Publikované: 14.09.2019

Taliban v medzičase rokoval s Moskvou

Nechápem, prečo a o čom treba s darebáckymi Talibanom, Al Káidou, Hamasom, Fatahom, An-Nusrá a podobnými arabsko-islamistickými zločincami vyjednávať, ale chápem, že tomu zrejme dosť dobre nerozumiem.

Ak český prezident Zeman vyhlásil, že s teroristami sa nevyjednáva, s teroristami sa bojuje, zrejme tomu „nerozumie“ tiež…
Tiež je neobvyklé, že po dobu ozbrojeného prímeria a rokovaní Taliban v útokoch pokračoval (medzi mŕtvymi po ostatnom útoku Talibanu bol aj jeden americký vojak).
Byť vo veciach vojenských spojeneckých misií v Afganistane odťažitý a nestarať sa, podľa niektorých politikov znamená ich stiahnutie z Afganistanu. Zrejme tomu „rozumejú“ viac a má to znamenať, že: „Čo ťa nepáli, nehas.“ Dodávam, pokým ti nezačne horieť vlastná chalupa alebo záclona a vianočný stromček.
Minulý týždeň prezident Trump oznámil na twitteri, že kvôli teroristickému útoku v Kábule ruší mierové rozhovory a odvolal tiež chystané tajné schôdzky s lídrami Talibanu a afganským prezidentom Ašraf Ghaním, ktoré sa mali uskutočniť 8. septembra v Camp Davide.
Neskôr šéf Bieleho domu označil rozhovory za mŕtve. Hodlá ďalej bojovať (logická odpoveď). Taliban reagoval záujmom o rokovania s USA a otvorenými vyhrážkami pokračovania a zintenzívnenia svojich útokov.
“Mali sme dve možnosti, ako ukončiť okupáciu Afganistanu – buď svätú vojnu a boj, alebo rokovania a rozhovory. Ak chce Trump rozhovory zastaviť, nastúpime tú prvú cestu a on bude čoskoro ľutovať,” uviedol hovorca Talibanu Zabiulláh Mudžáhid.
„Islamistické hnutí Tálibán varovalo, že bude v Afghánistánu pokračovat v bojích, pokud Spojené státy ukončí mírový dialog s povstalci. Informovala o tom agentura AFP. Tálibán tak reagoval na pondělní prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který označil mírové rozhovory za mrtvé.“
Zástupcovia Talibanu viedli v posledných mesiacoch rokovaní s predstaviteľmi americkej vlády o podmienkach ukončenia takmer dvadsaťročnej vojny v krajine. Minulý týždeň oznámili, že dohoda je tesne pred podpisom. Taliban ale zároveň pokračoval v násilnostiach v Afganistane. Pri útoku Talibanu v metropole Kábule zahynuli minulý týždeň vo štvrtok americký a rumunský vojak a desať civilistov. Predtým si v pondelok útok samovražedného atentátnika z radov Talibanu vyžiadal 16 mŕtvych a 119 zranených.
Návrh mierovej dohody počítal okrem iného s prímerím a postupným stiahnutím amerických síl z Afganistanu výmenou za sľub Talibanu, že neumožní, aby sa táto stredoázijská krajina využívaná na plánovanie útokov na USA a ich spojencov. V prvej fáze preberania by malo počas 135 dní z Afganistanu odísť 5000 zo 14.000 amerických vojakov. Afganský prezident Ghaní návrh dohody kritizoval (sám to tam nezvládne.) Dá sa povedať, že voľby v Afganistane prebehli relatívne demokraticky, navzdory Talibanu).
Trump minulý týždeň vo štvrtok vyhlásil, že o stiahnutí amerických vojakov z Afganistanu stále uvažuje, k takémuto kroku ale ešte podľa neho nie je príhodný čas. Americký veliteľ Kenneth McKenzie v pondelok povedal, že Spojené štáty teraz pravdepodobne vystupňujú tempo svojich operácií v Afganistane v odpovedi na násilnosti povstalcov. A to logiku má.
Zástupcovia afganského islamského hnutia Taliban v piatok rokovali v Moskve s ruskými činiteľmi. S odvolaním sa na hovorcu Talibanu v Katare o tom dnes informovala agentúra AP, podľa ktorej sa jedná o prvú zahraničnú cestu predstaviteľov Talibanu potom, čo americký prezident Donald Trump minulý týždeň kvôli pokračujúcemu násiliu ukončil s hnutím mierové rozhovory. Výsledok a odkaz rozhovorov znie, že Taliban má záujem na pokračovaní mierových rozhovorov s USA.
Pripomínam, že Moskva má tiež svoje zážitky a skúsenosti z boja proti Talibanu v Afganistane, výsledok pripomína neslávnu misiu USA vo Vietname:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Sovietska_intervencia_v_Afganistane
Logiku by mala mať reakcia NATO na pokračujúci útok Talibanu proti USA a spojencom, pretože dôvod na aktiváciu Čl. 5 Zmluvy o NATO pio útokoch Talibanu na Twins trvá a silnie. Rád by som aj zdôvodnenie, prečo je NATO vo veci Afganistanu zdržanlivé. Chýba mi jasné stanovisko BR OSN, ktorá má chrániť „slobodný svet“ pred islamistickým terorizmom.
Boj s islamským šiitskym a sunnitským terorizmom všetkého druhu je v životnom záujme EÚ. V spolupráci s USA a Ruskom a Čínou. Ďalšie sankcie proti Rusku sú „na hlavu“.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Spracované s odkazmi na zdroje:
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/trump-s-nimi-ukoncil-rozhovory-taliban-nyni-jedna-v-moskve/r~a65958dcd67211e9ac760cc47ab5f122/
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rusko-taliban-jednani-usa-donald-trump_1909132344_jak
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/pobliz-velvyslanectvi-usa-v-kabulu-zaznel-vybuch-nikoho-nezranil/1795834

