Publikované: 13.01.2022

Väčšina, jej pravda a moc

Môže byť ústavný zákon protiústavný? Môže. Môže byť nález ústavného súdu proti ústavný? Môže. Nielen zákon ale aj ústavný zákon môže byť v konflikte (rozpor) s materiálnym jadrom ústavy.
Podobne, nález ústavného súdu môže byť v konflikte (rozpor) s materiálnym jadrom ústavy a Listinou základných práva slobôd, ktorá zakladá materiálne jadro Ústavy..
Nepriamy dôkaz: Odlišné stanoviská sudcov v senátoch a ústavných sudcov v senátoch a pléne. Poučenie: Takzvaná väčšinová demokracia neprináša pravdu väčšiny. Len jej moc. Ešte raz: Väčšina nemá pravdu len moc.
Platí to pre parlament aj súdy (senáty) a ústavný súd v plenárnom rozhodovaní. Nálezy ústavného súdu (naostatok z 8. decembra 2021) sú spätne politicky a mediálne dezinterpretované. Čítal ich málokto.
Toto je širokospektrálna hybridná vojna na bojovom poli pravda verzus lož. Pozor! Aj polopravda je lož! Príklad (Slovensko): Vláda si cez svoju koalíciu a parlamentnú väčšinu schváli, čo len chce (nanajvýš narazí na ústavný súd).
Príklad (Česko): Nová vláda si schváli dôveru. Má pohodlnú parlamentnú väčšinu. Väčšina schvaľuje samú seba. Spravidla si aj zatlieska.
Nová česká Fialova vláda sa voči vysloveniu dôvery správa tak ako slovenská, na začiatku jej vládnutia Matovičova: ľahostajne a nezúčastnene. Obe tvoria parlamentnú väčšinu (slovenská ústavnú), ktorá v pomere k opozícii deformuje pojem parlamentná demokracia. Žijeme v takomto ústavno-právnom prostredí. A v takej “parlamentnej” demokracii.

Stav vecí dnes: jednotné “ústredné kúrenie“ ako výsledok pluralitnej demokracie a slobodných volieb. Stav v Česku: Vládna päť koalícia. Slovensko: Štvor (päť) koalícia sústavnou väčšinou. Riešenie:  Volebný zákon a časť vytváranie predvolebných koalícií. Vydá rovnováhu síl v parlamente. Opozícia nebude šúchať nohami pod lavicami. Patová situácia nehrozí. O tom by mala byť korektná parlamentná demokracia. Nová česká vláda päť koalície si vysloví dôveru, lebo v jednote väčšiny je sila. Nie pravda. Otázkou je stabilita koaličných vlád. Trebárs slovenskej. Opatrenie: Návrh zákona: Zrušenie parlamentnej opozície. Z dôvodovej správy: Zdržuje. Zbytočný a rušivý prvok.
Prvé, čo urobila nová Fialova vláda, ešte bez dôvery, bolo zamietnutie návrhu opozície na mimoriadnu schôdzu k financovaniu STAN. Podľa vzoru Slovenska: koalícia môže “fšetko”. Opozícia nič. Ja sa na to môžem… (čo len chcete).

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Voľba koalícií je voľba programovo-hodnotových heterogénnych hybridov. Českí Piráti  „slabí“ v Pirstan a ešte slabší v celku dva plus tri na čele s ODS, by ako samostatný politický subjekt voľbách dopadli ešte horšie. Podobným na Slovensku je hnutie OĽaNO (tri nesúrodé kontroverzné frakcie). Do „dvojakej“ SaS prestúpila Kolíková.  No, voľte to.
Trend: Nesúrodé a neštandardné politické koaličné subjekty. Mimochodom, jediný „nezávislý“ stabilný prvok slovenskej vládnej štvorkoalície je minister Krajniak za Sme rodina (nenechá sa vyviklať svojím „promiskuitným“ šéfom Kollárom) neochvejne si robí „svoje“ veci.  Včera večer ich  bol prezentovať  u experta na „fšetko“ Bielika.

Rokovanie o dôvere novej českej Fialovej vláde začalo 12.1. o deviatej ráno. Stále pokračuje. Je málo pravdepodobné, že nová vláda dôveru nedostane.
Slovenská vláda je “stabilná”. Lebo jej moc a parlamentná sila je v postavení nad pravdou. Česká a slovenská vláda sú “vládne valce” vzďaľujúce sa od vytúžených obrazov pluralitnej demokracie Veľkého Novembra 1989.
Schôdza o dôvere novej českej vláde bola prerušená na podnet SPD pre nejasné financovanie STAN do dnes 18-tej, kedy by malo prebehnúť hlasovanie.
Vládna koalícia odôvodnila zamietnutie návrhu na mimoriadnu schôdzu k financovaniu STAN: “Vrátime všetky peňažné dary pochádzajúce z trestnej činnosti.” Ibaže ide tu aj o etický rozmer. Nejde. Zrušili ho. Voličstvo ich už nezujíma.
Poslanec STAN Farský “pre prieťahy” vo vyslovovaní dôvery odložil plánovaný štvrtkový odlet do USA na študijnú stáž s výsledkom: federalizácia EÚ, na piatok. Poslanecký mandát si berie so sebou do Ameriky na dobu 8 mesiacov… nedá sa nič. Mandát je jeho na dobu štyroch rokov… neodňateľný: voličstvo “trhni si”!
Českému voličstvu: viete, koho ste vlastne volili? Viem, chceli ste zmenu a vsadili na “anti Babiš”. Ako na Slovensku “anti Fico”. Jedným aj druhým: tak si to užívajte.
Dôveru novej českej vláde si nová česká vláda vyslovila 13.1.2022 o 19-tej hodine 106 hlasmi.

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?