Publikované: 18.06.2016

Zrušme DPH medzi firmami. Neprídeme o nič. Dokonca ani o vratky DPH

Od 01.01.2016 platí novela zákona o DPH, ktorá okrem iných zmien zaviedla menší chaos do fakturovania za vykonanie stavebných prác. Vláda totiž ako satisfakciu za vývoj kauzy Váhostav zaviedla povinnosť preniesť povinnosť priznať DPH zo stavebných prác na odberateľa týchto prác. Nie je to žiadna novinka. Takýto režim funguje pri fakturovaní v rámci cezhraničných dodávok, či už ide o fakturovanie predaja tovaru alebo služieb a taktiež už nejaký čas platí aj pri predaji určitých komodít.

Prečo píšem, že vláda zaviedla chaos? Hoci zákon platí od 01.01.2016, do tohto dátumu nebolo jasné, čo všetko sa myslí pod stavebnými prácami a čo už nie a vzniklo veľa sporných situácii. Podnikatelia musia zároveň kontrolovať, komu stavebné práce fakturujú. Či ide o platiteľa DPH alebo nie, nakoľko to má vplyv nato, či budú fakturovať s DPH alebo nie. Zároveň veľa podnikateľov až teraz zistilo fakt, že ak má niekto IČ DPH, ešte to neznamená, že je aj platiteľom DPH.

Celá táto novela zákona o DPH ohľadom fakturovania stavebných prác nie je zlá, len ju mali dotiahnuť ešte ďalej. Napr. nasledovne:

-          Povinnosť preniesť DPH nie na odberateľa platiteľa DPH, ale na odberateľa registrovaného pre DPH – odstráni sa tým chybovosť, keď si dodávateľ overí IČ DPH napr. v európskom systéme VIES, v ktorom nie je uvedené, číslo paragrafu, podľa ktorého je odberateľ registrovaný. Takto to napríklad platí pri fakturácii do/zo zahraničia.

-          Zaviesť povinnosť finančnej správe zverejňovať dátumy, odkedy je subjekt registrovaný pre DPH – Teraz sa totižto môže stať, že stavebné práce dodáte 31.5.2016, ale faktúru budete vystavovať až 10.06.2016 – v registri v tomto čase nájdete odberateľa ako subjekt ako platiteľa DPH, avšak už napr. nenájdete, že je registrovaný až od 01.06.2016.

Nevýhodou tohto opatrenia je aj fakt, že stavebné firmy teraz častokrát dotujú štát, nakoľko materiál nakúpia aj s DPH, tú spolu s cenou materiálu zaplatia svojmu dodávateľovi, ale túto DPH už odberateľovi stavebných prác fakturovať nemôžu. Vznikajú im tak nadmerné odpočty a pri vyšších sumách aj kontroly na zistenie oprávnenosti týchto nadmerných odpočtov, ktoré môžu vyplatenie DPH od štátu k stavebnej firme natiahnuť aj na rok.

Môj návrh je preto nasledovný: Zrušme DPH medzi firmami registrovanými pre DPH.

Stačí posunúť fakturáciu bez DPH na predaj všetkého druhu tovaru a služieb medzi osobami registrovanými pre DPH. Podnikatelia by DPH platili až pri predaji konečnému spotrebiteľovi, resp. podnikateľovi alebo inému subjektu (školy, mestá, obce a pod.), ktorí nie sú registrovaní pre DPH. Odstránili by sa tak rôzne DéPéHáčkove kolotoče zamerané len na vyciciavanie DPH zo štátu. Ten kto je posledným článkom v predaji a teda predáva s DPH a toto bude mať aj povinnosť odviesť si už nebude môcť DPH znižovať fiktívnymi faktúrami (budú predsa bez DPH).

Vplyv na rozpočet by bol pozitívny, nakoľko DPH by sa nikde nestratilo. Dokonca ani vo vreckách vyvolených typu „Náš človek“.

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?