Publikované: 17.05.2015

Warfarín, čo to je a kde sa vzal ?

Čo to je warfarín ?

Warfarin je liek, ktorého úlohou je „ urobiť krv redšou „ Má teda priamy vzťah s vitamínom K. V prípade, že ho máme veľa, dochádza k nášmu „zhusťovaniu“. Nadmerný obsah vitamínu K v potravinách, čo konzumujeme výrazne znižuje účinok Warfarinu. Účinnosť sa meria v jednotkách INR, ľudovo QUICK. Hodnota INR (QUICK) sa pravidelne meria v intervaloch 3 až 6 týždňov, podľa nariadenia lekára. Hodnota QUICKa (INR) je v internale od 2,0 do 3,5.  Podľa diagnózy. Účinok warfarinu je u každého iný. Dokáže sa zmeniť v podstate zo dňa na deň.

Najdôležitejšie faktory, ktoré ovplyvňujú liečbu sú:

 • metabolizmus
 • iné choroby
 • súčasná liečba
 • strava

Čo z toho môžeme zmeniť mi sami ?  Podľa mňa začať môžeme len pri strave. Čo a v akých dávkach jeme, si riadi každý z nás. Zloženie stravy je alfa-omega, potom možno prídu postupne i ďalšie tri body. Iný postup je nemožný. Nebude fungovať.

Pri nesprávnom dávkovaní môžu nastať dva extrémy

 • extrém prvý: málo warfarinu+veľa vitamínu K = hustá krv = embólia, srdcový infarkt, mozgová príhoda a pod.
 • extrém druhý: veľa warfarinu+málo vitamínu K = príliš riedka krv = od krvácania z rôznych častí tela až po vnútorné krvácanie s ohrozením života

Preto je nevyhnutná úzka spolupráca lekár-pacient. Ako to v živote chodí, nič nie je čierno-biele, alebo ak chcete zlatá stredná cesta.

” 99 potravín…” ZADARMO, čo robia krv hustejšou/redšou SŤAHUJ na tomto odkaze

Kde sa vzal warfarín ?

Toto je asi najkratší článok na tomto blogu, ale ak ho dočítate, určite naň nezabudnete.

Zhruba pred 50 rokmi sa používal (možno vtedy pod iným názvom) klatrát sodnej soli warfarinu, ako jed na potkany a hlodavce. Keď sa ho potkan nažral, tak mu zriedla krv. Došlo k silnému vnútornému krvácaniu a …. potkan zdochol. V podstate zvnútra sa utopil vlastnou krvou. Šok ? Asi áno. My všetci, čo sme na warfaríne jeme chemicky vyčistený jed na potkany… Viem, že sa to príjemne nečíta, ale je to fakt. Druhá seriózna forma na riedenie krvi je heparín. Nám všetkým známi ako “včeličky”. Pichá sa injekciou pod kožu na bruchu. Nie je to zase žiadna tragédia. Je to ako uštipnutie mladučkej včeličky. Heparín sa zatiaľ vyrába len vo forme injekcií. Či by to šlo a či je o to záujme istej podnikateľskej skupiny, vyrábajúcej liečivá neviem zodpovedne posúdiť. Takže dámy a páni, zatiaľ nemáme inú možnosť ako warfarín.

” 99 potravín …”  ZADARMO,  ktoré menia účinok warfarínu STIAHNI tu

 

 • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?