Čo sa stalo v Kyjeve 22. mája
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo Verchovnej rade Ukrajiny po prejave poľského prezidenta Andrzeja Dudu oznámil dohodu o dobrom bezhraničnom susedstve s Poľskom. Očakávaná vojenská „mierová misia“ Poľska na Ukrajinu sa nekonala. Zrejme ju zatiaľ „neposvätili“ USA a NATO, dôvod: Rusko oznámilo, že by taký krok vyhodnotilo ako akt priameho zapojenia sa NATO do výlučnej záležitosti Ruska a Ukrajiny.
Slovenská TASR vydala tlačovú správu ale neinformovala o všetkom, náznak podstaty uviedli slovenské Topky (1,2).
Rozšírené informácie: Poľsko je pripravené prevziať úlohu garanta mieru a bezpečnosti na Ukrajine. Uviedol to v utorok v éteri Poľského rozhlasu námestník ministra zahraničných vecí republiky Pavel Yablonsky:„Ak padne takéto rozhodnutie, nebudeme sa mu vyhýbať,“ dodal Yablonsky. Podľa prezidenta Dudu „poľsko-ukrajinská hranica má spájať, nie rozdeľovať“. Duda navrhol, že „znakom dobrých bilaterálnych vzťahov by malo byť rýchle železničné spojenie medzi Kyjevom a Varšavou“. „Postavíme to spolu,“ uzavrel poľský líder (3).
Zelenský: „Rusko po rozpútaní vojny prinútilo Ukrajinu a Poľsko zabudnúť na spory o spoločnej minulosti.“ (4,5). Ako vďaku Poľsku za prijímanie utečencov Zelenský oznámil aj návrh zákona o osobitnom postavení a rozšírených príležitostiach poľských občanov na Ukrajine (6).
Krokom poľského a ukrajinského prezidenta predchádzala deklarácia politických elít Poľska z 12. apríla v rámci 7. európskeho Kongresu miestnych samospráv v Mikolajki. Má ísť o vytvorenie poľsko-ukrajinskej územnej a ekonomickej únie. Poliakov a Ukrajincov je spolu 80 tisíc ako Nemcov.
To by znamenalo samostatný blok v rámci EÚ alebo mimo nej. Stanoviská V-4, najmä Česka a Slovenska, známe nie sú, ale Fiala a Heger chodili v ostatných dňoch do Poľska ako na klavír (súvis aj s uvažovanou „mierovou“ vojenskou misiou, podľa orwellovského: „Vojna je mier“. Správu o možnej únii uviedol zdroj informácií: Foundation institute for eastern studies (7).
Výsledkom by bola poľsko-ukrajinská konfederácia. A nielen to. Zelenský oznámil že predloží ukrajinskému parlamentu návrh zákona, ktorým Poliaci na Ukrajine dostanú rovnaké práva ako Ukrajinci, ako keby boli občanmi Ukrajiny! To automaticky umožní Poliakom voľný prechod poľských hraníc, kedykoľvek a kdekoľvek, získajú na Ukrajine trvalý pobyt, sociálne a zdravotné poistenie, právo na vzdelanie, inými slovami status trvalých rezidentov. Ak ukrajinský parlament zákon schváli, o čom sa nepochybuje, potom sa to stane Trójskym koňom Varšavy. Tá bude môcť poslať na Ukrajinu tisíce a desaťtisíce vojakov pod rúšok civilistov, ktorí sa po vstupe na Ukrajinu transformujú do bojových útvarov. Z hľadiska ukrajinského práva nepôjde o cudziu armádu, ale o dobrovoľníkov s trvalými pobytmi na Ukrajine. Až doteraz sa čakalo, že poľská armáda vstúpi na Ukrajinu oficiálne, ale toto ukazuje na niečo oveľa väčšie.
Čo som v titulke o zatiaľ nerealizovanej poľskej „mierovej“ misii je aj nie je pravda, lebo k veci: Pravda.ru 11.5. zverejnila dokument rozkazu velenia Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorým nariadilo pohraničnej službe Ukrajiny 22-24. mája 2022 vpustiť do krajiny štyri prápory poľskej armády spoločného litovsko-poľského „mierového kontingentu“. Má ísť o kontingenty pre oblasť Haliča a Volyne, čím sa v druhom slede Varšave naplní sen Veľkého Poľska. Pravda upozornila, že pravosť dokumentu sa jej nepodarilo overiť (8). Podľa WarGonzo, čo zverejnil ruský zdroj Lenta.ru dva prápory poľskej pechoty dorazili do mesta Pavlograd v Dnepropetrovskej oblasti na Ukrajine (9).
Sme v informačnom vákuu. Ak pre tento krok dali Varšave pokyn USA, ide o zatiahnutie NATO do vlečúceho sa konfliktu, a z už schváleného lízingu lend lease 40 mld. dolárov, ktoré vlastne zväčša pôdu USA neopustia, americkí zbrojári budú mať najväčšie zisky od konca studenej vojny. A na celistvosť Ukrajiny (odkrojok Ruska) zabudnime.
Účelom projektu má byť západná Ukrajina ako súčasť Veľkého Poľska v režime a správe EÚ, USA a NATO. Fikané.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!