ktorá rovnako ako Srbsko nie je členom EÚ, oznámila, že začne rokovania s Ruskom…
V európskych krajinách si kladú otázku, či by nemali konať po vzore Maďarska; EMA vysvetlila, že členský štát EÚ „sa tak môže rozhodnúť v prípade meškania dohodnutých objemov schválených vakcín.“
K geopolitike: Česká republika na jednej strane rokuje o kúpe Sputnika V ale má svojho „idiota“ Petříčka, ktorý s jeho slovenským „natvrdlým“ kolegom Korčokom hejtujú proti Rusku („…“).
Český epidemiológ Roman Primula, poradca predsedu vlády Andreja Babiša, sa domnieva, že „európske krajiny majú právo uzatvárať svoje čiastkové zmluvy mimo globálnej zmluvy“.
„Česká republika, podobne ako Maďarsko, zváži otázku, ako získať kvalitné vakcíny,“ cituje portál plus Primulu rozhlas. cz. Podľa neho proces očkovania v EÚ ide pomaly a „samotná Únia si uvedomuje potrebu začať diskusie s ďalšími výrobcami“.
Roman Primula poznamenal, že žiadna zo svetových vakcín neprešla všetkými tromi fázami testovania, tak či onak, sú všetky rizikové, ale Maďarsko bolo v lepšej pozícii, pretože samo dostane výsledky tretej fázy a kvantitatívne viac vakcín bez byrokratických oneskorení centralizovanej distribúcie.
Ursula von der Layen verejne priznala, že v distrubúci vakcín EÚ zlyhala, pretože nerátala s ich výrobnými problémami.
„Skutočným vinníkom toho, čo sa dnes nazýva chaos, je 13. poschodie budovy Berlemont [v sídle Európskej komisie],“ domnieva sa Politico.

                
https://www.politico.eu/article/blame-ursula-von-der-leyen-eu-vaccine-debacle/

Primula pokračuje: „Keby Česká republika zvažovala nákup predtým neregistrovanej vakcíny, viedlo by to k výsledkom všetkých štúdií predložených výrobcom, iba by boli hodnotené nie európskymi orgánmi, ale českými. Naopak, ak by bola s týmto výrobcom uzavretá kolektívna zmluva EÚ, stali by sme sa opäť súčasťou celku a dostali by sme menej vakcín. Preto je výhodnejšia priama cesta Maďarska, pretože v týmto spôsobom dostalo dva milióny dávok,“uviedol Primula.
„Sputnik V ešte nemá centralizovanú dohodu s EÚ, ale nebudeme nič porušovať, ak budeme konať individuálne,“ načrtáva Roman Primula ďalšie možnosti získania vakcíny a dodáva, že „Česká republika sa už pokúsila bilaterálne rokovať s jedným iným výrobcom vakcín, ale k dohode nedošlo.“
Čerpané aj zo zdroja: https://www.pravda.ru/world/1582445-sputnikv_europe/
Poznatky: Geriatrička Olga Tkacheva: „Starší ľudia tolerujú vakcínu proti COVID-19 Sputnik V ľahšie“ https://www.medpulse.ru/health/386881.html?utm_medium=cqc&utm_source=medpulse_12
Geopolitika nie je nič, životy sú všetko. V Bulharsku o tom hovorí Vasil Velev, predseda Združenia priemyselného kapitálu: „Pre úspešnú imunizáciu musia byť v Bulharsku registrované všetky fungujúce vakcíny. Z čudných geopolitických dôvodov sa nesmieme odvrátiť od niektorých výrobcov, ktorých účinnosť bola preukázaná,“ uviedol Velev v štúdiu programu „Hello Bulgaria“. Dodal, že EÚ umožňuje registráciu vakcín samotnými členskými štátmi.
Poznámka: Aj Slovensko má svoj ŠÚKL (obdoba EÚ EMA).
