Publikované: 13.11.2014

Vydieranie elitnými policajtmi

Kto z nás by si nepamätal na sci – fi tlačovky s JUDr. Spišiakom, na časy keď dvakrát do týždňa policajné prezídium prezentovalo rozbitie ” organizovanej ” skupiny , keď polícia rozbíjala organizované skupiny, ktoré nikdy skupinami neboli a organizovaná trestná činnosť bola produkovaná iba v chorých hlavách policajných dôstojníkov odboru organizovanej trestnej činnosti …

Mnohí z nás si nepochybne spomenú aj na vyjadrenia pána Spišiaka, keď údajných členov týchto skupín odmietali prokurátori žalovať a sudcovia odmietali súdiť.

“Majú veľa peňazí a dobrých právnikov, proti ktorým policajti nemajú šancu” … obhajoval nezákonné konanie policajtov Spišiak. S vedomím, že právne vedomie občanov je skôr bezvedomím a obsahy trestných spisov nepreniknú na verejnosť. S podporou médií, ktorú požíval v tej dobe mohol si to dovoliť a verejnosť články o bojovníkovi proti zločinu doslova “hltala “.

V polovici roku 2003 odboru organizovanej trestnej činnosti , skôr prináležal názov odbor organizovania trestnej činnosti a policajti, ktorí sa odmietali podieľať a spolupracovať na týchto svinstvách vo veľkom počte policajný zbor opúšťali. Policajné prezídium aj na túto situáciu našlo odpoveď ….” Policajný zbor sa vyčistil, a ostali iba odvážni , s nasadením plniť úlohy policajného zboru” . Odchod množstva kvalitných profesionálov nebol ranou iba pre samotný policajný zbor, ale predovšetkým pre účastníkov konania , občanov.

Vydieranie Petra Puškára ……

Jaroslav Slávik potreboval ” výsledky” a vylepšiť rodinný rozpočet.

Petra Puškára ” rozpracoval” policajt Jaroslav Slávik z polície Žiar nad Hronom s pomocou svojho dIhoročného priateľa Ivana Konôpku, Puškárovho spolupracovníka.

Motív Konôpka detailne popísal v svedeckej výpovedi v Českej republike:

“Môj motív bol jasný od začiatku, chcel som mať zabezpečenú beztrestnosť a získať peniaze. S Puškárom to už nemalo zmysel, on bol taký jednoduchý, nechcel robiť podvody a tak sme sa nepohodli. Išlo o to, ukončiť spoluprácu s Puškárom tak , aby na mňa do smrti nezabudol. Povedal som Slávikovi, že nech mi dohodne tú pascu na Puškára a ja ho odstavím. Policajti mi pripravili plán, ktorý najskôr sa mi páčil, ale potom sa mi to celé vymklo z rúk a všetko to riadili policajti, najviac Mikula s prokurátorkou. Policajti Mikula a Slávik potrebovali ” výsledky” a “zarobiť” .

Vďaka nadštandardným vzťahom na polícii v Žiari nad Hronom a v Banskej Bystrici na Puškára a všetkých ľudí, s ktorými spolupracoval bolo podaných množstvo trestných oznámení a začatých trestných konaní.

Organizátor Slávik niekoľko mesiacov ” operatívnou činnosťou zabezpečoval” informácie kde a ako sa pohybuje, aké používa auto s kým sa stretáva, zistil aké vlastní a prenajíma nehnuteľnosti, koľko peňazí je na jeho účtoch … Po zabezpečení informácií k osobe Petra Puškára, jeho spoločníkov a zamestnancov , rozhodli sa policajti v spolupráci s prokurátorkou , v rámci diskreditácii a zničení Puškára “vylepšiť rodinný rozpočet” …. vydieraním …

Konôpka predpokladal , že po niekoľkých mesiacoch pôjde vypovedať, vec sa utrasie, ale policajti miesto sľúbených výhod začali Konôpku vydierať.

Ing . Vladislav Mikula – v súčasnosti príslušník Národnej kriminálnej agentúry – pripravil výsluchy, ktoré Ivan Konôpka s Róbertom Chylom aktérmi ” ofinovej aféry ” popodpisovali …. Klasika . Nikdy neboli vypočutí. Konôpka prevzal navyše pripravené výsluchy pre ľudí , ktorých mal nahovoriť , aby vypovedali proti Puškárovi, pod hrozbou nahovoril Chyla a Čavojca .

Následne policajti uložili Konôpkovi vyrobiť nahrávku, na ktorej Chylo hovorí o vydieraní. Iniciatívny Konôpka vyrobil hneď dve. Za prvú nahrávku žiadali od Puškára 1.000.000 SK , ten si mali rozdeliť Konôpka , s Chylom . O tejto nahrávke policajti nevedeli.

Za druhú nahrávku požadovali od Puškára 5.000.000 SK . Pol milióna zo sumy mal dostať Ivan Konôpka, zvyšok si mali rozdeliť policajti Mikula a Slávik, časť peňazí mala skončiť u prokurátorky Koperníkovej.

Výrobu nahrávky popisuje v svedeckej výpovedi Konôpka : “Chylo dostal papier, ktorí pripravili policajti , ten iba niekoľko krát prečítal. Nemohol ísť vypovedať, mohol by to popliesť. Celé to narafičili policajti, ktorí sa chceli obohatiť.”

Chylo herecký výstup kamerou okomentoval nasledovne: ” Dostal som na papieri napísané čo mám povedať, že sa akože stalo.”

Puškár sa rozhodol nevyplatiť sumu, ktorou bol vydieraný ….

Snáď k najväčším perlám v súdnom spise patrí vyjadrenie Konôpku : Puškár bol jednoduchý. Odmietal robiť podvody a bol neznesiteľný aj pre políciu ,odmietol vydať peniaze s výsmechom, že sa žiadnej trestnej činnosti nedopustil.

Petrovi Puškárovi a jeho spolupracovníkom (po odmietnutí zaplatiť sumu, ktorou bol vydieraný ) za trest bolo vznesené obvinenie a neskôr boli obžalovaní ….

Pán Ing. Vladislav Mikula, pri ” výrobe” trestného spisu zabudol na jednu veľmi vážnu vec a tou je slovník poškodených … vo výpovediach pripravených pánom vyšetrovateľom majú všetci vypočúvaní slovnú zásobu a vyjadrovacie prostriedky policajta profesionála s dlhoročnou praxou … paradoxne v porovnaní s reálnymi výpoveďami , realizovanými v Českej republike sú nielen obsahom, ale predovšetkým jazykovými prostriedkami odlišné.

PS: Čo už … asi fakt dokonalý trestný čin nikto nespácha … ani vyšetrovateľ elitnej jednotky ani pracovník operatívy odboru organizovanej kriminality …

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?