Publikované: 23.10.2014

Veľa kriku pre nič???

Vôbec som neočakávala taký rozruch. Potravinová komora sa predbieha s opozíciou, kto najviac poškodí dobrej veci. Môj návrh na reguláciu potravín v školských bufetoch a automatoch vyvolal erupciu kritickej sopky. A viete prečo? No, každý má nejaký svoj záujem. Nie je to náhodou preto, že niekto nechce prísť o skvelý biznis? A nie je to náhodou aj preto, že sa niekto bojí, že by sme konečne mohli v rámci výživy detí nabrať správny smer a nevychovávať si konzumentov nezdravej stravy?

Spustila sa vlna lobovania. Nielen na ministerstvách, v Národnej rade, ale aj u bežných úradníkov, aby sa tento návrh zákona jednoducho stopil. Bohužiaľ, na Slovensku stále platí, že za peniaze sa dá asi všetko. Nakúpiť priestor v médiách a očierňovať niekoho je nenáročné. Ale keď sa to robí takýmto okatým spôsobom, je to viac ako uvážlivé.

A moji vážení kolegovia z opozície? Zrejme veľmi dobre poznajú komédiu Veľa kriku pre nič. Veď oni boli tí, ktorí na začiatku tvrdili, že zákaz predaja nevhodných potravín v školských bufetoch a automatoch je úplná banalita. Ale zrazu zmenili názor. Som celkom rada. Rozprúdila sa debata, rada si vymieňam názory. Avšak vtedy, keď sú konštruktívne. Tejto diskusii by som takýto prívlastok rozhodne nedala. Keď som počúvala rozpravu v pléne parlamentu, pri ktorej opoziční poslanci naťahovali čas, aby vytvorili dostatočný priestor na ďalší lobing proti návrhu, pripomínalo mi to tragikomédiu. Hoci všetci spočiatku kričali, že ide o banálny návrh, do rozpravy bolo znenazdajky prihlásených 20 poslancov opozície. A vystúpenia boli naozaj hodné Nobelovej ceny. Iba neviem, v akej oblasti by im bola udelená. Veľa kriku pre nič už teda neplatí, vážení kolegovia?

Obyčajný školský bufet či automat. Označenie „obyčajný“ v tomto prípade zrejme nie je namieste. Aj bufety a automaty sú súčasťou školy či školského zariadenia, a preto patria do výchovného procesu. Pravdou však je, že oproti obratom, aké majú v obchodných reťazcoch, sa s tými, ktoré majú v školách, nemôžu porovnávať. Pre veľkých hráčov však nejde o zanedbateľnú položku v ich rozpočte. A prečo? Pretože si vychovávajú disciplinovaných konzumentov čipsov, sladených a kolových nápojov, premastených šišiek, majonézových bagiet, pizze a podobne. Vyrastá tak generácia mladých ľudí závislých od týchto pre ľudský organizmus „blahodarných“ potravín. Kvantita toho, čo dodávajú do škôl, je oproti obchodným sieťam minimálna, ale predsa významná. Z tohto pohľadu chápem, že môj návrh zákona leží viacerým v žalúdku. Ale nevzdávam sa. Ide totiž o dobrú vec.

Je smutné, že opozícia podľahla lobingu a nemyslí na zdravie detí. Pretože o to v prvom rade ide. Neustále argumentuje: nezakazujme, ale edukujme. Ale veď my vzdelávame, robíme osvetu. Bohužiaľ, nevhodným spôsobom. Dieťa vyjde z triedy, v ktorej mu práve pedagóg hovoril o zdraviu prospešných potravinách a ako je zdravé stravovanie telu prospešné, a na chodbe naň bliká automat plný sladkostí, toastov, kolových nápojov. Čo je to za edukáciu? Takto si dovolíme plytvať aj verejné zdroje? Prečo by v školách nemohli byť automaty s ovocím či so zeleninou? Fungujú aj inde vo svete. Domácim dodávateľom by to určite pomohlo.

A ešte niečo. Ak si niekto myslí, že rýchle cukry, ktoré nezdravé potraviny obsahujú, deťom pridajú energiu, mýli sa. Práve naopak. Na pár minút ich síce preberú, ale následne majú problém sústrediť sa, pretože ťažká strava zaťažuje celý organizmus. Veď si predstavte, že zjete polmetrovú bagetu s údeným mäsom a majonézou. Chce sa vám po takejto konzumácii pracovať? A čo potom dieťa?

