Publikované: 09.01.2020

Zmarená návšteva

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Martina Daňa a Rudolfa Vaskeho vzniesol obvinenie za opakujúci sa pokračovací prečin výtržníctva spáchaný formou spolupáchateľstva.
Voči Martinovi Daňovi bolo vznesené aj obvinenie z daňového podvodu v samostatnom konaní.
Na oboch bola uvalená väzba pre obavu z pokračovania trestnej činnosti.
O sťažnosti rozhodne súd.
             

Dôvody trestného stíhania (prečin výtržníctva v prvej veci): https://drive.google.com/file/d/1qX7V742y8TG17V9B1SYSjCoJT_1-7xlt/view?
Hovorca spresnil, že sa prokurátor odvolal preto, že v prípade oboch obvinených súd neakceptoval kolúzne a útekové dôvody väzby, ale iba preventívne.
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/538198-staznost-martina-d-a-rudolfa-v-voci-obvineniu-je-uz-na-op-bratislava-i/
Martin Daňo je stíhaný vo veci podozrenia z daňového podvodu (druhá vec):
https://www.aktuality.sk/clanok/746427/martina-dana-obvinili-z-danoveho-podvodu/O väzobnom stíhaní Martina Daňa a Rudolfa Vaského rozhodol sudca OS Bratislava I 16. decembra minulého roku, a to z obavy, že budú pokračovať v trestnej činnosti.
„Obvinení aj prokurátor podali sťažnosť, o ktorej bude po doručení rozhodovať KS v Bratislave,“ uviedol vtedy hovorca KS Pavol Adamčiak.
https://www.lewik.org/term/19252/dovody-vazby-71-trestny-poriadok/
https://www.lewik.org/term/19253/rozhodnutie-o-vazbe-72-trestny-poriadok/
Pri uvalení väzby bola použitá aplikácia písmena c/ z dôvodu, že obvinený „bude pokračovať v trestnej činnosti, dokoná trestný čin, o ktorý sa pokúsil, alebo vykoná trestný čin, ktorý pripravoval alebo ktorým hrozil.“ Bude trvať až do rozhodnutia súdu o sťažnosti obvinených.
Návšteva Harabina bola vedená pod hlavičkou Harabinovej strany Vlasť ako občianska kontrola spôsobu výkonu väzby v spojení s pochybnosťami o jej dôvodoch…
Zákon o výkone väzby pojem občianska kontrola nepozná. Kontrolou je povinný a oprávnený len prokurátor.
Návšteva nebola Harabinovi riaditeľom Ústavu na výkon väzby ZVJS Nitra nebola umožnená (video vyjadrení JUDr. Harabina). Len navštívenka vraj nestačí.
Harabin sa bráni sa tým, že “žiadny právny predpis neukladá osobe preukázať sa iným spôsobom, než platným originálom OP”. Totožnosť osoby sa overuje v databáze…
O návšteve nerozhoduje “brána” ale riaditeľ ústavu na výkon väzby.
Samozrejme, že ho poznali, šlo o obštrukciu orgánom štátnej moci.
JUDr. Harabin podáva na riaditeľa Ústavu pre výkon väzby Milana Rusa, trestné oznámenie. Ak bola obštrukcia proti Harabinovi vedená s vedomím generálneho riaditeľa ZVJS Milana Ivana, ide aj o spolupáchateľstvo vo veci trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Dôvody a priebeh nevykonanej návštevy JUDr. Harabina v nitrianskej väznici (plus video):
https://www.hlavnespravy.sk/harabin-podporil-vaznov-svedomia-vaskeho-dana-toho-casu-vo-vazbe-nitre/2010189
https://www.omediach.com/hoaxy/16944-slubovane-zive-vysielanie-harabina-z-navstevy-vaskyho-vo-vaezeni-sa-nekonalo-video
https://picuscapital.sk/neverili-mi-ze-som-harabin-tu-vidite-co-plechovice/
https://www.topky.sk/cl/10/1851099/Harabin-sa-tvari-ako-bojovnik-za-sloboda-slova–Jeho-minulost-ho-vsak-dobehla–lync-medii-z-pozicie-moci
Návštevy (§19, Zákon o výkone väzby odsek 2):
„Obvinený, ktorý je v kolúznej väzbe, môže prijať návštevu iba po predchádzajúcom súhlase príslušného orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu.“
V prípade Dana a Vaskeho nejde o kolúznu väzbu.
Dôvody pre vzatie obvineného do väzby sú upravené v ustanovení § 71 ods. 1 Trestného poriadku. Dôvodom pre vzatie obvineného do väzby je:
a/ obava, že obvinený ujde alebo sa bude skrývať, aby sa tak vyhol trestnému stíhaniu (úteková väzba),
b/ obava, že bude pôsobiť na spoluobvinených alebo na svedkov, alebo mariť dôkazy (kolúzna väzba);
c/ obava, že bude pokračovať v trestnej činnosti, že dokoná trestný čin alebo spácha trestný čin, ktorým hrozil (preventívna väzba).
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2006/221/20160701
https://www.youtube.com/watch?v=xSnXyj75slU
Návštevu obvinených bude možné riaditeľom ústavu na výkon väzby alebo prokurátorom alebo sudcom až po konečnom rozhodnutí súdu o sťažnosti obvinených proti uvaleniu väzby, pričom je možné, že vo veci súd rozhodne v prospech obvinených zrušením nariadenia o väzbe a osoby budú prepustené pre účel pokračovania ich stíhania na slobode.
Toto JUDr. Harabin vie, a na opakovaný pokus o návštevu sa riadne pripraví v súlade s Ústavou SR, zákonom o výkone väzby a poriadkom pre výkon väzby.
JUDr. Harabin nie je v procesnom postavení obhajcu žiadneho z obvinených…
Jeho politický ľudsko-právny aktivizmus je viazaný na predvolebnú kampaň strany Vlasť.
Zároveň ide aj o ďalšiu previerku ideologickej politickej nezávislosti slovenskej justície verzus ideologický a politický aktivizmus OČTK. A či platí deklarované: “Padni komu padni” podľa toho, komu a v čom…
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

P.S. Hromadné skutky nenávistných prejavov a nebezpečného vyhrážania voči osobe Milana Mazureka boli ako podnet pre trestné stíhanie páchateľov vyšetrovateľom PZ zastavené a odložené, pretože „sa nejedná o trestné skutky“: https://www.youtube.com/watch?v=BilKtQE_t-I

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?