Publikované: 30.06.2013

Veriť konšpiračným teóriam?

Ulicka

Internet ako aké také slobodné médium prináša okrem oficiálnych informácii aj tie ostatné, medzi ktoré môžeme zaradiť aj konšpiračné teórie. Existujú takmer na čokoľvek, napríklad že Michael Jackson žije, že lietadlá nad našimi hlavami vypúšťajú takzvané „Chemtrails“, že pád dvojičiek v New Yorku bol plánovaný, že kríza bola plánovaná aby bohatí ešte viac zbohatli, alebo že o pár rokov budeme všetci nosiť čipy. Samozrejme nájdu sa aj slovenské verzie typu, že za pádom Radičovej vlády stojí Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš po dohode s Róbertom Ficom a podobne.

Konšpiračných teórii je veľké množstvo a je asi strata času tu všetky rozoberať a popisovať. Skôr sa treba zamyslieť nad tým čo je reálne a čo nie. Priznám sa, že veľa teóriám je veľmi ľahko uveriť pretože všetky prinášajú nejaké argumenty a dôkazy. Niekedy človeku je po dlhodobejšom sledovaní takýchto dokumentov a informácii aj zle. Uvedomuje si totiž kde to vlastne žije a veľmi zle to vplýva na samotnú psychiku. Samozrejme môže to prerásť až do nejakej mánie, úzkosti, depresie a možno aj fanatizmu.

Je potrebné si uvedomiť, že žijeme v digitálnej a preinformovanej spoločnosti. Nevyhneme sa teda ani informáciám, ktoré nie sú potvrdené, alebo dôkladne overené a my ich berieme s úplnou samozrejmosťou. To isté platí pre konšpiračné teórie. Pokiaľ nejakej z nich chcete uveriť, mali by ste si tú teóriu overiť u viacerých zdrojov.

Mnoho ľudí podľahlo ošiaľu, ktorý rozbehol dokument The Zeitgeist. Netvrdím, že niektoré postrehy v dokumente nemôžu byť pravda, ale autor veľa veci vysvetľuje po svojom tak aby to presne sedelo celému „príbehu“ aký v dokumente ponúka. Presne aj na takéto dokumenty si treba dávať veľký pozor aby vás nepohltili.

A aký je teda výsledok? Veriť, či neveriť konšpiračným teóriám? Podľa môjho odhadu to vychádza na 30% teóriám veriť a na 70% teóriám neveriť. A čo z toho celého na záver vyplýva?

 1. Overovať si informácie u viacerých zdrojov a neveriť hneď úplne všetkému čo vám ponúka populárna televízia v spravodajstve.
 2. Mať prehľad o verejnom živote vo svojej krajine.
 3. Zúčastňovať sa veci verejných ako sú voľby, referendá a prípadne aj protestov a petícii.
 4. Zhovárať sa s priateľmi a príbuznými aj o týchto teóriách.
 5. Vnímať svet okolo vás.
 6. Meniť svet v niečo lepšie tak, že začnem od seba.

 

 

 

 • SlabéVýborné (0 skóre, 4 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Roman Huťa

  Prosím Ťa, vysvetli mi ako súvisí bod 3. “Zúčastňovať sa volieb a referend” s konšpiračnými teóriami? Bod 2. by si ešte ako tak mohol obhájiť, ale som zvedavý, ako chceš vykľučkovať z tej trojky??? Alebo šestka!

  1. Roman Szilagyi

   Veľa konšpiračných teórii sa týka práve vlád či už v našej alebo v iných krajinách a ako inak môže človek niečo aspoň máličko zmeniť ako takými voľbami, referendami, alebo petíciami prípadne aj protestami … 

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?