Publikované: 06.05.2014

Vodno-lyžiarsky vlek na Jazere má problém

Keď mi niekto povie aby som spomenul prvé veci, ktoré ma napadnú pri vyslovení „sídlisko Nad Jazerom“ napadne ma nasledovné: jazero, električky, krásne topole popri ceste, niekdajší Bajkál, a samozrejme vodno-lyžiarsky vlek. Neviem od kedy presne ten vlek funguje, ale reprezentuje nielen mestskú časť, ale aj Košice, či región. Na tomto vleku sa konalo nespočetné množstvo súťaží, samozrejme aj medzinárodných a vyrástlo na ňom niekoľko majstrov v tomto krásnom športe.

Prejdem však k podstate veci, ktorá ma v posledných dňoch prekvapila. NKÚ (Národný kontrolný úrad) ešte minulý rok urobil kontrolu niektorých zmlúv s podnájomníkmi, ktoré má podpísané mestská časť Nad Jazerom a podnájomníci v rekreačnej oblasti Jazera. Výsledkom kontroly je, že mestská časť umožnila platiť podnájomníkom menej, ako je určené podľa pravidiel prenajímania majetku mesta Košice. To si myslím, že v prípade vodno-lyžiarskeho vleku bolo doposiaľ aj v poriadku, keďže ide o športovú a sezónnu záležitosť.

Mestská časť je teda nútená zvýšiť nájom pre vlek z pôvodných 134 € mesačne na 3704 € mesačne. Nejde o preklep, ale naozaj o sumu, ktorá je jednoznačne likvidačnou pre podnájomníka vleku. Starostka mestskej časti chcela problém riešiť na mestskom zastupiteľstve návrhom, v ktorom sa spomína, aby sa pri určovaní ceny zohľadnil osobitný zreteľ pre tento vodno-lyžiarsky vlek, keďže ako už bolo spomenuté ide o športovú, reprezentatívnu a sezónnu záležitosť. K dispozícii je odkaz pre návrh: http://www.kosice.sk/includes/docuStore_getByID.asp?id=41676

Hlasovanie však bolo neúspešné, pretože viacerí poslanci mestského zastupiteľstva návrh nepodporili. Zrejme boli opatrní v prípade konania starostky, ktorá je často nevyspytateľná. To vyvolalo vlnu pohoršenia a prevádzkar vleku po zvážení situácie spustil zbierku podpisov pre výzvu košickým poslancom, aby návrh ktorý bude opäť predložený v júni na mestskom zastupiteľstve schválili. Tu je odkaz pre spomínanú výzvu, kde sa vyjadril aj Alexander Vaško, ktorý stojí za klubom vodného lyžovania TRIXEN a teda aj dotknutým vlekom: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=773405

V júni po medializácii nakoniec mestský parlament schválil návrh, ktorý bol predložený ešte raz, čo teda znamenalo, že mestská časť môže určiť nižšiu cenu pre vodno-lyžiarský vlek. Avšak dňa 10.7.2014 na mimoriadnom miestnom zastupiteľstve mestskej časti Nad Jazerom, mali miestni poslanci schváliť nové ceny pre vlek. To sa však nestalo. Jeden poslanec z poslaneckého klubu SMER-SD/MOST-HÍD (ktorí v Košiciach vo veľkom spolupracujú) sa zdržal hlasovania a teda návrh na nižšie ceny neprešiel. Je pravda, že z 23 poslancov bolo prítomných len 14, to ale nič nemení na tom, že snaha vyšla navnivoč. Bolo prítomných 14 poslancov, ktorí mali tú moc návrh schváliť.

Nové ceny pre vodno-lyžiarský vlek mali vyzerať takto:

Od 15.6. do 15.9. – 313,45 € mesačne
Od 16.9. do 14.6. – 89,12 € mesačne
Nájom za vodnú plochu – 1 € ročne

Tu je celý návrh: http://www.jazerokosice.sk/docs/miz_07_2014/material_4.pdf

Ešte v auguste sa zvolalo ďalšie mimoriadne zastupiteľstvo mestskej časti Nad Jazerom a tam bol návrh v tejto podobe schválený. Samozrejme nebolo to bez nejakého háčika. V jednom bode programu sa popri vleku ocitol aj návrh na úpravu nájomného (smerom dole) pre podnik, ktorý v rekreačnej oblasti len podniká. Tak sa teda vyslovene podnikateľský subjekt zviezol na chrbte športového zariadenia. Vedenie mestskej časti pracuje naozaj efektívne.

Prevádzka vleku je a zrejme bude celé leto pozastavená z dôvodu výskytu siníc vo vode, ktoré by dokázala potlačiť lepšia cirkulácia vody, ale to je už na inú tému.

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?