Publikované: 30.07.2020

Wagnerovci v Bielorusku pred prezidentskými voľbami

Moskva nikdy oficiálne nepotvrdila existenciu súkromnej vojenskej spoločnosti. Jej podobnou je americká žoldnierska bezpečnostná služba, známa ako Blackwater.
Cudzinecká légia (fr. Légion étrangère) je dobrovoľnícka špeciálna jednotka francúzskej armády, vytvorená v roku 1831, tvorená zahraničnými dobrovoľníkmi.
Účel všetkých: Plnenie špeciálnych úloh.
Bielorusko, 29. júl 2020 (AM ) Podľa správy štátnej informačnej agentúry BelTA bolo zatknutých 32 ľudí údajne zamestnancov súkromnej vojenskej spoločnosti PMC Wagner a na juhu republiky ďalší člen skupiny.

MINSK, 29. júla (BelTA/ Belarusian Telegraph Agency) Pri Minsku večer zadržali až 32 bojovníkov zahraničnej súkromnej vojenskej spoločnosti Wagner. Okrem toho bola na juhu krajiny odhalená a zadržaná iná osoba.
Zástupcovia orgánov činných v trestnom konaní cez agentúru  BelTA informovali, že boli prijaté informácie o tom, že do Bieloruska prišlo viac ako 200 militantov, aby destabilizovali situáciu počas volebnej kampane. Každý ruský militant nosil malú príručnú batožinu. Skupina mala tiež tri veľké ťažké kufre, ktoré niekoľko mužov naložilo do vozidla.
Skupina vraj prišla do Minska v noci z 24. na 25. júla a zostala v hoteli v bieloruskom hlavnom meste. Skupina sa musela odhlásiť 25. júla, avšak 27. júla opustili hotel a presťahovali sa do sanatória v Minskej oblasti.
Podľa správy sanatória hostia upozornili na seba, pretože sa správali ako ruskí turisti a nosili odevy vo vojenskom štýle. Nepili alkohol, nehľadali miesta zábavy, držali sa pri sebe. Pôsobili v malých skupinách a dôkladne preskúmali územie sanatória a jeho okolia. Túto noc bolo 32 osôb Výboru pre štátnu bezpečnosť (KGB) zadržaných 32 ľudí za pomoci tímov SWAT oddelenia mestskej polície v Minsku. Okrem toho bola na juhu krajiny odhalená a zadržaná iná osoba. Vyšetrovací výbor teraz skúma svoje kroky.
Súčasťou správy je aj menný zoznam zadržaných osôb s ich osobnými údajmi:
https://eng.belta.by/society/view/32-militants-of-foreign-private-military-company-apprehended-near-minsk-132089-2020/
Podľa vyhlásenia prezidenta Lukašenka mali pripravovať provokácie masových nepokojov ako bol kyjevský Majdan, a teroristické útoky pre účel: narušiť prezidentské voľby.
Bielorusko zintenzívnilo operačnú kontrolu hraníc: “Dnes na základe príkazu vedenia krajiny pohraničná stráž zvýšila operatívnu kontrolu na štátnej hranici vrátane hraníc s Bieloruskom a Ruskom. Pohraničná služba je pripravená bojovať proti nezákonným činnostiam vo všetkých formách a prejavoch, ktoré predstavujú hrozbu pre bezpečnosť hraníc a pohotovo reagovať na akékoľvek zmeny situácie,“ uviedla hraničná agentúra.
http://belarusfacts.by/en/belarus/belarus_news/d77534c1c284850e.html
Do akej miery sú Wagnerovci v spojení s Kremľom, ministerstvom obrany alebo GRU, známe nie je, Kremeľ túto záležitosť nekomentoval ale dlhodobo odmieta, že by používal takú vojenskú štruktúru.
Zatknuté osoby sú vypočúvané príslušnými orgánmi Bieloruska.

             

MINSK, 29. júla (BelTA) – Bieloruský prezident Aleksandr Lukašenko zvolal naliehavé zasadnutie Bezpečnostnej rady. Hlava štátu bola informovaná o situácii týkajúcej sa zadržania viac ako 30 zástupcov zahraničnej súkromnej vojenskej spoločnosti.
Aleksandr Lukašenko poznamenal: „Pozval som vás, aby ste sa touto vecou zaoberali, dá sa povedať, že stav vecí vykazuje znaky núdzovej situácie, núdzová situácia, ktorá sa stala dnes v noci. Neexistuje pre ňu iné pomenovanie.“
https://eng.belta.by/president/view/lukashenko-calls-urgent-security-council-meeting-to-discuss-arrest-of-foreign-militants-132103-2020/
Ruský veľvyslanec v Bielorusku uviedol, že Rusi zadržiavaní v Bielorusku sú na ceste do tretej krajiny. Informovala o tom TASS.ru:
Dmitrij Mezentsev tiež nazval obvinenia zo snahy zasahovať do zaistených Rusov vo vnútorných záležitostiach Bieloruska ako neopodstatnené.
Ruskí občania zadržiavaní v Bielorusku nasledovali pri tranzite cez republiku do tretej krajiny a mali pracovnú zmluvu s obchodnou spoločnosťou registrovanou v Bielorusku. Je to uvedené vo vyhlásení ruského veľvyslanca v Minsku, Dmitrija Mezentseva, zverejneného vo štvrtok (dnes).
“Rusi, ktorí prišli do sanatória Belorusochka pri Minsku, boli nútení urobiť to kvôli tomu, že premeškali let z Národného letiska hlavného mesta republiky a smerovali do tranzitu do tretej krajiny,” uviedol diplomat.
Obvinenia z pokusov o zasahovanie zadržaných Rusov do vnútorných záležitostí Bieloruska tiež označil za neopodstatnené.
Ministerstvu zahraničných vecí Bieloruska bola zaslaná správa, požadujúca prístup konzulárnym úradníkom k zadržaným Rusom.
Veľvyslanec vyzval médiá, aby nešírili neoverené informácie, ktoré poškodzujú spojenecké vzťahy medzi Ruskou federáciou a Bieloruskom.
Pozoruhodné je, že Kremeľ sa k nim nehlási, ale vie, že ide o Rusov, aj o ich pohybe. Do ktorej „tretej“ krajiny? Wagnerovci mali „operovať“ v Sýrii aj v ukrajinskom Donbase.
https://tass.ru/politika/9088141
Už príprava volieb je sprevádzaná protestmi Lukašenkovej opozície a pro západnými liberálnymi demokratmi. Podľa spoločnosti Ecoom, prieskum verejnej mienky vykazuje 78,1 percenta pre Lukašenka.
Voľby prezidenta sa majú konať 9. augusta.

Pekne pozdravujem.
Juzraj Režo alias notiorickyobcan

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?