Prikladám názor Terezy Spencerovej:
„Trumpovo rozhodnutie skrečovať na poslednú chvíľu „mierovú“ dohodu s Talibanom “šokovalo”, zveril sa ich hovorca v rozhovore pre Al Džazíru…
Čo je skrečovať: http://lidovyslovnik.cz/index.php?dotaz=skre%E8,%20skre%E8ov%E1n%ED
Talibanci vraj boli ochotní rokovať aj s kábulskú vládou, ale až po odchode všetkých okupačných síl. Čo sa týka budúcnosti, je vraj voľba, či útočiť alebo neútočiť na Američanov, plne v rukách Talibanu, ktorý navyše tvrdí, že bol ochotný pristúpiť na plné prímerie … po krachu rozhovorov s Trumpom sa delegácie Talibanu v každom prípade znenazdajky zjavila v Moskve … ako že chcú, aby Putin dotlačil Trumpa späť k rokovania? Fascinujúce.“
https://prima.iprima.cz/ranni-kavicka-terezy-spencerove/14-9-2019-svet-pri-sobotni-ranni-kavicce-terezy-spencerove
„…oč víc se snaží „podat ruku“ Íránu, o to „tvrději“ ale Trump prý hodlá udeřit proti Talibanu, s nímž před pár dny zrušil prakticky hotovou mírovou dohodu… mimochodem, za 19 let “nevítězné” okupace se v Afghánistánu protočilo už 775 tisíc amerických vojáků…“
„mimochodem, lídr Al Kajdy Ajmán Zawahrí oslavil výročí výzvou svým věrným, aby znovu začali útočit na všemožné americké cíle…“
https://prima.iprima.cz/ranni-kavicka-terezy-spencerove/12-9-2019-svet-pri-ctvrtecni-ranni-kavicce-terezy-spencerove

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?