Publikované: 31.08.2014

Žumpa v novinách III

Dobrý večer a opätovne Vás vítam v ďalšom diele, obávam sa pomaly vznikajúceho cyklu, o našich médiách a úrovni informácií v nich.

 

Veľmi ma pobavilo, keď som dnes na stránke aktuality.sk, (http://www.aktuality.sk/clanok/260690/superrychla-ponorka-z-ciny-zo-sanghaja-do-san-francisca-za-100-minut/) našiel opätovne zverejnený článok o Čínskej nadzvukovej ponorke. No tomuto problému sme sa venovali v predchádzajúcej časti, čiže už asi nemá cenu to znova rozoberať. Hádam iba poviem, že niekto si dá povedať no a niekto iný si skrátka povedať nedá až do konca. V každom prípade stránke aktuality.sk prajeme veľa šťastia a zdaru pri informovaní o ďalšom vývoji v tejto, nepochybne vzrušujúcej vedeckej oblasti a rovnako dúfame, že aktuality.sk nás budú ako prvé informovať aj o úspešnej skúške takejto ponorky. Hádam už budúci týždeň.

 

Predchádzajúce dve články, ktoré som o tejto problematike písal ma ale priviedli k zisteniu, že naše médiá akosi mechanicky preberajú niektoré správy z iných zdrojov. A preto som sa rozhodol zamerať sa tento týždeň na denník SME, presnejšie na jeho internetové vydanie. Otázka je jednoduchá. Koľko článkov vydal denník SME za posledný týždeň, teda od 25.8. do 31.8., 20:00 a koľko z týchto článkov je úplne alebo čiastočne prebratých z iných zdrojov, ako sú tlačové agentúry či iné médiá. Prečo denník SME. Nuž a prečo nie?

 

Tak na stránke sme.sk, v hornej časti vidíme rubriky, Domov, Regióny, Ekonomika, Svet, Komentáre, Kultúra, Šport, TV, Auto, Tech, Poradňa, Žena, Bývanie, Zdravie a Blog. Pre naše skúmanie sme si vybrali rubriku “Domov” a rubriku “Svet”. Prečo tieto dve rubriky. Pretože domáce a zahraničné spravodajstvo štandardne má tvoriť gro spravodajstva. Ihneď zisťujeme, že v niektorých prípadoch je ako autor uvedený napríklad “tasr/meno redaktora”. Tento prípad sa rozhodujeme tvrdo zaraďovať ako prebratú správu, pretože zjavne s informáciou prišla tlačová agentúra a redaktor ju iba rozšíril ale zjavne nie o žiadny samostatný výskum/zisťovanie nakoľko je tlačová agentúra stále prezentovaná ako zdroj.

 

Rubrika “Domov”

V rubrike domov nachádzame aj články z rubriky “Regióny”. Za sledované obdobie v tejto rubrike bolo uverejnených spolu 130 článkov, z toho za články prebraté z agentúry označujeme 59 článkov a 71 článkov označujeme ako produkt konkrétneho novinára. Do uvedených 71 počítame aj dva prípady kedy bol ako autor uvedený “SME.sk”, čo je samozrejme hrubá nekorektnosť, celkom určite dané články nie sú kolektívnym produktom celej redakcie. Suma sumárum, 45,38% článkov je prebratých a 54,62% článkov má za autora niekoho v redakcií.

 

Rubrika “Svet”

Za sledované obdobie v tejto rubrike bolo uverejnených spolu 208 článkov, z toho za články prebraté z agentúry označujeme 168 článkov a 40 článkov označujeme ako produkt konkrétneho novinára.  Suma sumárum, v tejto rubrike je za sledované obdobie paradoxne o neuveriteľných 60% viacej článkov ako v rubrike “Domov” ale z celkového počtu článkov je až 80,7% článkov prebratých z tlačových agentúr! a teda 19,3% článkov má konkrétneho autora. Treba podotknúť, že toto číslo držia iba traja ľudia, Jana Shemesh, Petra Procházková a Ondrej Postupka. A ako inak, články zaradené do rubriky “Svet” figurujú aj v rubrikách ako napríklad “Tech” či “Kultúra”.

 

Čiže tu máme mienkotvorný denník, celonárodné médium ktoré v domácom spravodajstve v podstate ledva dosahuje polovicu originálneho obsahu a v zahraničnom spravodajstve prakticky takmer výlučne preberá z tlačových agentúr. Niekto by samozrejme mohol povedať, že sa teda ani nejedná o mienkotvorný denník ako o akýsi výpis činnosti tlačových agentúr. Niekto iný by sa mohol opýtať, v čom vlastne spočíva pridaná hodnota tohto média, vo svetle povedzme náhleho zrušenia činnosti agentúr ako TASR alebo SITA. Ja osobne ani neviem čo povedať, som ale šokovaný z čísel ktoré som zistil. Situáciu kedy denník za sledované obdobie zverejní o 60% viacej článkov o zahraničí než o domácej scéne, ťažko možno považovať za normálnu. A ani situáciu, kedy denník zverejní o domácej scéne iba 54% článkov originálnej produkcie, asi nemožno považovať za normálnu. Ale každý nech si urobí svoj názor.

 

 

 

 

 

 

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?