Edukovať sa dá iba pozitívnymi príkladmi. A tie musia byť aj v školských automatoch a bufetoch. Ponúknime našim potomkom zdravú stravu – ovocie, zeleninu, minerálne vody, ovocné šťavy. Zabudnime už konečne na škriepky a lobovanie a dajme deťom šancu na zdravý život.

  • SlabéVýborné (0 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. Zdenek Janecek

    Toto velky je problem SMERu a KDH!! Chteli by vychovavat a uSMERnovat kazdeho, krome sebe. Zase chteji nasilu ovlivnovat deti a pubertaky, asi stejne jako dospele. Viz STK, energeticky certifikat, pracovne lekarstvo, cipovani psu a macek, doklady o shode, licence na vsechno mozne a nemozne, placeny elektronicky podpis a jine zvracenosti za nase penize. Co to tak nechat na lidi, nech se sami rozhodnou a nevnucovat jim sve videni sveta. A to nejenom u bufetu a automatu ve skolach. Mam opravdu silny dojem, ze ty automaty schvaluji reditele skol a tam je obrovsky prostor pro korupci. Takze to neni jen vina deti, ze si kupuji nezdrave veci.

  2. Pani Renata. Tento návrh presne reprezentuje vašu vládu… Ak sa pozriete po svete, čím horšia a mentálne jednoduchšia vláda – tým viac zákazov pre vlastných občanov (začnime severnou kóreou) a naopak, čím lešia vláda na vysokej profesionálnej a morálnej úrovni, tým menej zákazov (pozrite si napríklad švajčiarsko). Vaša politika celým spoločenským spektrom problémov ide v podstate iba cestou zákazov a spísnovania legislatívy a príslušných trestov………. Ak by sme boli vo vyspelej spoločnosti, pravdepodobne by sa tento váš návrh nedostal ani do parlamentu (je to totiž zasa iba obyčajná primitívna represia). Ak by ste totiž mali ozaj záujem zlepšiť životosprávu našich rodín, tak by ste nazakazovali sladkosti v bufetoch, ale by ste napríklad vytvorili povinný predmet pre druhý stupeň základnej školy a stredné školy s obsahovou náplňou o zdravej životospráve, kde by sa mladý ľudia učili o tom, prečo je lepšia čistá voda ako cola… Že je treba pre zdravie športovať a nie iba sedieť pri facebooku a podobne. Týmto dať mladým vedomosť a návod ako žiť zdravo. To by ale samozrejme bolo ovela viac práce ako jednoducho a populisticky splodiť a nechať si štátostranou schváliť zákaz. Tiež by ste mohli založiť koncept celoživotného vzdelávania o zdravej výžive a zdravom životnom štýle, kde by ste sa sústredili na rodičov a tým by ste pomáhali aby slovenské rodiny jedli zdravšie. Zorganizovali by ste napríklad bezplatné centrá zdravého životného štýlu a cez ministerstvo zdravotníctva a rodiny by ste tam posielali obéznych ľudí a snažili sa im tam pomôcť………. Ak by sa vám toto zdalo málo, tak by ste na zdravé potraviny (ovocie, zeleninu, čerstvé potraviny a pod.) mohli v štátostrene zaviesť trebars 5% DPH a na sladkosti, nanuky a podobne zaviesť napríklad 25% DPH. Možností, ako pomoct slovenskym rodinam k zdravému životnemu štýlu je obrovské množstvo. Bohužiaľ, vy ste si vybrali a nechali schváliť asi tú najhoršiu – zákaz a represiu, namiesto toho, aby ste spravili niečo ozaj prínosné…. Tak sama sa teraz mozete rozhodnut, ci ste svojimi opatreniami blizsie k tej severnej korei, alebo ku svajciarsku :) A ak vo svojej politickej kariere planujete spravit nieco, za co si vas bude vazit inteligentnejsia cast naroda, musite riadne pridat. Zatial to je velmi slabe a presne v linii jednoduchej mysle v štatostrane SMER….

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?