Publikované: 13.04.2020

Základný príjem

Nevieme s istotou odhadnúť a kvantifikovať poškodenie ekonomiky krízou Covid-19 ani krízou kapitalizmu. Aj potom, čo Čína hlási nový rast incidencií, ani dobu trvania krízy, tobôž mutácií vírusu či jej opakovanie
Povinné karanténne opatrenia, kurzarbeit ekonomika, sociálna starostlivosť o osoby, ktoré prišli o prácu, sú veľmi náročné na prepočty, rokovania a tvorbu zjavne komplikovaných nástrojov a prijateľných modelov odškodnení.
Ak by kríza mala trvať príliš a neodhadnuteľne dlho, je načim, po už prebehnutých experimentoch, začať „naostro“ a na úrovni EÚ zvažovať zavedenie inštitútu, už skôr známeho ako
Základný univerzálny nepodmienený príjem.

S príchodom digitalizácie, nových technológií PR.40 a globálneho pracovného trhu sa poňatie práce mení, a preto je reforma systémov sociálneho zabezpečenia nutná.
Nie všetci zvládnu digitálne technológie, môžu viac pracovať v službách. Môžu ďalej „podnikať“ vo všetkých oblastiach ľudských činností.
Základný príjem nie je zdanený, je čistou štátnou ochrannou dotáciou, sieťou, akýkoľvek príjem nad, áno, aj s príslušenstvom.
Fínsky pokus bol prvým, ktorý bol organizovaný na národnej úrovni
https://finweb.hnonline.sk/zahranicna-ekonomika/1889766-stovky-eur-mesacne-za-nic-fini-otestovali-zakladny-prijem-takto-dopadol-experiment
https://www.etrend.sk/klucove-slova/10035-zakladny-prijem.html
Po dvoch rokoch sa vo Fínsku skončilo testovanie univerzálneho základného príjmu. Výsledky naznačujú, že hoci základný príjem nezvýšil zamestnanosť, prispel k zlepšeniu životných podmienok jeho účastníkov, tvrdí fínsky minister financií Petteri Orpo:
https://euractiv.sk/section/socialna-politika/interview/finsky-minister-univerzalny-zakladny-prijem-je-pre-nas-uzavretou-kapitolou/
Občania Únie potrebujú garantovaný univerzálny príjem, kým sa neobnovia bežné ekonomické aktivity, tvrdí katalánsky minister hospodárstva Pere Aragonés:
https://euractiv.sk/section/socialna-politika/opinion/teraz-je-ten-spravny-cas-na-zakladny-prijem-pre-europskych-obcanov/
Nejde o žiadne socialistické rovnostárstvo, ale zaistenie minimálnej základnej životnej úrovne všetkých, nielen Covid-19 dotknutých, v opore o základné ľudské právo na dôstojný život od počatia po prirodzenú smrť.
Mimochodom, povaha súčasného liberálneho kapitalizmu je pre väčšinu zotročujúca a dáva slobody len menšine, ktorá na jej uplatnenie potrebuje alebo vzdelanie alebo osobitné schopnosti…
Aby som „liberálov chytil za slovo“: Chce to viac deklarovanej „liberálnej“ slobody, premietnutej do individualizácie a individuácie voľby predmetu ekonomického záujmu ekonomicky aktívnej časti ľudskej spoločnosti.
Výpočet výšky základného príjmu by mal zohľadniť dva jeho účely ako
a/ minimálna základná platforma pre minimálne prežitie (odpadli by dávky v hmotnej núdzi),
b/ motivačný faktor pre záujem o prácu a navýšenie osobného príjmu,
c/ matematické modely a algoritmy by mali zohľadniť status ekonomicky neaktívnych osôb (maloleté deti, dôchodcovia, plná telesná invalidita, mentálna nespôsobilosť a iná odkázanosť),
d/ na príjem by mali nárok aj maloleté a ekonomicky ešte neaktívne osoby, žiactvo a študentstvo (štipendiá a podpora duálneho vzdelávania).
EÚ a členské štáty by si tým „vyčistili“ a sprehľadnili svoj stôl a disponibilné zdroje pre ich využitie pre prospech celku spoločnosti vo všetkých ekonomických rozvojových a ostatných oblastiach.
Základný príjem by stlmil a zmiernil dôsledky pekelného kolotoča: výroba-predaj-konzum a nastúpila by vláda reálnych ľudských životných potrieb. Pridaná hodnota – environmentálny a ekologický efekt!
Odpadli by problémy s minimálnou mzdou, odbormi a tripartitou. Mimochodom, na vyrovnaný rozpočet možno nateraz zabudnúť.
Háčik: Ak je ZNP označovaný ako ľavicová sociálno-ekonomická politika, máme na stole konflikt na osi ľavica-pravica (tradiční marxisti verzus kapitalizmus). Je ale dnes už jasné, že kapitalizmus je na svojom strope a jeho pokračovanie by bolo pokračovaním zotročovania spoločnosti v hre s falošnou kartou „filantropie“ liberalizmu a liberálnej demokracie. Neprináša nič, len ďalší fašizmus tretej totality. Odpoveď: Ľudské práva musia byť nadradené obchodným záujmom (ziskom kapitálu)!
To čo sa deje v rámci teritoriálneho neokolonializmu a obchodných vojen počnúc USA verzus celý svet, je šialené a „na hlavu“. Treba to zastaviť!
Slovensko za čias socializmu nepretržite stavalo a budovalo. Čo robí teraz?  Toto sme nechceli. Za toto sme nezvonili kľúčmi…
Toto nie je sloboda a demokracia, toto je blázinec s chorým personálom a jeho vedením.

