Publikované: 29.08.2014

Ruské vtrhnutie — obrovské víťazstvo Porošenka (zaujímavá analýza profesora Zubova)

Bývalý profesor Moskovského inštitútu medzinárodných vzťahov Andrej Zubov, prenasledovaný za svoje názory kritické k súčasnému nedemokratickému vedeniu, sa vyjadril k najnovšej eskalácii angažovanosti Ruska v Ukrajine.

Putinov vojenský potenciál je vyčerpaný – tvrdí ruský profesor

Vojenská agresia Putina svedčí o tom, že jeho možnosti sa vyčerpali, povedal v komentári vydaní “Gordon” doktor historických vied, profesor MGIMO Andrej Zubov, ktorý sa stal známy za svoje protivojnové postoje.

Elitné ruské divízie vtrhli do Ukrajiny, ale je im kladený odpor a neprechádzajú ako nôž cez maslo. S nimi bojujú, hoci aj ustupujú. To naznačuje, že Putinov vojenský potenciál bol vyčerpaný. Súčasne s tým však v Rusku rastie, hoci pomaly, nespokojnosť kvôli stratám na životoch zajatcom a rastu cien. To všetko vyhrocuje celú situáciu na ostrie noža“, – konštatuje Zubov.

Ukrajina sa podarilo tak účinne klásť odpor Putinovi vo všetkých jeho aktivitách, že prezidentovi Ruskej federácie zostávala už len invázia vojsk. To možno považovať za úspech pre Ukrajinu.

„Ruská invázia je – v istom zmysle, obrovský úspech pre Ukrajinu. Znamená, že Putin si nedokázal poradiť s Ukrajinou miernejšími prostriedkami. Nechcel, aby Európa prijímala nové sankcie, preto sa chcel najprv obmedziť len na podporu separatistov, neskôr už aj na posielanie ťažkých zbraní. Nič z toho však nefungovalo – Ukrajine sa podarilo nielen brániť, ale dokonca víťaziť“, – dodáva Zubov.

Keď už bolo jasné, že starými metódami nedokáže dosiahnuť víťazstvo a porážka, spolu s kapituláciou Ilovajska, Snežného a izolácia Luganska a Donecka sú už veľmi blízko, Putin sa rozhodol odstaviť od moci v týchto samozvaných republikách ľudí, ktorí ešte mali aké také, hoci aj hlúpe, ale predsa len ideály. Odstránil svojich chránencov – predsa len by s ním mohli súťažiť v popularite –typu Girkina (Strelkova), ale teraz mu už zostalo len to posledné – invázia regulérnych vojsk a následná podpora zo vzduchu bombardovaním“, dodáva profesor.

Podľa profesora sa západní predstavitelia budú opäť snažiť presvedčiť prezidenta Ruska, aby nezačínal vojnu.

„Zdá sa, že dnes v Ankare prebehne niekoľko neformálnych rozhovorov Putina s vedúcimi západnými predstaviteľmi a ak nebude ochotný pristúpiť na ústupky zajtra alebo pozajtra sa dozvieme o novom kole podpory Ukrajiny“, – tvrdí Zubov.

„Porošenko však úplne správne zrušil svoju návštevu Turecka. Hovoriť s Putinom už nie je o ničom. A to podanie rúk v Minsku, zdá sa, bolo už posledné“, – dodáva na záver Andrej Zubov.

 

http://gordonua.com/news/war/Professor-Zubov-Rossiyskoe-vtorzhenie-eto-ogromnyy-uspeh-Ukrainy-38588.html

  • SlabéVýborné (+9 skóre, 13 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?