Publikované: 10.07.2020

Viac o nepokojoch v Srbsku

V Srbsku sa v utorok zdvihli veľké nepokoje ako za Miloševiča potom, ako sa vláda tri týždne po voľbách rozhodla pre koronavírus rozhodla nariadiť víkendový zákaz vychádzania. Hovorí sa, že nepokoje, aké zažilo Srbsko v utorok a v stredu, v Belehrade a iných mestách, tam boli naposledy v 90-tych rokoch za vlády Slobodana Miloševiča.
Demonštrantov pobúrila reakcia vlády na pandémiu, vládny kabinet chcel zaviesť ďalšie reštrikcie. Protestujúci neskôr svoj hnev obrátili najmä proti prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi. Mnohí Srbi sú z jeho štýlu vládnutia frustrovaní, vnímajú ho ako autokratický, napísala DPA/SME.
Novozvolený prezident Alexander Vučič ukazuje zranených policajtov:

            

Ak som napísal „článoček“ o nepokojoch a protestoch v Srbsku, pri zbere info som si bol vedomý, že ich mám málo, lebo som tam nebol a „nesvietil“ im pri tom: http://www.blogovisko.sk/srbsko-povstalo.html
Srbi sa prvýkrát vydali do ulíc v utorok, krátko potom, čo prezident Vučič oznámil, že po potvrdení nových infekcií Belehrad uzavrie na tri dni. Oznámil, že polícia na násilie bude „reagovať“.
Zatiaľ čo iné európske krajiny postupne zmierňovali svoje blokády, pán Vučič sa rozhodol pre rýchlejší proces, čoskoro umožnil Srbom zhromaždiť sa po desiatkach tisícoch bez sociálneho dištancovania pri športových zápasoch a zaplniť znovuotvorené nočné kluby.
Tisíce Srbov demonštrovali na druhú po sebe nasledujúcu noc v stredu v reakcii na riadenie krízy koronavírusu prezidentom Aleksandarom Vučičom a väčšie obavy zo stavu demokracie v Srbsku.
Po vykonaní jednej z najprísnejších blokád v Európe v marci pán Vučič začiatkom mája zrušil sociálne obmedzenia a tvrdil, že jeho vláda porazila koronavírus.
Z davu: „Keď im vyhovuje, aby boli voľby, koróna neexistuje.“
Prezident Vučič vraj 21. júna zvíťazil bojkotom opozície.
Poznámka: Tomu sa má rozumieť, že srbské voličstvo bolo uvedené do stavu nesvojprávnosti?
Kritizovaný je za zmiernenie obmedzení pred voľbami, a ich obnovenie po voľbách…
Kritici: „Nadmerné použitie sily sme nevideli od Miloševiča v rokoch 1996 alebo 1997…
Alebo: „Prešli sme z jedného extrému do druhého,“ uviedla Jelena Vasiljevičová, odborníčka na protestné hnutia na Balkáne z univerzite v Belehrade.
https://www.nytimes.com/2020/07/08/world/europe/serbia-protests-coronavirus.html
Srbská vláda po dvoch nociach protestov v hlavnom meste zrušila plán na uvalenie víkendového úplného zákazu vychádzania v Belehrade.
Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovic uviedla, že „policajné násilie na demonštrantoch vyvolalo vážne obavy z porušovania ľudských práv.“
Premiérka Ana Brnabič oznámila obmedzenejšie opatrenia vrátane zákazu zhromaždenia viac ako 10 ľudí. Zákaz zhromaždení by mohol dať polícii viac dôvodov na rozptýlenie ďalších protestov. Od piatka sú v čase od 21. hodiny zavreté obchody, krčmy, kluby, reštaurácie a iné kryté priestory.
Blokovanie by bolo najúčinnejším opatrením, ale rozhodli sme sa namiesto toho urobiť tento predbežný krok, uviedla pani Brnabičová a dodala, že nechápe, prečo sa protesty konali.
https://www.bbc.com/news/world-europe-53353854
Veselo si aj vy „zakonšpirujte“ a zdieľajte. Myslím to vážne, nie ironicky. Ak článok „porozdávam“ priamo, môže sa stať, že „skončím“ lebo toto je už ultra anti systémové.
Aeronet je v Smatanových zoznamoch: https://www.konspiratori.sk/
Uvedený pod číslom 5: https://www.konspiratori.sk/zoznam-stranok.php
Věra Jourová, euro komisárka, k dezinformáciám a hoaxom v EÚ, na sociálnych sieťach a TA3:
https://www.ta3.com/clanok/1185319/pandemia-je-sprevadzana-dezinformaciami-eu-chce-problem-riesit.html
Množstvo „konšpiračného“ materiálu sa hromadí aj o pôvode a účele Covid-19. Informačný Babylon hustne.
Potom, čo mi práve „podbehlo“ a čo vám ponúkam nižšie, doslovne mi spadla mi sánka a svoj, hoc informačne bohatší článok, než mediálne správy, ktoré sa snažia navodiť dojem, že v Belehrade a Srbsku ide „len“ o odmietnutie zákazu zhromažďovania, v dôsledku nedostatočných opatrení srbskej vlády a prezidenta Vučiča, tak svoj blog mám dnes len za úvod a „vzbudenie záujmu“:

