Publikované: 23.08.2020

Vyšetrovanie prípadu Chovanec

Smrť Slováka Jozefa Chovanca, ktorý zomrel vo februári 2018 po tom, ako ho v cele „riešila“ federálna polícia, vyvoláva mnoho otázok. Najmä o vine či nevine zasahujúcich policajtov…
Smrť na letisku Charleroi: polícia stále nemá výcvik na reakciu na „syndróm rozrušeného (agitovaného) delíria“.
Toxikologické vyšetrenie ukazuje, že obeť nejedla drogy ani alkohol: mala by trpieť „syndrómom rozrušeného delíria“.
Slobodná policajná únia (SLFP) od roku 2013 márne argumentuje, že dôstojníci majú byť vyškolení na zvládanie tohto typu syndrómu.Belgická federálna polícia sa ale venuje osobe Chovanca viac, než zasahujúcim policajtom a hajlujúcej policajtke.

George Floyd bol viackrát trestaný násilník, okolo drog, spoločenský odpad, luza.
Tieto osoby sú „oficiálne“ zaradené do sociálne vylúčených spoločenstiev a Západom ospravedlňované ako obete rasizmu a diskriminácie. Takto je zaobchádzané aj so slovenskými Rómami.
Zo zavraždeného Floyda urobili „Ježiša“ a založili celosvetové hnutie Black Lives Matter. Ide o slniečkárske fašistické hnutie hnutie Antifa.
(Na dúhovej vlajke, lebo sa „chytili“ aj LGBTI aktivisti, má pribudnúť aj hnedá a čierna).
Floyd bol zadržaný bol pri incidente v obchode. Stíhaní sú štyria policajti, z nich jeden za vraždu, ostatní za spolupáchateľstvo.

Incident so Slovákom Chovancom je „zatĺkaný“ 2 a pol roka. Žiadne hnutie. Bol bezúhonný. Policajti ho „riešili“ ako Floyda.
Ibaže Belgicko, aby si zachránilo „glanc“ (lebo riadiace centrum EÚ a jej hodnôt je v Bruseli) to hrá na „nevinu“ policajtov s poukazom na ich neznalosť techník zvládania agitovaného delíria (fyzický odpor a seba poškodzovanie zadržaného Chovanca tlčením hlavy o stenu).

Vincent Houssin a Vincent Gilles z polície SLFP vraj už od roku 2013 požadujú výcvik polície pre zvládanie syndrómu agitovaného delíria s odkazom na aféru 26-ročného Jonathana Jacoba, bydliskom v Affligem, ktorý zomrel v roku 2010 v policajnej cele v Mortseli po tom, ako bol utlmený tímom špeciálnej asistencie polície v Antverpách.
Pri rekonštrukcii faktov vysielala VRT o tri roky neskôr prvýkrát kamerové snímky cely. Vidíme najmä to, že do cely je vrhnutý ľahký granát, po ktorom nasleduje zásah šiestich policajtov vybavených najmä štítmi. Mladý muž bol imobilizovaný podaním injekcie…

Syndróm vzrušeného (agitovaného) delíria môže byť spôsobený konzumáciou omamných látok alebo by mohol byť výsledkom duševných porúch. „Je to stav zmeneného vedomia, spojený so zníženým vedomím a vnímaním a silným psychomotorickým nepokojom. Ľudia so  syndrómom rozrušeného delíria prejavujú okrem iného tieto príznaky: extrémna agresivita alebo násilie, podozrenie na intoxikáciu stimulanciami alebo prekurzormi, necitlivosť na bolesť, zrýchlené dýchanie, silné potenie, intenzívne vzrušenie, nahota alebo veľmi malé oblečenie, výnimočná energia, bez toho, aby tieto príznaky boli vždy sprievodné,“ udáva jedna zo správ vyšetrovacieho výboru (pozri viac agitované správanie v časti poruchy správania).
Viac podrobností tu:
https://www.rtbf.be/info/belgique/detail_mort-a-l-aeroport-de-charleroi-la-police-n-a-toujours-pas-de-formation-pour-reagir-face-au-syndrome-de-delire-agite
Mám tušenie, že to chcú „uhrať“ na minimum viny, ibaže problém je hajlovanie policajtky a jej aktívna spolupráca pri zákroku. Policajná advokátka ju obhajuje jej mladým vekom („len 22 rokov“) a vypätou situáciou v cele…
http://www.blogovisko.sk/brutalny-a-smrtelny-policajny-zasah-v-belgicku-proti-slovakovi-je-vonku.html
Plnoletá osoba sa má za svojprávnu a zodpovednú, ak bola v čase spáchania trestného skutku príčetná. Tobôž veselá hajlujúca policajtka vo výkone služby, po nástupnom výcvikovom kurze a pod služobnou prísahou! Policajná právnička „hajlujúcej“ zasahujúcej policajtky, služobne postavenej mimo kontakt s verejnosťou, svoju klientku obhajuje „jej mladým vekom a napätou atmosférou“:
„V tom čase mala policajtka len 22 rokov. Vtedy a v tom kontexte považovala Hitlerov pozdrav za zábavný. Samozrejme, že to bolo zle. Ale ona si to uvedomuje.“ (To má byť poľahčujúca okolnosť?)
https://www.lesoir.be/320240/article/2020-08-21/affaire-chovanec-lavocat-de-la-policiere-justifie-son-salut-nazi-par-son-age
Ja Hayat Karim, právnik troch policajných dôstojníkov podozrivých zo zodpovednosti za smrť Jozefa Chovanca (38), v piatok povedal, že „jeho klienti sa nemusia hanbiť a že dnes nie sú proti nim preukázané žiadne dôkazy.
Videozáznam z cely predbežného zadržania zrejme dôkaz nie je:

