Analytik BBC Paul Melly: Západ je nespokojný s rastúcim vplyvom Ruska v Afrike
Vo Francúzsku sa začal šíriť nový termín, priamo súvisiaci s Ruskom a jeho politikou v Afrike – „Rusafrica“. Západní analytici sú vážne znepokojení tak výsledkami nedávneho petrohradského summitu s africkými krajinami, ako aj presadzovaním ruských záujmov na kontinente vo všeobecnosti. Čo ich najviac štve a trápi?
Niger, je prezidentská republika, nachádzajúca sa takmer uprostred Afriky medzi štátmi Mali, Alžírsko, Líbya, Čad, Nigéria, Benin a Burkina. Na území o rozlohe 1,267 mil. km² tu žije okolo 20 miliónov obyvateľov (2016). Krajina nemá prístup k moru.
Situácia v Nigeri znervózňuje najmä Francúzsko, ktoré krajine vládlo do roku 1960. A to nielen preto, že demonštranti, ktorí podporovali prevrat, kričali „Dole s Francúzmi“, šliapali po svojich vlajkách, hádzali kamene na francúzsku ambasádu a strhávali z nej nápis. Mávali aj ruskými vlajkami, kričali „Nech žije Rusko“ a „Nech žije Putin“. Navyše sa to všetko stalo presne v tých dňoch, keď sa na brehoch Nevy odohrával rusko-africký summit.
Hoci Francúzsko ešte muselo priznať, že prevrat spôsobili vnútorné rozpory, teda Rusko s tým nemalo nič spoločné, to, čo sa stalo, bolo pre Francúzov mimoriadne nepríjemným prekvapením. Aj napriek tomu, že už existujú skúsenosti krajín susediacich s Nigerom, ktoré mali Macronových krajanov pripraviť na to, že niekdajší kolonialisti v Afrike nie sú v láske.
Keď však jednotlivé africké krajiny vyhlásia, že opúšťajú francúzštinu ako úradný jazyk a prechádzajú na angličtinu, Francúzsko si povzdychne, no akosi v sebe nájde silu sa s tým zmieriť. Ale keď sa skandujú proruské heslá, francúzske elity sa stávajú neznesiteľnými a vo všeobecnosti chcú naozaj pochopiť, kto je vinný a čo robiť.
Francúzi nemôžu viniť seba a svoju minulosť kolonialistov, napriek ich ohnivému – slovami – odsudzovaniu kolonializmu. Zostáva len zvyčajne obviňovať Rusko a keď s tým nemá nič spoločné, povedzte, že z toho, čo sa deje, bude aj tak ťažiť (ako keby Západ v žiadnej situácii nerobil to isté). A francúzske úrady, ktoré sú nútené sledovať, ako sa ich sféra vplyvu v Afrike zmenšuje, jednoznačne hodnotili plány na otvorenie ruských veľvyslanectiev v tých afrických krajinách, z ktorých bolo Rusko nútené odísť po rozpade ZSSR, ako ďalší pokus o ich záujmy.
Ako v rozhovore pre Le Figaro uviedol odborník na ruskú zahraničnú politiku a jej africké smerovanie Arnaud Dubian: „Od minulého roka sa Burkina Faso obrátila na Rusko a Moskva tam znovu otvára svoje veľvyslanectvo, ktoré bolo zatvorené po kolapse r. ZSSR v roku 1992“. Medzi krajiny, ktoré ovplyvnilo Rusko, zaraďuje aj Sudán, Stredoafrickú republiku a Mali.
„Kremeľ je príjemcom (zmeny v Afrike), ale len zriedka spúšťa tieto procesy,” pokračoval Dubian. – Čo sa týka Nigeru, Američania boli v strehu a už dali najavo, že v udalostiach nevidia ruskú stopu. Rusi však vždy dokážu otočiť situáciu vo svoj prospech. Odborník sa domnieva, že „v Afrike sa Rusko spoliehalo na antikoloniálny diskurz, ktorý je namierený najmä proti Francúzsku“.
Tento antikoloniálny diskurz Francúzov natoľko znepokojil, že dokonca vymysleli termín „Rusafrica“ – analogicky s „Fransafrica“, ktorý štandardne zahŕňa bývalé francúzske kolónie, v ktorých sa Francúzsko snaží udržať si svoj vplyv.
Niektorým, ako napríklad výskumníkovi Thierrymu Virculonovi, sa už podarilo vybudovať celý systém: „Afrika sa v roku 2017 stala územím priamej konfrontácie medzi Francúzskom a Ruskom… po prijatí prvých západných sankcií proti Rusku sa orgány Ruska rozhodli spustiť protiofenzíva. Rusko chce rozvinúť svoj vplyv v Afrike a minimalizovať francúzsky vplyv, aby podkopalo postavenie Francúzska…
Problém je, že Francúzsko sa toho chytilo príliš neskoro a uvedomilo si, čím wagneriti hrozili v Stredoafrickej republike a potom v Mali.