Zdrojovým v rámci EÚ by mal byť spoločný fond. Priniesol by aj zjednodušenie finančných a fiškálnych politík a zoštíhlenie byrokratického aparátu.
Poznámka k dôchodcom: Doplniť im chýbajúci schodok do výšky ZNP. Ostatok im ponechať do „konca dní“.
Starý systém sa stratí sám. Jednoducho: Prirodzeným dožitím dôchodcov.
Nový systém založí ZNP plus to, čo si osoba zarobí a z čoho odvedie daň štátu za príjem nadobudnutý po dobu svojho ekonomicky aktívneho života. Základný príjem by financoval len základné prežitie a motivoval k práci a zárobku. Motivácia: 1. osobná; 2. Pre spoločnosť (čo najviac osôb bude pracovať a zarábať, o to vyšší bude ZNP a štátny rozpočet určený na financovanie štátu a služieb). ZNP ušetrí množstvo administrácie a byrokracie.
Čím vyššia zamestnanosť, tým vyšší základný príjem a rozsah služieb.
Každá ekonomicky aktívna osoba bude ZNP motivovaná pre seba (životná úroveň, hmotná a priestorová sloboda) svoju rodinu a spoločnosť (výška spoločného štátneho rozpočtu).
Môže platiť: Jeden za všetkých, všetci za jedného.
Ale aj: Jeden za všetkých a všetci za hovno.

Svetový bankový systém je sčasti založený na “košer” chazarských úrokoch (pranie ničím nekrytých peňazí). To treba umravniť podľa kresťanskej filozofie a učenia! Toľko k možnostiam zmeny svetového finančného systému a dôvodom trvajúceho antisemitizmu. Pravidlo: Židia židom za úrok požičiatvať nesmeli. Len Gojimom. Väčšina z nás sú gojimovia..?

Kapitalisti si príliš zvykli na štátne dotácie, podporu a umelé peniaze, čo už nemá nič spoločné so “slobodným a nezávislým” podnikaním, slobodným a nezávislým na štáte, ako ho definoval Tomáš Baťa.
Vonkoncom za hranou etiky je vydieranie štátu ako podmienka podnikania zahraničných “investorov” hoci aj na území Slovenska. Štát si vlastne platí pracovnú silu a udržiava pracovné miesta.

Sociálno-demokratický mačkopes “sociálne orientovanej trhovej ekonomiky” vlastne deformuje podnikateľské prostredie a robi “sociálne potrebnými a závislými” aj podnikateľské subjekty.
A to s kapitalizmom nemá nič spoločné. Kapitalizmus je alebo nie je. To, čo štát Slovensko podporuje sú sociálne podniky a štátom chránené “podnikateľsko-kapitalistické” dielne. Radšej znárodniť.
K bezpečnostnej stratégii Slovenska: O potravinovú sebestačnosť sme sa už pripravili. Hlavne, že bezpečnostnou hrozbou je Rusko. O čo prídeme zajtra?

Súčasťou dohody je pravidlo, že banky si aj za obdobie odkladu budú účtovať úroky za nesplatenú časť úveru. Tento detail bol akosi zamlčaný (zámerne, či nedopatrením?)
Dlžníci budú „chazarom“ platiť úroky za nič (ale to naši “filantropi-záchranári” vedeli):
A vie tom aj “naša ľudsko-právna” prezidentka…
Dlžníci budú „chazarom“ platiť úroky za nič. Úver sa bude aj po dobu odkladu splátok úročiť.
Naša „filantropická“ prezidentka má za hrubé porušenie pravidiel proces schvaľovania 13-teho dôchodku.
Podpisom zákona o odklade splátok úverov ale vzápätí potvrdila a schválila chzarskú finančnú politziku bánk a peňažných ústavov, že platí:
Obchodné záujmy sú nadradené nad ľudskými právami!“ Tým sa kontinuálne pripojila k názorom na základné ľudské práva svojho predchodcu Andreja Kisku…
Súvislosti:
https://www.infovojna.sk/article/putin-a-trump-vs-novy-svetovy-rad-finalni-bitva?
https://ceskoaktualne.cz/2020/04/zpravy-k-zamysleni/vysoke-nebezpeci-stat-tajne-trenuje-valku-s-obcany-a-proti-rusku-sileni-ct-a-spol-se-smesnym-virem-je-jen-zasterka-konflikt-posledni-nadeje-globalistu-pata-kolona-na-nohou-boj-proti-t/

Spoločnosť sa mení. Práca už nie je povinnosť ale zdroj obživy a zvyšovania osobnej životnej úrovne a posilnením osobných hmotných, priestorových a ostatných slobôd…
Neváhal by som. Čím skôr, tým lepšie. Predbežne na dobu neurčitú. Je viac ako isté, že spoločnosť po Covid-19 bude zajtra iná, ako „včera“…
A sa uvidí…

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?