Publikované: 21.04.2014

Ženevské vyhlásenie k udalostiam na Ukrajine

V novinách sa dnes objavujú obvinenia z toho, že Rusi sa nesnažia dodržať dohody zo Ženevy, ktoré boli na štvorstrannom rokovaní USA, Ruska, Ukrajiny a Európskej Únie uzatvorené vo štvrtok 17.4.2014.

Podľa agentúry Reuters “… Americký Biely dom dnes varoval Rusko, že bude čeliť ďalším prísnym sankciám, ak nedodrží medzinárodnú dohodu o Ukrajine alebo vyšle ruské sily do východnej časti tejto krajiny.”

Obamova poradkyňa pre národnú bezpečnosť Susan Rice pohrozila sankciami, ktoré by  “mohli byť zahŕňať postihy pre veľmi významné sektory ruskej ekonomiky.”

Ruské ministerstvo zahraničia postoj Washingtonu odmietlo: “Američania sa znovu tvrdohlavo pokúšajú prehliadať akcie kyjevských úradov, ktoré sa vydali cestou násilného potlačenia protestov na juhovýchode, ktorých účastníci vyjadrujú svoje legitímne pobúrenie nad obmedzovaním svojich práv.”

Čo je teda skutočný obsah dojednania a ako je prípadne porušovaný?

 

Ženevské vyhlásenie k udalostiam na Ukrajine

Predstavitelia Európskej únie, Spojených štátov, Ukrajiny a Ruskej federácie vydali nasledovné vyhlásenie :

“Ženevské stretnutie k situácii na Ukrajine došlo k zhode na prvotných konkrétnych krokoch k deeskalácii napätia a obnovenia bezpečnosti pre všetkých občanov.

Všetky strany sa musia zdržať akéhokoľvek násilia, zastrašovania alebo provokatívnych akcií. Účastníci rozhodne odsúdili a odmietli akékoľvek prejavy extrémizmu, rasizmu a náboženskej netolerancie, vrátane antisemitizmu.

Všetky ilegálne ozbrojené skupiny musia byť odzbrojené; všetky ilegálne obsadené budovy musia byť vrátené právoplatným vlastníkom; všetky ilegálne okupované ulice, námestia a iné verejné priestranstvá v ukrajinských mestách musia byť vyprázdnené.

Amnestia bude zaručená účastníkom protestov a tým, ktorí opustia budovy a ďalšie verejné miesta a odovzdajú zbrane, s výnimkou tých, ktorí budú uznaní vinnými z hrdelných zločinov.

Bolo dohodnuté, že osobitné monitorovacia misia OBSE by mala zohrávať vedúcu úlohu pri pomoci ukrajinským úradom a miestnym komunitám v okamžitom zavádzaní týchto deeskalačních opatrení, kdekoľvek ich bude potrebné prijať najnaliehavejšie a to počnúc už nadchádzajúcimi dňami. USA, EÚ a Rusko tejto misii poskytnú podporu a to vrátane členov misie.

Ústavný proces bude inkluzívny, transparentný a zodpovedný. Bude obsahovať okamžité začatie širokého národného dialógu, ktorý pojme všetky ukrajinské regióny a politické zoskupenia a umožní brať do úvahy pripomienky verejnosti a navrhnuté dodatky.

Účastníci zdôraznili význam ekonomickej a finančnej stability na Ukrajine a budú pripravení diskutovať o ďalšej podpore pri napĺňaní vyššie spomenutých krokov.”

Zdroj:
http://www.teraz.sk/zahranicie/obama-privital-zenevsku-dohodu-moskva/81550-clanok.html
http://eeas.europa.eu/statements/docs/2014/140417_01_en.pdf

  • SlabéVýborné (0 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?