Publikované: 23.07.2020

Základný príjem v dobe kovidovej

Postupne sa otvára Overtonovo okno pre základný nepodmienený príjem, ako jedna z dobrých iniciatív OSN

Správa OSN navrhuje dočasný základný príjem na pomoc tým najchudobnejším na svete uprostred pandémie
NEW YORK (Reuters) – Podľa správy OSN o rozvojovom programe (UNDP) zverejnenej vo štvrtok môže dočasný základný príjem pre najchudobnejších 2,7 miliardy ľudí v 132 rozvojových krajinách pomôcť spomaliť šírenie koronavírusu tým, že im umožní zostať doma.
„Nebývalé časy si vyžadujú bezprecedentné sociálne a ekonomické opatrenia. Zavedenie dočasného základného príjmu pre najchudobnejších ľudí na svete sa ukázalo ako jedna z možností,“ uviedol administrátor UNDP Achim Steiner. „Výpomoc a plány obnovy sa nemôžu zameriavať iba na veľké trhy a veľké podniky.“
https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-un/u-n-report-suggests-temporary-basic-income-to-help-worlds-poorest-amid-pandemic-idUSKCN24O0CC?il=0
Skupina 20 hlavných ekonomík G-20 sa v apríli dohodla na pozastavení platieb za dlhovú službu pre najchudobnejšie krajiny sveta do konca roka.
Antonio Guterres vyzval na odpustenie dlhov všetkým rozvojovým krajinám a krajinám so strednými príjmami. To má umožniť dorovnávanie (priblíženie) najnižších príjmov k mediánu.
V prípade pracujúcich nezavinene bez práce ide o naplnenie základného ľudského práva na dôstojný život aj po dobu enono-korono krízy.
Ide aj o inak pracujúce osoby v nútenej karanténe.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?