Publikované: 04.05.2014

Viete, čo je pravou príčinou finančnej krízy?

Všeobecnou príčinou vzniku finančnej krízy boli vraj „americké hypotéky“ ľuďom, ktorí mali nízky príjem. Každý súdny človek vie, že v živote človeka môžu nastať rôzne udalosti, ktoré človeku otočia život naruby a v takom prípade je už len krôčik k neschopnosti splácania hypotéky. Platí zásada, že čo je americké, je „svetové“ a teda aj „slovenské“, hypotéky sa svetovo a slovensky rozšírili, rástli ako huby po daždi a v poslednom období nabrali priam obludné rozmery.

Bankám v snahe o čo najvyšší zisk nestačili vlastné finančné prostriedky, ale začali používať rôzne formy dlhopisov. Ďalšou skupinou, ktorá bola do tejto špinavej hry zapojená boli investori, ktorí investovali vlastné finančné prostriedky do dlhopisov vydávaných bankami s „vyššími výnosmi“.

Všetko by v poriadku, keby to svetovo nenabralo rozmery chamtivosti a neľudskosti.

Vrátim sa na úvod a pripomeniem ešte raz rôzne životné situácie, ktoré človeku skrížia plány a otočia život naruby.

Bankár vždy ostane bankárom a v biznise sa bude riadiť snahou o čo najvyšší zisk pre seba bez ohľadu na postavenie a „ohrozenie“ klienta.

A tak sa finančná kríza skloňuje pekných pár rokov v siedmych pádoch jednotného a množného čísla a naši politici nám rok čo rok sľubujú, že finančná kríza sa chýli ku koncu a že čo nevidieť ju budeme musieť vyhrabávať zo smetiska dejín.

Je to pravda, čo sa hovorí alebo pravú príčinu finančnej krízy treba hľadať niekde inde? Áno, treba ju hľadať niekde inde.

Pravou príčinou finančnej krízy je nedostatok finančného vzdelania.

Ak hovoríme o Slovensku a na školách ktoréhokoľvek stupňa by sa zaviedlo finančné vzdelávanie o peniazoch, o daniach… pravdepodobne v dohľadnej dobe by došlo k zmene vzťahu banka – klient a úverovej a hypotekárnej politike vôbec. Iba nedostatok finančného vzdelania posunie človeka do takého uhla pohľadu, že je ochotný sa zadlžiť na celý život… bez ohľadu na riziko.

 

Jedno slovenské príslovie hovorí o „sýtom vlkovi a celej ovci“. Aký paradox, lebo v tomto prípade iste o riadne ošklbanú a zodratú ovcu.

  • SlabéVýborné (-2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. no hlavnym dovodom financnej krizy je to ze skupinka ludi ma obrovske prijmy a dalsi zivoria na hranicy chudoby a kedze ak MA TRZNE HOSPODARSTVO FUNGOVAT TREBA ABY SA TOVAR OTACAL NA CO MUSI AJ OBYCAJNY ROBOTNIK MAT PRIJEM Z KTOREHO SI MOZE DOVOLIT KUPIT AJ NIECO VIAC AKO ZAPLATIT ENERGIE A BYVANIE A POTOM ABY MU ZOSTALO DOST NA UTRACANIE kedze treba tovar otacat a kedze 60 ludi na slovensku sice aj ked ma mozna pracu ale na vyplatu dostane almuznu nema na zbytocne utracanie a na zapade je to podobne takze ako sa ma tocit tovar ked pracujuci nan nema peniaze !!!!! a potom pride kriza kedze tovar je ale nemoze si ho moc ludi z TYCH ALMUZIEN CO DOSTAVAJU NA VYPLATU !!!

  2. Zdenek Janecek

    presne tak, kde se ztratili penize ze stoupajici produktivity prace, lepsi organizace a vzdelanosti lidi ?? Kdyz ted nekdo naznaci, ze by to chtelo garantovany Zakladni prijem, tak to je hned ohen na streche, ze kdo by potom robil ?? vsak uz ted je u nas zhruba milion lidi, kteri delaji vymyslenou a zbytecnou praci a za hodne prehnane penize. Tak proc ty same penize nerozdelit rovnomerne pro vsechny ??

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?