Publikované: 14.10.2019

Vyzliekanie Harabina z talára

Poslanci národnej rady 10. septembra prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej a schválili novelu zákona o sudcoch a prísediacich z 26. júna 2019. Zákon má účinnosť od 15. októbra.


https://www.postoj.sk/47961/harabin-sa-odmieta-vyzliect-zo-sudcovskeho-talara

Cirkusy okolo vyzliekania JUDr. Harabina zo sudcovského talára upravila novela Zákona č. 385/200 Zb. O sudcoch a prísediacich, pôvodná dikcia zákona:
§ 19 Vzdanie sa funkcie sudcu: „Sudca sa môže funkcie sudcu vzdať písomným oznámením prezidentovi.“
§ 24 Prerušenie výkonu funkcie sudcu
:
(1) Výkon funkcie sudcu sa prerušuje dňom, keď sa sudca stal
a) prezidentom, členom vlády, poslancom národnej rady, predsedom alebo vedúcim ostatného ústredného orgánu,
b) sudcom Ústavného súdu Slovenskej republiky, alebo
c) predsedom súdnej rady.
(2) Výkon funkcie sudcu sa prerušuje aj dňom, keď sa sudca zaregistruje ako kandidát vo voľbách na prezidenta;
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2000-385
Politici a poslanci národnej rady Slovenska „dali hlavy dokopy“ a vymysleli, ako sa zbaviť Harabina a vyzliecť ho zo sudcovského talára; prerušenie výkonu funkcie sudcu po dobu jeho kandidatúry a „pobytu vo verejnej politike“ mu novelou zákona vymedzili takto:  https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=468824
Dikcia novely § 19 Zákona o sudcoch a prísediacich:

Zákon z 10. septembra 2019, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony:
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2019/282/20191015
JUDr. Harabin zrejme novelu zákona ” o ňom” má za proti ústavnú a v rozpore s medzinárodnými predpismi a zvyklosťami, ktoré mu, podľa neho, umožňujú sudcovský talár dočasne „len zavesiť do skrine“ od momentu ohlásenia kandidatúry za stranu Vlasť ako jej volebný líder, až do momentu zvolenia za poslanca národnej rady; ak neuspeje, talár vytiahne zo skrine a v práci sudcu najvyššieho súdu bude pokračovať; otázkou je ale, či sú zákony Slovenska v súlade s právom a hodnotami EÚ (príklad: Poľsko).
Osobná poznámka: Mne je to jedno, nie som na žiadnej strane, iba si tak píšem; rešpektujem slovenské a ctím si medzinárodné právo, ak nebude rozhodnuté inak. Detto.
Pohyb sudcov z justície do politiky a naopak, nie je v Európe neobvyklý…
Naši politici dokonca chcú, aby Harabin, ak neuspeje vo voľbách, o výkon funkcie sudcu musel znova požiadať a prejsť riadnym výberovým procesom a konaním ako uchádzač a kandidát na sudcu; teda, mohli by znova posudzovať jeho právnické vzdelanie, odborné a ostatné aj etické spôsobilosti… (takto by nechcel skončiť žiadny sudca, pár rokov pred riadnym dôchodkom; výnimkou je bývalý sudca Radačovský, europoslanec, ktorý takto neskončil, naopak, po riadnom vzdaní sa funkcie sudcu, pokračuje… ale inak).
JUDr. Harabin by pre návrat do sudcovského talára stratil akúkoľvek šancu); a slovenská justícia by tak mohla nerušene pokračovať „po starom“. Do pozornosti dávam odhalenia Threema, trebárs čerstvé zistenia vo veci komunikácie na osi Kočner-Trnka… (práve sledujem tlačovku SaS).
Myslíte si, že nie je na podnet JUDr. Harabina nevyhnutne a akútne potrebné, vo veci stavu výkonnej a súdnej moci, okamžite zvolať bezpečnostnú radu štátu? Ešte stále si myslíte, že nie?
V politike (nedeľa): Prvá časť Saková, druhá Harabin-Hlina:
https://www.ta3.com/clanok/1166656/harabin-chce-zostat-sudcom-hlina-sa-podla-neho-spaja-s-fetakmi-ci-kanibalmi.html
Harabinova strana Vlasťhttps://www.stranavlast.sk/
https://dennikn.sk/1602760/harabin-zaklada-stranu-vlast-a-ide-do-volieb/
https://glob.zoznam.sk/aktualne-harabin-ide-do-politiky-na-cele-strany-vlast/
Osobná poznámka: Kresťansko-demokratické hnutie nerovná sa kresťanstvo. Aj bez silných slov typu „Antikrist“. Za kresťanských sa vydávajú aj Prostredníkovi Progresívni veriaci, ako liberálno-ľavicová filiálka Progresívneho Slovenska; kresťanskí neomarxisti (ideologicko-politické krídlo novo ľavičiara, heretického pápeža Františka).
Satan, luhár a zvádzač, ktorý sa tvári, že nie je, povrchných, málo obozretných a ostražitých veriacich či neveriacich, obalí do svojich „kresťanských“ lží tak, že si to nevšimnú…
Aj sociálne balíčky a populistické sľuby plus „Za boha a národ!“ majú málo spoločné s kresťanstvom.
Boh žehnaj Slovensku. Nielen USA. Gott mit uns. Boh s nami. Lebo parlamentné voľby.
Toto platí aj pre stranu Vlasť. Otázka dôveryhodnosti (vlastenectvo, patriotizmus, národovectvo a kresťanstvo) navyše. Lebo populistické „ťaháky“…
Vo svojom zvažovaní a vyhodnocovaní volebných programov politickej ponuky parlamentných volieb, by som v prípade Harabina, chcel mať na svojom stole jeho vlastnú koncepciu a program reformy slovenskej justície.
Odkaz: “Urobíme pre vás, čo vám v očiach uvidíme, len nás voľte a potom sa uvidí… nik vám nedokáže sľúbiť to, čo my…”
Tak ako sa to vidí už 30 rokov po “nežnej”…
Voľ nevoliť, než vždy voliť len menšie zlo.
A vy, čo by ste chceli?
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan 

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 6 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?