“Maďarsko je tiež členom únie a už sa týmto problémom zaoberá. Štát môže tento problém vyriešiť sám, a nie čakať na rozhodnutie európskych úradníkov. To všetko obmedzuje naše možnosti,” uviedol Velev. Konkrétne nehovorí o tom, o akom druhu vakcíny hovoríme, ale analógie sú dosť transparentné. Podobné otázky sú kladené aj v ďalších krajinách, napr. v Holandsku a na Slovensku.
Dôvody dôveryhodnosti ruskej vakcíny
Dôvody dôveryhodnosti  Sputnika V sú problémy s dodržiavaním očkovacích plánov v krajinách EÚ v dôsledku spomalenia alebo zníženia dodávok vakcín (z 30 na 50%) spoločnosťami Pfizer a AstraZeneca.
Okrem toho je tajná aj európska kolektívna zmluva o dodávkach vakcín, teda čo, komu, kedy a  koľko je tajné a netransparentnosť zakladá podozrenie z korupcie.
Maďarsko sa ako prvé obávalo, pretože je v zóne „zlých ľudí“ EÚ.
Uvažuje sa aj o európskych krajinách „druhej triedy, najmä pre krajiny mimo členstva v EÚ. Ako vedúci WHO, Tedros Geybreyesus, už na margo selektivity povedal, zatiaľ čo otázka je diskutovaná, že “bohaté krajiny očkovacie látky majú, a menej rozvinuté krajiny „musia sedieť a čakať“.
Pravdou je, že ruské vakcíny sú lacnejšie a ľahšie aplikovateľné ako západné. Napríklad dvojzložková vakcína Sputnik V (odhadovaná cena je niečo cez osem eur za dávku) je výrazne lacnejšia ako Pfizer (asi 16,50 eur za dávku) alebo Moderna (27 eur). Rovnako ako Oxford-AstraZeneca (len niečo cez tri eurá za dávku), pričom ruská vakcína sa môže skladovať pri mínus 12 stupňoch Celzia a jej účinnosť je 92% (AstraZeneca sa pohybuje od 62 do 90%).
Šéf Štátneho investičného fondu Ruska (RDIF) Kirill Dmitriev v utorok 26. januára oznámil, že očkovanie proti koronavírusu „Sputnik V“ je k dispozícii. Naša vakcína” Sputnik V je už registrovaná v 14 krajinách. V najbližších týždňoch budeme mať viac ako 25 registrácií,” uviedol riaditeľ pre životné prostredie. Podľa šéfa RDIF požiadalo o nákup ruskej vakcíny viac ako 50 krajín. Irán dal zelenú vakcíne Sputnik 5, uviedol v utorok 26. januára minister zahraničia Mohammad Javad Zarif . Pfizer zlyhal (dodávky): Mexiko urgentne získalo Sputnik V. Argentína tiež vsadila na Sputnik V. Brazília podpísala s RDIF dve zmluvy na výrobu vakcíny Sputnik V.
Z dôvodu urgentne zrýchlených procesov vývoja vakcín, ukazuje sa množstvo ich vedľajších účinkov, niektoré vážne (eviduje aj ŠÚKL).
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/576556-sukl-eviduje-453-podozreni-na-neziaduce-ucinky-vakciny-proti-covidu/
Žiadam ministrov zahraničných vecí všetkých členských štátov EÚ a Rady Európy, aby nepchali svoje špinavé geopolitické paprče do verejného záujmu na ochranu a podporu ľudského zdravia a životov.
Ruská federácia je členským štátom Rady Európy. Má úžasný špičkový svetový vedecký potenciál vo všetkých odboroch vedy, len darebákmi a pokrytcami „slobodného Westernu“ zamlčiavaných.
Kedy dostal Nobelovu cenu vedec ruského pôvodu? Ešte aj Nobelov výbor je skorumpovaný špinavou geopolitikou.
EÚ a USA nech si riešia korupciu a ľudské práva doma, nie v Rusku.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+5 skóre, 5 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?