Publikované: 18.09.2019

Zeman menoval sudcov a prehovoril

Prezident Miloš Zeman na Pražskom hrade vymenoval Václava Čapka novým predsedom Vrchného súdu v Olomouci. Súčasný podpredseda olomouckého súdu od októbra nahradí vo funkcii Roberta Gryga, ktorému sa končí sedemročné funkčné obdobie. Prezident zároveň vymenoval 29 sudcov, ktorí budú pôsobiť na všeobecných súdoch. Najviac nováčikov zamieri do obvodu pražského mestského súdu.

Prezident k sudcom predniesol svoj prezidentský príhovor, ktorý si mnohé, ako sa mi dnes, z môjho osobného prehľadu českej a slovenskej tlače ukazuje, Zemanovým prehovorom dotknuté médiá, nedali za klobúk a vyhýbajú sa mu.
Prídu ich reakcie alebo ignorancia?
Súvislosti V stredu nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie o zastavení stíhania Babiša a všetkých spoluobvinených v kauze Babiš a Čapí hnízdo. Kauza pôjde alebo nepôjde na trestný súd v lehote do troch mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti zastavenia trestného stíhania všetkých obvinených.
„Zastavenie trestného stíhania premiéra Andreja Babiša je právoplatné. Proti rozhodnutiu Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe naďalej nestíhať predsedu vlády a ostatné obvinené osoby v kauze dotácie na stavbu farmy Bocianie hniezdo nepodal žiaden zúčastnený sťažnosť. Verdikt môže potvrdiť alebo zrušiť najvyšší prokurátor ČR Pavol Zeman.“ (www. zpravy.aktualne.cz)
Poznatky o „demokracii a verejnoprávnosti“ ČT: Verejnoprávna ČT24 a väčšina „dotknutých“ médií vo svojich správach celý prezidentov príhovor, prenášaný ČT24 „naživo“ okrem upravenej minimálnej zmienky neuvádza, len jeho skrátený „výťažok“:
„Prezident novým soudcům popřál, aby si zachovali sebeúctu a nenechali se ovlivnit. Při té příležitosti také zkritizoval některé novináře a politiky za jejich komentáře k zastavení trestního stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo. Podle hlavy státu začali říkat, jak by mělo rozhodnutí státních zástupců vypadat, což prezident označil „za neuvěřitelnou drzost.“
Jeho príhovor bol dlhší, komplexnejší a mal by byť ČT24 zverejnený celý. Nachádza sa tu:
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/soudci-jmenovani-ceremonial-prezident-milos-zeman-vaclav-capka-cr.A190918_125946_domaci_tho
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2927432-prezident-jmenoval-noveho-predsedu-olomouckeho-vrchniho-soudu-i-dalsi-soudce
Ak právny názor jedného prokurátora (Šaroch) potvrdil druhý (Erazím), je málo pravdepodobné, že najvyšší štátny zástupca Zeman (Bradáčová a jej tím) bude mať iný názor. Ak najvyšší štátny zástupca prikáže vec poslať na súd ako trestnú žalobu, tak sa proces predĺži o ďalšie roky. Komu to prospeje?
V každom prípade ministerkine Marie Benešovej indície, že je možné trestné stíhanie na politickú objednávku opozície, sa posilňuje.
Ako tiež „médium“ som mal za svoju „verejnoprávnu“ povinnosť suplovať dotknuté médiá a je ich ako hadov, aj slovenských, dohľadať a zverejniť celé znenie príhovoru českého prezidenta Zemana, vo svojom blogu.
Možnosť sledovať prejav mali diváci ČT24 v momente jeho živého prenosu, čo zrejme aj táto televízia „nerada“. Babiš a Zeman sú „škodná“ pre EÚ, a o to silnejší protagonisti V-4, ktorí prinajmenej brzdia procesy „európskej integrácie“.

