Publikované: 28.12.2013

Zaplaťpánboh za Miloša Zemana

Česko bolo vždy vnímané ako starší brat Slovenska. Vždy o krok vpredu, vždy vyspelejšie, s lepšími výsledkami v ekonomike, kultúre či športe. Avšak za posledné roky sa Slovákom predsa len podarilo spraviť niečo skôr ako Čechom. Ako prví si zvolili prezidenta tajnou priamou voľbou a nečakali na rozhodnutia pánov z parlamentu, ako prví Slováci vstúpili do Eurozóny a ako prví… – čo vlastne? Už ma nič nenapadá.

Zdá sa však, že české príslovie – práce chvatná, málo platná, je viac ako opodstatnené. Vstupom do Eurozóny sme sa dostali do spoločenstva, kde neplatí racionalita, kde namiesto ekonomických rozhodnutí sú dôležité politické, kde výsledok volieb v jednej krajine je dôležitejší ako mnohomiliardové straty následkom neefektivity centralistického politického spôsobu rozhodovania. Preto Češi po trpkej skúsenosti Slovákov odmietajú prijať Euro a naďalej trvajú na ponechaní si vlastnej meny, hoci v prístupových rokovaniach do Európskej Únie je zavedenie eura stanovené ako podmienka vstupu. Ovšem v dnešnom politickom svete, kde podpis na dokumente nemá cenu ani toho atramentu, je dohoda spred desiatich rokov mŕtvolou, ktorou sa nik zapodievať nebude.

Priamu voľbu prezidenta si Češi zvolili tiež. V roku 2013 bol prvýkrát tajnou priamou voľbou zvolený nový prezident Českej republiky Miloš Zeman. Je to človek s brilantnými manévrovacími taktickými schopnosťami, ktorého mozog aj napriek alkoholizmu ešte stále funguje viac ako dobre. Je to človek, ktorý miluje moc len pre ňu samotnú, ktorý sa neštíti využiť akýkoľvek prostriedok na to, aby si túto moc upevnil. Je to človek, ktorého finančné zdroje na kampaň sú minimálne podozrivé, ak nie rovno prostriedkom vlastizrady.

Mimochodom nepripomína Vám táto charakteristika aj niektorého slovenského politika? Napríklad človeka tisícich klikov, ktorý vlastnou hlavou zoženie čokoľvek?

Ale späť k Zemanovi. Priama voľba prezidenta dáva človeku mandát oveľa silnejší než je mandát človeka zvoleného zastupiteľským orgánom. Ak je pri voľbe parlamentom jeho podiel na moci odvodený od pár členov parlamentu, optika tohto pohľadu sa mení, ak ho zvolí 2 717 405 ľudí. Miloš Zeman si tento fakt uvedomil hneď od začiatku a dôsledne začal podkopávať ústavné základy štátu.

Okrem známych afér s menovaním L.Klausovej a profesúry M.Putnu upozorňujem hlavne na udalosti po páde Nečasovej vlády. Zeman svojvoľne napriek vôli parlamentu vyhlásil vlastného predsedu vlády Rusnoka, ktorý ale následne nedostal dôveru. Zeman ho však ponechal vo funkcii až dovtedy, kým z predčasných volieb nevzíde nová vláda. Treba si uvedomiť, že skoro pol roka vládol a rozhodoval o verejných miliardách človek, ktorý proste nevzišiel z výsledkov regulárnych volieb, ktorý bol len výsledok Zemanových machinácií a len na okraj, ktorý za odmenu dodal Lívii Klausovej vytúženú trafiku – post veľvyslanca na Slovensku.

Takže toť od hraníc Česka dnes vieme, čo znamená, ak sa dostane priamou voľbou k prezidentského mandátu technológ moci. Ak si uzurpuje všetky práva bez akýchkoľvek povinností človek, ktorému je pri ceste za väčšou mocou všetko jedno. Ak je pre neho duch Ústavy len zdrapom papiera, ktorý môže obchádzať ľubovoľným spôsobom podľa vlastných potrieb. Ak výkon funkcie prvého občana štátu bude slúžiť len na vlastné obohacovanie a dohadzovanie kšeftov pre vlastných kamarátov bez ohľadu na záujmy miliónov ľudí, ktorí platia dane.

Ak moc získa Róbert Fico

 

  • SlabéVýborné (+32 skóre, 38 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?