Publikované: 16.10.2019

Zmenia sa izraelsko-nemecké vzťahy?

Verejná mienky v Nemecku voči Izraelu je pred návštevou kancelárky Angely Merkelov v krajine v troskách. Rastie verejné a politické rozčarovanie nad správaním sa Izraela voči svojim palestínskym susedov .

 

Nedávné šetření BBC ukázalo, že jen 14% má pozitivní názor na Izrael.    “Myslím, že německé veřejné mínění je ve skutečnosti horší, než co ukázal průzkum, protože Němci svůj názor veřejně nevyjadřují, bagatelizují ho,” říká bývalý izraelský velvyslanec v Německu a EU Avi Primor. Důvodem je podle něj špatné svědomí spojené s nacistickou minulostí.  Zatímco názory Izraelců na Německo podle Primora po válce prošly pozitivním vývojem, s názory Němců na Izrael je to přesně naopak. Velvyslanec vede paralelu mezi požadavkem hnutí roku 1968, aby generace rodičů mluvila pravdu o nacistické minulosti, a požadavky, které dnes Němci adresují Izraelcům.   Současnou krizi vyvolala jasná neshoda ohledně izraelských osad na Západním břehu Jordnánu a v menší míře i postoje k řešení íránské jaderné krize.  Skutečný stav dvoustranných vztahů ilustrovala příhoda, při níž pravicoví poslanci Knesetu hněvivě reagovali na projev německého předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze. Ten hovořil o nerovném přístupu židovského a nežidovského obyvatelstva Izraele k vodě. Údaje, kterými v danou chvíli operoval, byly sice přehnané, avšak v principu je tvrzení, že existuje nerovnost v přístupu k vodě, věcně správné.  Německo je třetím největším obchodním partnerem Izraele, hned za USA a  Čínou. Pokud se budou vztahy zhoršovat, může to podle Primora ovlivnit obchodní výměnu, jakkoliv se Izrael bez Německa neobejde.

 

Merkelová spolu s 15 ministrami sa bude od pondelka podieľať na najväčších dvojstranných konzultáciách v pondelok a odštartuje oficiálne prípravy na budúci rok osláv pri príležitosti 50. výročia od vznikli diplomatické vzťahy medzi oboma krajinami .

Avšak , návšteva bola zatienená správami o najhoršej kríze v diplomatických stykov , pretože Merkelová nastúpil do úradu pred takmer 10 rokmi . Nedávny prieskum BBC ukázal , že len 14 percent Nemcov dnes mal pozitívny pohľad na Izrael .

Příští týden se kancléřka Merkelová a patnáct ministrů jejího kabinetu zúčastní největších dvoustranných konzultací s Izraelem. Děje se tak v rámci přípravy oslav padesátého výročí navázání diplomatických vztahů. Nicméně tato akce byla zastíněna zprávami o nejhorší krizi ve vzájemných vztazích od doby, kdy se Merkelová ujala úřadu.

 

” Myslím , že nemecké verejná mienka je v skutočnosti horšie , než to , čo je uvedené v prieskumoch verejnej mienky , pretože Nemci nie sú verejne vyjadriť svoj názor , hrajú ho , ” povedal izraelský bývalý veľvyslanec v Nemecku a Európskej únii , Avi Primor .

” Nemci sú stále veľmi vedomí svojej nacistickej minulosti , najmä Merkelová , ktorá je pôvodom z východného Nemecka , a tak má zlé svedomie z minulosti , ale to sa mení a nemôžete ignorovať rastúcu verejnú mienku , ” povedal DW .

Avi Primor Foto : Torsten Silz / DAPD
Primor varuje pred zhoršením vzťahov

Primor povedal , že bol hlavným vývoj medzi Izraelčanmi na svojom názore Nemecka , ale príliv obrátil opačným smerom a teraz Nemci stále viac nepríjemné izraelskej politiky .