             

https://aeronet.cz/news/v-srbsku-vypukl-statni-prevrat-proti-pro-bruselske-vlade-ktera-chce-znovu-srby-zavrit-do-karanteny-v-belehradu-se-siri-informace-ze-vladou-nakoupene-testy-umyslne-oznacuji-zdrave-lidi-za-pozitivne/
Konšpirácie vznikajú z nedostatku informácií a zatajovania skutočností, vedúcich k pravde. Cesta od lži k pravde je spravidla dlhšia. Ale pravda vždy dôjde do svojho cieľa.
Zodpovednosť za vznik konšpirácií nesú osoby a subjekty, konajúce v zmysle a duchu predošlej vety.
Ide aj o to, o čom je boj proti dezinformáciám a hoaxom; a čo je hoax a dezinformácia.
Hoax je falošná správa, vydávaná za pravdu, ktorá má vyvolať cielený efekt (aj vyvolať nepokoje). Dezinformácia je spravidla mätúca informácia, ktorá má navodiť stav informačnej neistoty.
Samozrejme, v hľadaní príčin nepokojov v Srbsku objavila sa aj „ruská stopa“, ktorú zmieňujú naše „konšpiračné“ Hlavné správy:
https://www.hlavnespravy.sk/mediach-sa-objavili-spravy-ruskej-stope-nepokojoch-srbsku/2226842
K podobným “konšpiráciám” možno len toto: Budúcnosť ukáže, čo bolo z tvrdení a písaného pravdou, a čo lož.
Nepokoje v Srbsku môžu a nemusia mať víkendové pokračovanie
. Srbská „verchuška“ zo štvrtka na piatok obnovila a vydala zákaz zhromažďovania pre viac ako desať osôb až do odvolania…
Tieto ochranné opatrenia pribúdajú aj v štátoch, kde výsledky naznačovali, že incidencia Covid-19 v nich bola na ústupe… (znova sa potvrdzuje význam cezhraničného pohybu a lokálnych opatrení…).
Štvrtkové protesty pred parlamentom v Belehrade sa začali veľmi pokojne a disciplinovane, sedením s osobným odstupom pod heslom: “Netlačte sa, posaďte sa.” https://tass.ru/proisshestviya/8929721

Česká politická scéna je rozhádaná, lebo vláda nezvládla región Ostravsko-Karvínsko a situáciu v baniach OKD, v gescii štátu.

Proti porušovaniu zákazu môžu byť použité ozbrojené sily. Ide ale o zdravie, alebo opatrenia, ktoré majú najmä zabrániť nepokojom a nesúhlasu so skutkami srbskej vlády a prezidenta, s politikami vlády, EÚ a NATO? Máme víkend. Aj v Srbsku. Sa uvidí…

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

P.S. Československo bolo rozdelené pokojnou cestou potom, čo sme sa „nežne“ odovzdali do „rúk“ Západu. Ten už nechce, aby sme sa prezentovali ani ako národný štát.
Slovensko sa správa naďalej pokojne, poslušne a disciplinovane. Pokojne, netlačiac sa, sedí pri fejzbúku.

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?