Publikované: 14.03.2014

Ženy a svaly: “nechcem vyzerať ako chlap”

Ideál ženskej krásy je meniaci sa fenomén.  To, čo v 60tych rokoch minulého odštartovala Twiggy, sa do dnešných dní priveľmi nezmenilo. Mnohé ženy a hlavne mladé dievčatá venujú veľa hodín kardio cvičeniam, aby si udržali modelkovskú superštíhlosť a posilňovni sa radšej vyhýbajú. Máme mylne zakorenené, že keď budeme pravidelne silovo cvičiť, stratíme svoju ženskosť, lebo budeme príliš svalnaté. A budeme vyzerať nejak takto:

 

 

Tu si však treba uvedomiť fyziologické rozdiely mužov a žien. Ženy prirodzene nemôžu vybudovať výraznejšie množstvá svalovej hmoty, pretože majú oveľa menej testosterónu, než muži.

 

Kulturistky na fotkách zo súťaže sú vo vrcholnej, len niekoľko dní udržateľnej forme, percentá tuku a vody v ich tele sú výrazne znížené, aby boli svaly čo najlepšie vyrysované. Takáto forma je výsledok dlhodobej tvrdej práce, cielene upravenej stravy, užívania rôznych doplnkov výživy a čo je azda najdôležitejšie, niekedy aj mužských hormónov alebo ich derivátov (anabolických steroidov).

To, čo bežná žena môže dosiahnuť zmenou stravy a pravidelným cvičením, pokiaľ silové cvičenia zaradí tak dva – štyrikrát do týždňa, bude pravdepodobnobne vyzerať skôr takto:

 

Intenzívny silový tréning v porovnaní s povedzme kalanetikou oveľa rýchlejšie prinesie vytúženú pevnú a pekne tvarovanú postavu bez celulitídy.

Čo si asi neuvedomujeme, približne od veku 35 rokov nám v priebehu každých 10 rokov ubudne približne 5% svalovej hmoty. Znamená to, že ak nebudeme cielene svalovú hmotu budovať, budeme potrebovať znížiť svoj denný príjem energie o približne 150-450 kalórií.  Inak priberieme. OK, niektoré štúdie naznačujú, že so schopnosťou svalov spaľovať kalórie je to značne preceňované.

Dúfam však, že o význame budovania svalovej hmoty z hľadiska zdravia a estetiky vás presvedčí nasledovný obrázok:

 

 

Pevné zdravie a skvelú formu vám želá Športulienka.

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?