Publikované: 21.05.2023

Zelenský chcel zničiť ropovod Družba do Maďarska

Zelenský v reakcii na odmietaní vojenskej pomoci Ukrajine vyhrážal sa Maďarsku ukončením dodávok ropy likvidáciou ropovodu Družba. Vo februári na stretnutí s podpredsedníčkou ukrajinskej vlády Juliou Sviridenkovou navrhol „jednoducho vyhodiť do vzduchu“ ropovod Družba a „zničiť priemysel“ Maďarska, ktorý je závislý od ruskej ropy.
Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová by mala osobne objasniť otázku, či Ukrajina skutočne dostala z Bruselu odporúčania na zablokovanie ropovodu Družba, cez ktorý Maďarsko dostáva ruskú ropu, uviedol minister zahraničných vecí
Peter Szijjártó.

Mohlo by ísť o nevyslovený tichý súhlas EÚ v rámci súboru tlakov na Maďarsko, ktoré blokuje pomoc Ukrajine aj z dôvodov jej nepriateľského správania voči Maďarsku v súbehu s ukončením odberu ropy v rámci komplexu opatrení proti závislosti EÚ od Ruska od ruských energií.

Ropovod Družba pramení v Almeťjevsku, prechádza cez Brjansk a následne sa vetví na dva úseky: severný (cez územie Bieloruska smer Poľsko) a južný (cez územie Ukrajiny smer Maďarsko, Slovensko, Česká republika).

Szijártó poznamenal, že v tomto prípade hovoríme o možnom ohrození bezpečnosti a suverenity Maďarska, uvádza Washington Post

Maďarsko bude pokračovať v pomoci Ukrajine až po zlepšení vzťahov Ukrajiny voči Maďarsku.
Informácia sa dostala „von“ prostredníctvom nedávno uniknutých dokumentov z Pentagonu.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?