” Pôvodne som bol totálne anti – Nemecko a neverili , Izrael by mal mať nejaké väzby s ním . Ale ’68 sme boli naozaj ohromení generácie Nemcov , ktorí požadovali ich rodičia a učitelia povedať pravdu o svojej nacistickej minulosti a reparácií zmluva zmenila vzťahy ešte ďalej . sme nakoniec pochopil , že Nemecko bolo usilovať o európskej Nemecku a nie nemeckú Európu . Teraz sme takmer vidieť Nemci požadujú rovnaké štandardy Izraelčanov , ” povedal Primor .

Zastavil mierový proces

Senior izraelský úradník potvrdil , DW , že nedávne telefonické hovory medzi Merkelovou a izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom počas a od P5 +1 rokovania o Iráne sa vystupňovali do kriku a nezhody . Najviac sporná otázka medzi oboma krajinami je cez izraelských osád na okupovanom západnom brehu Jordánu .

Úradník povedal , že nemecká vláda sa domnieva , že Netanjahu je ochotný posunúť mierový proces dopredu a ísť tak ďaleko , ako zablokovanie procesu .

Minister zahraničia Frank – Walter Steinmeier , ktorý navštívil Izrael v januári , povedal v tej dobe , že politika izraelskej osídlenie predstavovali významnú prekážku mierového procesu .

” Myslíme si , že Európska správa Palestínčanom by malo byť si ujsť ďalšiu príležitosť , pretože Kerry je veľmi intenzívne zapojení a dúfame , že Palestínčania nebudú odísť od stola . Ak niektorí Európania hovorili , že v prípade , že proces nie je úspešný , že budú obviňovať Izrael automaticky , že je len ťažko prispievajú k Palestínčania musieť urobiť ťažké rozhodnutie , ” povedal izraelský dôstojník DW .

podpísať s rukou na ňom Foto úveru : Ahmad GHARABLI / AFP / Getty Images )
Nemecko sa obáva vydania osád ”

Nedávno stav vzťahov medzi Izraelom a Nemeckom , najmä izraelských citlivosti , boli ilustrované pri extrémnej členovia pravicovej Knessetu vyrazil počas Martin Schulz ‘ reči , nemeckej predsedu Európskeho parlamentu . Schulz položil otázku v Knessetu nad nerovnomerným rozdelením vody , zmienil sa mu o palestínskej mládeže pri návšteve Ramalláhu .

” Jedna z otázok z týchto mladých mužov , ktorí ma presťahovali najviac : ” Ako je možné , že Izraelčania majú dovolené používať 70 l vody denne a Palestínčania len 17 , ” odovzdávať Shulz .

Neskôr priznal , že nie je začiarknuté svojej postavy a bolo zistené , že je prehnané , ale je nesporné , že Izrael dostáva viac vody na jedného obyvateľa ako Palestíne .

Incident zdôraznil , perličkovou napätie a bol nešťastný , ako Schulz dal vynikajúce vystúpenie na Hebrejskej univerzite práve deň predtým pri príjme čestný doktorát za jeho vzťahu s univerzitou a Izraelom .

znížená dôvera

Nemecko je tretím najväčším obchodným partnerom Izraela po USA a Číne , a ak vzťahy zhoršia , obchod by mohol byť ovplyvnený povedal bývalý veľvyslanec Avi Primor .

” Nemecko je úplne nevyhnutné , aby Izrael – Nemecko má veľa pre – Izrael politiky , ale myslím , že to je postupne mizne , a ak sa nič na Blízkom východe zmení to bude ešte horšie . ”

Generálny riaditeľ izraelsko – nemeckej komory priemyslu a obchodu , Grisha Alromi – Arloser , že $ US6.5 miliárd obchodný vzťah bol silný , ” Bojkot nevyrieši problém a myslím , že ľudia sú prehodnotiť to , ako je kontraproduktívne možnosť . Nemecký vývoz do Izraela sú trikrát tak vysoko, ako izraelské vývoz do Nemecka . Izrael môže zvážiť kúpu z Nemecka , ” povedal DW .

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?