„Zatiaľ žiadny prvok a žiadny dôkaz zo spisu nepreukazujú, že za smrť sú zodpovední moji traja klienti (dvaja muži a žena), ktorí sú obeťami obete.“
Podľa právnika sa policajný zásah uskutočnil podľa pravidiel. „Pán Chovanec bol nebezpečenstvom pre seba a ostatných. Moji klienti striktne a primerane použili silu na zadržanie jednotlivca.“
Právnik troch policajných dôstojníkov zopakoval svoju dôveru v spravodlivosť. „Musíme prestať brať spravodlivosť tlačou. Musíme nechať spravodlivosťou robiť svoju prácu. Až doteraz sú moji klienti stále policajní dôstojníci a nie je proti nim vedené disciplinárne konanie a neboli vykonané žiadne disciplinárne opatrenia.“
https://www.lalibre.be/belgique/judiciaire/deces-d-un-passager-dans-une-cellule-de-l-aeroport-de-charleroi-la-slovaquie-choquee-par-les-violences-policieres-5f3ff06ed8ad586219ade288
Novinová správa vyššie zmieňuje aj reakcie Korčoka a Fica.

Policajti, veľký šéf leteckej polície Danny Elst a generálny riaditeľ federálnej polície André Desenfants dočasne odišli zo svojich funkcií, až do ukončenia vyšetrovania smrti cestujúceho Josef Chovanec, na letisku Charleroi-Brussels South.
https://www.lesoir.be/320457/article/2020-08-22/deux-chefs-de-la-police-font-un-pas-de-cote-suite-laffaire-chovanec-un-signal
Postupne vysvitá, že prípad Chovanec nebol ojedinelý. Nielen v Belgicku ale aj v Brexitánii a inde (zákroky voči Slovákom) v minulosti.
Profil Floyda je nezaujímavý. Hlavné je, že šlo o vraždu „nevinného černocha“.
Prípad „systémového rasizmu“ v USA.
V prípade Chovanec „riešia“ osobný profil zavraždeného pre ospravedlnenie a zmiernenie zjavne neprimeraného zákroku.
Prinajmenej hajlovanie je trestný skutok propagácie nacizmu a aby policajtka bola „ospravedlnená“ muselo by sa zistiť, že v čase výkonu služby a zákroku nebola príčetná, čo znamená okamžité ukončenie služobného pomeru plus psychiatrická liečba.
Prečo bol prípad Chovanec utajovaný, než ho minulú stredu zverejnila s videom belgická televízia? Lebo rasový a etnický problém: Anglosasi verzus Slovania. Je to „vonku“.
https://www.ta3.com/clanok/1190584/tb-strany-smer-sd-o-pripade-umrtia-slovaka-v-belgicku.html
Pozorujem zjavný sklon k ospravedlňovaniu obhajobe zákroku správaním obete policajného násilia.
A generálnu rusofóbiu. Médiá sa viac zaujímajú o opozičného lídra Navaľného, než o „len“ Chovanca. Na životoch všetkých záleží!
EÚ so sídlom v Bruxelles „vrieska“ po vyšetrení a potrestaní brutálneho policajného násilia v Bielorusku, ale o Chovancovi ešte ani necekla.
Proti Belgicku a sebe sankcie neuvalí…

Kde a čo píšu Denníky N a SME o Chovancovi okrem útoku na Fica a Kollára? Pri ilustračnom obrázku sa Denník N vyhol aj záberu na hajlujúcu policajtku!„Aj keď sú oba incidenty, dovoľme si povedať vraždy, tragické, slová Roberta Fica a Ľuboša Blahu, za ktorých vlády sa robili násilné razie v rómskych osadách a legitimizovalo násilie proti maďarským spoluobčanom, o „západnom rasizme voči Východoeurópanom“ hraničia s paranoidnou poruchou (Peter Schutz SME).
Reakcia vkladateľa príspevku: Denník SME (aj s denníkom N) trpia chronickou, progresívnou a paranoidnou rusofóbnou mentálnou anorexiou.
Čítajte viac: https://komentare.sme.sk/c/22472838/vytlkat-zo-smrti-politicky-kapital-je-absolutne-nevkusne.html
To nie je „aký požičaj, taký vráť“ ale pravda s pridanou hodnotou.
Čo by sa stalo, ak by vysvitlo, že Chovanec bol novinár?

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Vložené 25.8.2020:
https://www.hlavnespravy.sk/vyzera-skor-vrazdu-slovaka-priamom-prenose-druhe-detailnejsie-video-belgickeho-letiska-odhaluje-strasne-skutocnosti/2272886

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?