Publikované: 16.03.2020

Začína desiaty rok brutálnej vojny v Sýrii

Keď 15. marca 2011 Sýrčania vyšli do ulíc, neočakávali, že ich protesty sa zmenia na zložitú vojnu, ktorá zapletie rebelov, džihádistov a vonkajšie sily.

Odvtedy zomrelo najmenej 384 000 ľudí, vrátane viac ako 116 000 civilistov. Konflikt vysídlil viac ako 11 miliónov ľudí vnútorne a do zahraničia. Informovalo  v sobotu Sýrske centrum ľudských práv.
https://www.alaraby.co.uk/english/news/2020/3/15/syrias-brutal-war-enters-10th-year

Po úvode konštatujem, že mediálny priestor je nadprahovo zahltený koronavírusom. Médiá a politici “súťažia” v kvíze “Kto čo vie”.
Vyhlasujem aj, že v tejto vojne je jednoznačným lídrom dosluhujúci predseda vlády pán (!) Peter Pellegrini a jeho štáb. Ostatok tvorí chumáč zbytočnej vaty.
Bolo by chvályhodné, keby si štvorkoalícia robila svoju robotu a nezavadzala.
Nemá na to certifikát.
A na margo prezidentkinho “Zomknime sa, zvládneme to”:
Nezomkýnajte sa. Nehodí sa k chrípke a koronavírusu.
Zároveň pohŕdam “znepokojením” Ursuly von der Leyen z individuálnych ochranných opatrení členských štátov EÚ a schengenského priestoru zatváraním hraníc.
Šéfka EP tým osvedčuje priority európskych “hodnôt”: Obchodné záujmy sú nadradené ľudským právam a zdraviu európskej spoločnosti.

Pokračovanie článku: Režim prezidenta Bashara al-Assada si upevňuje postavenie nad krajinou, zničenou vojnou a zdecimovanou ekonomikou, v ktorej si cudzie sily a záujmové skupiny merajú svoje sily.
„Deväť rokov revolúcie ilustruje rozsah utrpenia,“ uviedla Hala Ibrahim, aktivistka za práva, teraz žijúca v meste Dana v provincii Idlíb. „Opustila som univerzitu, môj dom, ktorý bol bombardovaný, stratili sme všetko.” Povedala žena vo veku 30 rokov, ktorá zo svojho severného Aleppa odišla koncom roku 2016 po tom, čo tam režim znova získal povstalecké územia a rozhodla sa hľadať útočisko v Idlíbe.
Posledným cieľom režimu je severozápadná oblasť ako posledná sýrska pevnosť povstalcov.
Vďaka vojenskej podpore Ruska, Iránu a libanonskej militantnej skupiny Hizballáh, získal Assad kontrolu nad viac ako tromi štvrtinami krajiny, zničenej vojnou.
Krehké prímerie nadobudlo účinnosť na severozápade začiatkom tohto mesiaca a tureckí a ruskí predstavitelia sa dohodli na začatí spoločných hliadok v Idlíbe.
Sýrske sily a ruské bojové lietadlá tento región od decembra silne bombardovali, podľa informácií pozorovateľského centra ľudských práv zabili takmer 500 civilistov a prinútili takmer milión utiecť.
Siham Abs a sedem jej detí žijú posledné dva mesiace v tábore pre utečencov z Idlíbu Bardaqli, neďaleko tureckých hraníc.
Mnohí z tých, ktorí nenašli priestor v táboroch, spali na poliach alebo hľadali útočisko v školách, mešitách a nedokončených budovách.
V tábore Bardaqli sú stany vyrobené z plastovej fólie usporiadané pozdĺž blatistých chodníkov.
Abs povedala, že ona a jej rodina by sa radi umyli, ale nevieme kde: „Mám 50 rokov a nikdy som nepoznala také ťažké časy,“ povedala.
Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Geir Pedersen v predvečer výročia vyhlásil: „Trpezlivosť Sýrčanov počas tohto tragického a hrozného desaťročia je stále v rozpore s porozumením a vierou.“

Sýrsky konflikt sa zrodil z rozsiahlych protivládnych demonštrácií v južnom meste Daraa pred deviatimi rokmi.
Protesty sa šírili po Sýrii, ale násilné tvrdé zákroky Assada čoskoro zaznamenali, že ozbrojení povstalci povstalci z krajín Perzského zálivu ovládli pod svojou kontrolou kľúčové oblasti.
Objavili sa džihádistické skupiny a islamský štát, ktoré sa od roku 2014 prehnali cez veľké časti Sýrie a susedného Iraku.
„Desaťročie bojov neprinieslo nič iné ako ničenie a utrpenie,“ napísal tento týždeň na Twitteri generálny tajomník OSN Antonio Guterres: „Neexistuje vojenské riešenie. Teraz je čas dať diplomacii šancu na prácu.“
V ostatných rokoch však také úsilie zlyhalo.

V Sýrii pôsobí päť zahraničných mocností, pričom Assadov režim podporuje Rusko a iránske sily.
Napriek ohlásenému stiahnutiu amerických síl minulý rok sú americké jednotky stále umiestnené na severovýchode krajiny, v polo autonómnej kurdskej zóne.
Hlavným cieľom Washingtonu je najmä obmedzovanie iránskeho vplyvu.
Izrael vykonáva letecké útoky na sýrske územie, proti hnutiu Hizballáh a iránske vojenské pozície.
Susedné Turecko, ktoré podporuje miestne ozbrojené skupiny, v Sýrii nasadilo svoje jednotky s cieľom odtlačiť Kurdov od svojich hraníc a pozdĺžne príhraničné pásmo a sever Sýrie mať pod tureckou kontrolou.

Rokovania Turecka s NATO o podpore Erdoganovej misie v Sýrii a EÚ o migračnej kríze, pohľad The New Arab:
https://www.alaraby.co.uk/english/News/2020/3/10/Erdogan-demands-NATO-supports-Turkey-in-Syria-conflict
Slovenským mainstreamom nezverejnený priebeh rokovaní na osi Erdogan-EÚ vo veci druhej migračnej krízy po prvej, ktorú spustila Angela Merkelová s jej “Vitajte!
http://www.blogovisko.sk/erdoganov-blitzkrieg.html

„Strašný a trvalý charakter konfliktu je dôkazom kolektívneho zlyhania diplomacie,“ povedal osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Pedersen.
Vojna spustošila sýrske hospodárstvo a infraštruktúru.
OSN odhadovala v roku 2018, že konflikt spôsobil zničenie v súvislosti s vojnou takmer 400 miliárd dolárov.
„Je potrebné prestavať základné služby, nemocnice a školy“ po celej krajine, uviedol v sobotu Medzinárodný výbor Červeného kríža.
„Budovy a pozemky musia byť zbavené nevybuchnutej munície. Je potrebné vytvárať a udržiavať pracovné miesta a iné zdroje príjmu.“

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?