Publikované: 04.12.2019

Zlato a nielen Fico

Očakáva sa preformátovanie USA a devalvácia amerického dolára, ako svetovej meny. Dlh USA je už 20 biliónov dolárov. USA sa ho potrebujú zbaviť. Je tu otvorený brexit (neistoty). Geopolitická nestabilita. Ficov nápad stiahnuť z Bank of England domov slovenské zlato nie je “predvolebný ťah” na voličov, ale múdry úmysel. A vôbec nie precedens.

Svetový finančný systém je nestabilný a bude fungovať naveky. Vedia to zo zdrojov centrálnych bánk dobre informovaní miliardári, ktorých zdrojom ziskov sú finančné transakcie. George Soros zbohatol na finančných špekuláciách…
Turecká centrálna banka z Federálnej rezervy USA stiahla svoju zlatú rezervu. Urobilo to aj niekoľko ďalších krajín.
Nemecko dokončilo operáciu s polovicou svojich zlatých rezerv v medzinárodných trezoroch. Každá krajina má formálne svoje dôvody, prečo sťahuje svoje zásoby zlata z amerického územia…
Situácia s Ruskou federáciou, Venezuelou a Iránom jasne ukázala, že v čase „módnej vlny“ sankcií, môže hocktorý štát zmraziť aktíva ktorejkoľvek krajiny.
Ruská centrálna banka je v posledných rokoch najaktívnejším nákupcom zlata. Odborníci tvrdia, že tento kov umožňuje nezávislosť medzinárodných rezerv štátu od rozhodnutí iných krajín.
Anatolij Aksatov, predseda výboru Štátnej dumy pre finančné trhy: “Nemáme v Spojených štátoch zlatú rezervu, máme devízové rezervy. Preto nikto nemôže položiť ruku na naše zlato. Nikomu nedôverujeme.”
Centrálna banka Ruskej federácie koncentruje svoje zásoby zlata v krajine, čo je poistenie proti nepredvídaným okolnostiam.
Záujem o zlato zaisťuje stabilitu ceny tohto kovu aj v čase globálnej dlhovej krízy. Nemecko sťahuje „domov“ do Frankfurtu svoje zlaté rezervy, údajný stav je: 1 710 ton vo Frankfurte, čo predstavuje 50,6% celkových zásob; 1 236 ton v New Yorku, alebo 36,6% zásob; 432 ton v Bank of England alebo 12,8% z rezerv.
Menové rezervy zlata Ruskej federácie sa v roku 2017 zvýšili o 13,87%, tj o 223,95 ton, od januára 2018 1838,22 ton a k 1. aprílu 2018 vzrástli na 1891,1 ton. Rusko sa zbavuje aj vládnych dlhopisov USA. Rusko je obviňované z rýchleho vývozu zlata z Británie:
https://ria.ru/20191202/1561810936.html?utm_source=smi2_ria_obmen&utm_medium=banner&utm_campaign=rian_partners
Zlato je absolútnym platobným prostriedkom nezávislým na tlačiarenských strojoch. Na pozadí rozhodnutia Nemecka sa touto otázkou zaoberalo mnoho krajín eurozóny. Viaceré začali konať po vzore Ruska a Nemecka..
https://ria.ru/20180420/1519106215.html?in=t
https://ria.ru/20180418/1518811153.html?in=t
Podľa Bloomberg  „Zlato je nová posadnutosť vodcov východnej Európy.“
Bývalý slovenský premiér Robert Fico pred voľbami nalieha na parlament, aby prinútil Centrálnu banku Slovenska vrátiť od Bank of England slovenské zásoby zlata uložené vo Veľkej Británii…
Dôvod? Poukázal na zradnú Mníchovskú dohodu Francúzska, Británie, Talianska a Nemecka z roku 1938. A na odmietnutie Bank of England vrátiť venezuelskú zlatú zásobu z politických dôvodov.
za politické rozdiely: “Po Mníchovskej dohode sotva môžete veriť ani najbližším spojencom,” povedal Fico novinárom. „Zaručujem, že ak sa niečo stane, neuvidíme jediný gram tohto zlata. Urobme to čo najrýchlejšie. “ Nasledovala veľká antificovská kampaň slovenských protislovenských médií…
https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-11-29/gold-is-the-new-obsession-for-east-europe-s-nationalist-leaders
Ibaže vzájomne si neveria ani „spojenci“. Tobôž neveria im ani štáty strednej a východnej Európy. Ide o totálny a dôvodný rozklad dôvery voči západným hodnotám a „étosu Západu“…
Bloomberg
: „Nejde tu samozrejme o údajný alebo skutočný nacionalizmus konkrétnych politických vodcov, ale skôr o to, že zoznam „nacionalistov“ (aspoň „ekonomických nacionalistov“) obsahuje tých, ktorí svojimi činmi prejavujú nedôveru voči americkému a európskemu finančnému systému. Tieto akcie možno oprávnene interpretovať ako prípravy na nejaký druh geopolitického a hospodárskeho otrasu v takom rozsahu, že od nich nebudú požadovať doláre ani eurá na bankových účtoch v Londýne alebo New Yorku, ale zlaté prúty bezpečne uložené niekde v chránených suterénoch centrálnej banky.
Krajinami EÚ prechádza „zlatá horúčka“ hoc nemajú žiadne geopolitické riziká ani dôvody očakávať sankcie. Zostáva len jedno logické vysvetlenie: nie sú poistené pred vnútroštátnymi ani globálnymi rizikami (neexistujúce finančné rezervy schváleného rozpočtu SR).
Vo veci svojho zlata á la „malá zlatá domov“ konajú Maďarsko, Srbsko, Poľsko, Rumunsko, ale aj Holandsko, Belgicko, Francúzsko, a ďalšie štáty, nielen Európskej únie.
Napríklad zatiaľ čo Rusko začalo aktívne vytvárať zlato v rezervách, Holandsko zorganizovalo vývoz 122 ton svojho zlata z Londýna; pre holandských politikov je dosť ťažké deklarovať ich ako „nacionalistov z východnej Európy“ a obvinenia z kopírovania akcií ruského prezidenta Putina…
Konanie á la „malá zlatá domov“ zakladá historická pamäť, založená na osobnej a sprostredkovanej zážitkovej skúsenosti so správaním sa „spojencov“ v krízových situáciách…
Geopolitickú nestabilitu a ohrozenie svetového mieru zakladá aj NATO a „kopanie“ okolo seba USA.
Svet stojí pred zmenou. USA sa musia vrátiť k disciplíne a rešpektu medzinárodného geopolitického, ekonomického a obchodného práva. Čína a Rusko sú ochotné USA v tom pomôcť. EÚ sa len „hľadá“.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
 

 

 

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?