Publikované: 10.11.2014

Zdravotníctvo v socialistickom vlastníctve, alebo CT je len jeden dielik mozaiky

Slávny CT a nielen ten piešťanský je len jeden kúsok mozaiky skorumpovaného, neefektívneho a nekvalitného zdravotníctva v socialistickom vlastníctve.

Mnohí si to už nepamätajú, ale kedysi sme mali všetko v socialistickom vlastníctve. Tak ako máme stále zdravotnícke zariadenia v socialistickom vlastníctve  (teda aspoň tie choré). Keby sme mali aj iné zariadenia v socialistickom vlastníctve napr. autoservisy, tak by sa teraz možno riešil predražený nákup zdviháka za trojnásobnú cenu. Nespomínam autoservis náhodne, v princípe ponúka podobné služby ako zdravotnícke zariadenie a majú veľa podobného.

Za „boľševika“ chodili tak lekári ako aj vedúci autoservisov v bielych plášťoch s hlbokými vreckami na úplatky. Tí, čo si na to už nepamätajú určite poznajú slávny film „Jáchyme hoď ho do stroje“, kde vedúci autoservisu opakuje: “Neber úplatky, neber úplatky nebo se z toho zblázniš“. A oni brali úplatky, až sa z toho zbláznili a skončili u profesora Chocholouška. Aj s vedúcim autoservisu.

Prečo to spomínam. Pretože autoservisy už našťastie nie sú v socialistickom vlastníctve a už nikoho nenapadne dávať úplatok vedúcemu autoservisu. A ani nemusíme riešiť predražený nákup zdviháka alebo nejakého diagnostického zariadenia pre autá.

A v tom našom socialistickom zdravotníctve stále riešime úplatky a stále budeme riešiť predražené nákupy. A stále budeme riešiť kopec hlúpostí ako je vlastný toaletný papier, pyžamo, pozornosti pre zdravotný personál a podobne.

Alebo, že by sme nemuseli ?

Stačí ak pochopíme, čo sa zmenilo v starostlivosti o naše autá ale stále sa nezmenilo v starostlivosti o nás.

Politici, hlavne tí bezcharakterní to asi nikdy nepriznajú, ale zdravie je len špecifický druh kapitálu, ktorý má každý jeden z nás.

A zdravotníctvo nerobí nič iné, len nám to zdravie udržiava v uspokojivom stave. Aj vtedy, alebo skôr najmä vtedy, keď si ho svojou hlúposťou sami ničíme.

Odpoveďou je trhové prostredie možno čiastočne regulované, ale hlavne so súkromným vlastníctvom kde neplatí, že zo štátneho krv netečie.

Lebo myslieť si, že len SMER-SD má „podnikateľov“ v zdravotníctve je veľmi naivné.

P.S.

Pre tých čo stále tvrdia, že zdravie nie je tovar a nedá sa kúpiť. Skúste sa ísť na to spýtať iného slávneho Košičana. Možno Vám o tom porozpráva. Ak práve vo svojom vysokom veku, ktorého sa dožil nefotí niekde anakondu.

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?