“Ve svém projevu při této slavnostní příležitosti Zerman prohlásil, že i dnes je podle jeho názoru vidět, jak mafiánské struktury tlačí na rozhodování soudů. Apeloval na sebeúctu nových soudců.
„Jak ukazuje i dnešní situace, budete se ve svých rozhodováních objevovat v prostředí, které je dílem korupční, dílem mafiánské, což je v podstatě totéž. Takže na okresní úrovni nelze vyloučit, že nějaký okresní kmotr se bude doprošovat vašeho rozhodnutí tak či onak. Já vám chci popřát, abyste si zachovali sebeúctu a odmítli ho, protože sebeúcta je to, co má člověk v životě nejdůležitější,“ prohlásil Zeman.
Prezident zmínil, že se nechce dožít dalšího únoru 1948 díky tomu, že by zemi měli svoji vůli diktovat neúspěšní „pětiprocentní“ politici a novináři.
„Vidíme to ostatně už dnes, kdy na základě rozhodnutí státních zástupců o zastavení trestního stíhání různí novináři, různí pětiprocentní neúspěšní politici a tak dál se rozhodují, že oni budou říkat, jak má vypadat rozhodnutí státního zástupce, nebo jak má vypadat rozhodnutí soudce. Podle mého názoru je to neobyčejná drzost, protože pokud nám bude tato skupina lidí, nekvalifikovaná skupina lidí, ne radit, ale naléhat, nebo dokonce diktovat, jak má vypadat rozhodnutí, pak končí právní stát, a nastává vláda ulice. A to už tady jednou bylo v únoru 48 a já bych si velmi přál, abychom se toho nedožili rovněž znova,“ uvedl Miloš Zeman při slavnostní příležitosti jmenování nových soudců.”
https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2019091810699609-skonci-to-tady-jako-v-unoru-1948-zeman-o-neuspesnych-petiprocentnich-politicich-a-novinarich/
Pre aktiváciu nasledovného videozáznamu kliknite na odkaz raz a druhý raz. Návrat k článku opačným smerom (šípka vľavo hore): Príhovor českého prezidenta na pražskom hrade, po vymenovaní sudcov 18.9.2019
Kľúčové slovenské médiá mlčia (včítane RTVS, TA3, Markíza, JOJ…).
Denník N o menovaní českých sudcov prezidentom Zemanom nič, nenechal si ale ujsť príležitosť „kopnúť do Babiša“:

Denník SME, Pravda a Hlavné správy, ktoré by mohli a mali, tiež nič. SITA nič, TASR nič. Možno neskôr, z dnešnej stredy na štvrtok, lebo niektoré spravodajské info sú “dobiehavé“ v čase…
Streďajšiu významnú udalosť na pražskom hrade odignoroval aj český klon slovenského Denníka N www.denikN.cz
Česká tlačová kancelária (ČTK) zmieňuje len toto (video záznam do správy nevložila):
„Zeman jmenoval nové soudce naposledy letos v dubnu, kdy opakovaně zkritizoval pomalost českých soudů.“
Platí aj pre Slovensko, pribudol neúplný ústavný súd, pracujúci len s dvomi senátmi. Nevybavené veci pribúdajú; a to je nebezpečná hra so slovenskou štátnosťou v už neprávnom štáte „Vadí-nevadí?“ Čakám, kedy sa už „ozve“ Európska komisia…
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/zeman-jmenoval-capku-sefem-olomouckeho-vrchniho-soudu/1798963
Vysvetlivka: Český prezident je voči väčšine českých médií veľmi zle naladený, nemusí ani ČT24; ale tá, aby sa správala rozumne, koná kontraproduktívne.
Zemanov prejav by malo vidieť a počuť čo najviac občanov a voličov aj na Slovensku; ide o prenesenú súvislosť so Slovenskom, narážku na Gorilu a Kočnerovu darebácku politickú a justičnú aféru, prieniky mafiánskej oligarchokracie do vládneho prostredia a súdnej moci, voľby sudcov, predsedu a podpredsedu najvyššieho súdu a ústavných sudcov; toľko aj osobitne k dileme spôsobu voľby kandidátov na ústavných sudcov „verejná alebo tajná voľba“.
Budem sa tešiť, ak video uvidím na Youtube a fejzbúku. Môže nezaujímať len politicky negramotných obyvateľov a občiansky ľahostajných hlupákov a ignorantov. Prezdieľam (občianska povinnosť).
Spoločnosť delím na pasívnych a ľahostajných obyvateľov, ignorantov, a aktívnych občanov, s ich plnými občianskymi a politickými právami a nikam nezaradenú a „utajenú“ (zakuklenú) mlčiacu väčšinu.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?