Publikované: 12.10.2013

Voľby, alebo cca 30 €?

Krátka úvaha o voľbách ako takých. Náklady na voľby sú obrovské. Predstavujú na jedny cca 10 mil. €. Bežnému občanovi to veľmi nevadí. Vôbec to nevadí politickým stranám. Absolvoval som zopár rozhovorov so starostami či primátormi na tému zastúpení ľudí v komisiách.

 Moja úvaha smerovala k výplate, ktorú dostanú členovia komisií. No a otázka je vlastne, prečo? Prečo by mal niekto dostávať zo štátneho rozpočtu peniaze, ak ho nominovala politická strana. Potom nech si ho strana aj platí, alebo nech to robí zadarmo z presvedčenia, nech sa uvidí, koľko ľudí chce naozaj pomôcť svojej politickej strane. Je to takých judášskych 30 € za deň volieb.

Podobne je to s príspevkom pre politické strany. Je to úplne úchylné, aby sa podporovalo niečo, čo vzniká na zakladá dobrovoľnej báze. Poslanci majú platy a malo by to stačiť.

Na niektorých dedinách vznikli doslova klany volebných komisií. Je jedno za ktorú stranu niekto kope, hlavne, že v komisiách sedia vedľa seba hoci aj príbuzní. Ako potom nezabrániť ovplyvňovaniu volieb? No asi ťažko. Stačí ak niekto napríklad vo voľbách do VÚC zakrúžkuje iba jedného kandidáta a počet mandátov v mieste, kde sa okrsok nachádza sú tri. Hneď môže zakrúžkovať čo dokrúžkovať toho svojho.

Voľby by už mal byť konečne zdigitalizované. Jednoducho, by každý volič dostal svoju voličskú čipovú kartu s ktorou by sa prezentoval pri registrácii. Bolo by jednoduchšie pre slepých aj negramotných. No a úplne najjednoduchšie by to bolo pre pracujúcich či cestujúcich, ktorí nie sú vo svojom bydlisku. Na základe karty by vôbec nemuseli žiadať o voličský preukaz, len by odvolili práve tam kde sú.

V prípade imobilných občanov by stačila prenosná čítačka kariet a bolo by. Ušetril by čas peniaze, sčítavanie výsledkov, prehmaty by sa zminimalizovali. Čip by už mohol byť v občianskom preukaze a všetko by sa to mohlo diať on-line. Sme predsa v 21. storočí.

Neviem prečo to nie  je možné a prečo každému takýto stav vyhovuje, ale vláda aj opozícia síce momentálne chce rokovať, raz však nemá čas jeden a potom druhý a pre občana je to len obyčajný cirkus.

  • SlabéVýborné (+13 skóre, 13 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. To je taky problem si urobit domacu ulohu ked clovek pise o nejakej casto diskutovanej teme, teda ze by aspon porozmyslal o moznych protiargumentoch – ake by mohli byt dovody sucasneho systemu (alebo si aspon najst nejaku predoslu diskusiu na tuto temu)? Clovek potom objavuje teplu vodu (alebo to ze teplu vodu vobec netreba). Konkretne 1) platba clenom komisii.Predpokladam ze dostavaju peniaze hlavne kvoli tomu ze bez nich by proste nikto do komisie neprisiel. Ked su v dedinach klany,su tam preto ze existujuce politicke strany ich tam nominovali, takze ked sa navzajom neskontroluju, tak si za to zvysne politicke strany mozu same, kedze tam nenominovali svojich ludi. Volicska cipova karta je sice dobry napad, ale to nijako neriesi problem prevencie pred manipulaciou softveru ci hardveru napr. Rovnako musi niekto dohliadat ci dotycny clovek odvolil osobne alebo niekto prisiel s 50mi kartami. Uplna online volba ma rovnaky problem – overenie ci volil clovek osobne. 2) prispevok stranam – hlavny dovod toho prispevku je prevencia korupcie.Clenske je ako zdroj serioznych penazi nerealne, ostalo by im jedine zhanat spoznorov a darcov. Sice v sucasnosti to nefunguje spolahlivo, ale keby sa im tie peniaze vzali – nutnost vratit prispevky sponzorom by bola otazkou prezitia. Myslienka ktora zrusi clenske musi vymysliet ako zabranit kompenzacii. Jedna moznost by bola ze by stat zaplatil napr. billboardy vsetkym kandidatom (co vyzbieraju iste mnozstvo podpisov) a strany by museli mat transparentny ucet. Stale by bol problem co s nakladmi ktore zaplatie tretie osoby.

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?