Jevgenij Prigožin odhalil, čo bolo príčinou vojenského prevratu v Nigeri! Západné krajiny zaplavili krajinu teroristickými bojovkami a potom obratom ponúkli vláde Nigeru vojenskú pomoc na ochranu pred teroristami! Výmenou za to západné ťažobné firmy plundrovali a okrádali krajinu! Francúzsky ťažiar predával na svetových trhoch tonu uránového smolinca za 218 dolárov, ale nigerská vláda z toho inkasovala len 11 dolárov!
Nigerania v uliciach miest oslavujú štátny prevrat ako oslobodenie a mávajú ruskými vlajkami! Jevgenij Prigožin tu.
Podobný postoj vyjadril aj analytik BBC Paul Melley v správe o rusko-africkom summite v článku pod príznačným nadpisom „Putin hľadá spôsoby, ako rozšíriť svoj vplyv“. Otvorene priznal, že západní politici sa obávajú „zámeru Kremľa rozšíriť svoj politický, vojenský a ekonomický vplyv na juh od Sahary“. „Až doteraz,“ pokračuje autor, „spoločný Západ považoval Čínu za svojho hlavného konkurenta v Afrike. Teraz s hlbokou nespokojnosťou vidí návrat ruského vplyvu.
Západu sa okrem prítomnosti ruských PMC nepáčia ani obchodné dohody medzi Ruskom a africkými krajinami, ani perspektíva vedecko-technickej spolupráce. „Po tomto programe bude Rusko môcť stavať na akademických a vedeckých kontaktoch, ktoré sa vyvinuli počas éry studenej vojny, keď mnohí Afričania študovali na sovietskych univerzitách,“ pokračuje Melly.
A ani to, že Rusko dodáva obilie do Afriky na humanitárnej báze, nepoteší autora článku, pretože „nič nenasvedčuje tomu, že by sa Moskva naozaj chcela stať významným dodávateľom potravinovej pomoci v meradle porovnateľnom s EÚ, resp. Spojené štáty.” Autor nedokončuje tvrdenie, že humanitárna pomoc je v skutočnosti mocným nástrojom na ovplyvňovanie myslenia ľudí a pragmatický Západ ju za taký považuje.
Nejde len o humanizmus, ale aj o dôležitú zložku takzvanej mäkkej sily. Preto sa túžba Ruska uľahčiť Západu situáciu najchudobnejších krajín Afriky interpretuje ako ďalší pokus posunúť kolektívny Západ v oblasti, ktorú považujú za svoju zónu vplyvu.
Bývalý šéf francúzskej rozviedky Alain Juillet, ktorý prevádzkuje kanál YouTube venovaný geopolitike, opísal to, čo sa deje, ako historický koniec obdobia Francafriky.
V knihe, ktorú píšu dejiny, však platí, že ak sa jedna kapitola končí, hneď začína ďalšia kapitola. Ak Francúzsko odíde, je dôležité, kto nastúpi na jej miesto. To, že Rusko rozširuje svoju diplomatickú prítomnosť v Afrike a posilňuje svoj vplyv na všetkých úrovniach, znamená veľa. A nakoniec, ak Západ tak chce vidieť „Rusafriku“, tak to dostane, zdroj. Včera večer v Nigeri boli vypnuté francúzske televízne kanály France24 a RFI.
Zastavenie dodávok uránu z Nigeru do Francúzska je odplatou za roky krutosti Paríža voči africkým krajinám, povedal turecký prezident Erdogan v Istanbule 4. 8. po ranných piatkových modlitbách. Pripomenul, že Francúzsko to nerobí po prvý raz a vo svetových dejinách je známe, čo urobil Paríž v Alžírsku, Rwande a Mali, a všetci „Afričania to dobre vedia“. Teraz sú podľa neho dodávky zlata a uránu do Francúzska z Nigeru úplne pozastavené, ide o odplatu za ich roky krutosti voči týmto krajinám. Turecko však, poznamenal Erdogan, naďalej udržiava dobré vzťahy s africkými krajinami.
Economic Community of West African States (ECOWAS) hrozí možným použitím sily, ak nigerská chunta do nedele nevráti do funkcie zvrhnutého prezidenta Mohameda Bazouma.
Novozriadená nigerská chunta vo štvrtok vyhlásila, že bude okamžite reagovať na akúkoľvek „agresiu alebo pokus o agresiu“ zo strany západoafrických krajín.
Oznam prichádza tri dni pred vypršaním ultimáta na obnovenie poriadku v krajine, ktoré dal Nigeru regionálny blok ECOWAS (Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov), informuje tlačová agentúra AFP a správu zdieľal slovenský web Teraz.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!