Ako šetriť na bývaní?
Ako šetriť na bývaní?
Otázka typu – Ako ušetriť na stavbe? je dnes na dennom poriadku. Dočítate sa o tejto téme na webe, v novinách, je to otazka diskutovaná v baroch a krčmách, v odborných kruhoch aj medzi laickou verejnosťou. Prečo táto téma rezonuje? Dnes nie sme zvyknutí šetriť. Zapad nám dodal krásnu myšlienku života na dlh. Dplnili to ušlachtilou myšlienkou nízkonákladového bývania (NED, pasiv, nulový dom). Je ale nizkonákladové bývanie naozaj nízkonákladové, ked za stavbu samotnú dáme o polovicu viac peňazí?
Prečo si nenechať diktovať štýl bývania politikou?
Nový stavebný zákon, mal byť vykúpením z dnešnej bezútešnej situácie v stavebníctve. Nestalo sa tak. Do týždňa od zverejnenia bola na stole formulácia novely zákona. Konečne nám bude povolené stavať aj vyššie budovy ekologicky, nie len 2 nadzemné podlažia. Dočkali sme sa v 21. storočí, že boli naše hlasy vypočuté. Stávajú sa tu aj pozitívne udalosti. Budme za to vďační. Sme!
Čo je ale podstatnejšie, je bývanie v rôznych energetických štandardoch. Nikoho nezaujíma, či je to reálne, splniť prísne podmienky energetickej (ne)náročnosti pre slovenské peňaženky. Máme polovičné platy oproti ‘západu’, tak prečo by sme mali platiť rovnaké peniaze za techniku zabudovanú v našich príbytkoch? Rovnica príjmy-výdavky tu prestáva byť rovnicou s ostatnými. Západné štáty len potrebujú niekam umiestniť svoje výrobky. Sme ale tak isto bohatí, ako u nich doma, že nám predávajú za rovnaké ceny ako u nich doma?
No dobre, ale čo s tým môžem urobiť?
Jednoducho sa zariadim podľa svojho zdravého sedliackeho rozumu. Všade sa hovorí o udržatelnej architektúre. Hovorí sa tak v súvislosti s najdokonalejšou technikou a množstvom zateplenia či vzduchotesnosti domov. Ale nie je najväčšou výhrou, ked dom funguje spolu s majitelom, namiesto proti nemu? Alebo je snáď technika človeku tak blízka? Alebo je človeku tak blízke ‘bývanie v igelitke’?
Miestne materiály, jednoduchosť vykurovacieho systému spolu s malou spotrebou energie je východiskom. Energetické zisky v zime, udržanie nižšej teploty v dome, v lete. Klíma je krásna vec. A predsa je veľa ľudí z nej chorých v lete. A čo tak staré hlinené domy? Sú ich obyvatelia niekedy chorí? Začíname žiť proti prírode. Je načase sa vrátiť späť k prírode, odkiaľ všetci pochádzame nezávisle od spoločenského postavenia.
Kľúč k lacnej výstavbe? Nepoužiť v kúpelni aj sprchovací kút aj vaňu, mať jedno väčšie umývadlo pre dvoch, ako dve menšie s dvoma batériami. Nestavať veľa stien a rôzne bariéry, keď môžme mať otvorenejší, spoločenský priestor. Používať miestne dostupné materiály. A keď sú pracnejšie, tak dať radšej prácu miestnym ľuďom, ako si kúpiť stroje od vzdialených firiem (ideálne v zamorí).
Nehovorím, že len toto je ideálna cesta a inej niet. Ale keď sa pozrieme na priemerný plat slováka a na priemerné ceny v stavebníctve, musí nám byť jasné, že za jeden život ten dom nesplatíme reálne. Chceme našim deťom nechať dlhy? (v Japonsku už majú viacgeneračné hypotéky, ak by mal niekto záujem) Stavajme radšej s rozumom a srdcom. Na Slovensku máme toho velmi veľa dobrého a pekného. Chráňme to, zvelaďujme to a budme hrdí na to, čo sme vytvorili. Je čas tvoriť hodnoty (keď peniaze stratili hodnotu. H.Ford)
Martin Pribila.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!