Čriepky z Mníchovskej konferencie
Prešiel som si Denníky N, SME, Pravdu a referencie k Mníchovskej konferencii. Zistil som, že nemá cenu sa venovať politikám týchto denníkov, tobôž verejnoprávnej RTVS či neštátnej, RTVS suplujúcej TA3. Názor si možno tvoriť a dotvárať prostredníctvom „alternatívy“. Pre mňa je mediálnou alternatívou RTVS, TA3 a zmienené denníky. Všetko je to tam na jedno brdo. Tak ako si vyžaduje systém a metasystém. Čítam a sledujem ich len pre svoju kontrolu a zvedavý, čo zasa „vyvádzajú“…
Čaputová potvrdila, že nemá pozitívny vzťah k V4: „Otvorene hovorila o tom, že región V4 vyvoláva pochybnosti o svojom demokratickom smerovaní.“ (Politický ale nevolený subjekt Denník N tiež nenávidí V-4). Ide o jej definíciu demokratického smerovania: Podľa Čaputovej má ho diktovať EÚ. Ak sa mu V-4 nepodriaďuje, nie je demokratická. Mienila ale nezmienila najmä Maďarsko a Poľsko. Štandardne tárala o západných, samozrejme liberálnych hovnotách, právnom štáte, lacnom „populizme“ a extrémizme. Čaputová vo vzťahu k V-4 ide proti národno-štátnym záujmom Slovenska, v očakávaní volebného víťazstva „jej“ prozápadných liberálov. Nechá si „tlieskať“ v Mníchove, domáci úspech je otázny. Parlamentné voľby určia charakter a smerovanie Slovenska vo vzťahu k EÚ a V-4.
Zelenský žiada Západ o pomoc pri zachovaní územnej celistvosti Ukrajiny, mienil Krym aj Donbas potom, čo podľa dikcie Minských dohôd odmietol udeliť Donbasu osobitný samosprávny štatút. Komunálne voľby chce usporiadať aj na Kryme. Iba neozrejmil, ako. Zelenského prejav sa nepodobal prejavom vysokopostavených predstaviteľov v Mníchove. Skôr to pripomínalo žáner talk show, ktorý mu bol známy. Predseda predstavil niekoľko téz, veľa vtipov, rozprával sa s publikom. Mníchovský formát sa mu zjavne páčil. Potriasal si ruky s publikom, ktoré počas jeho prejavu opúšťalo sálu.
Lavrov na konferencii nezmienil Krym; dôvodom je už skoršie vyhlásenie Ruska, že Kremeľ sa k Krymu ako k už uzavretej záležitosti vyjadrovať nebude.
Pompeo označil Macoronov názor, že NATO je v stave „bdelej kómy“ za veľmi prehnaný. Jeho „Západ víťazí“ nevyznelo presvedčivo. Dialóg medzi ministrami zahraničných vecí Spojených štátov a Ruska sa udial za zatvorenými dverami; podrobnosti neboli zverejnené. Politici sa rozlúčili za prítomnosti novinárov. Pompeo si potriasol rukou s Lavrovom a usmial sa a nahlas povedal: „Veľa šťastia!“
NATO/PENTAGON – nemať nepriateľa znamená strata zmyslu existencie (nehrozí).
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, s ktorým má Čaputová veľmi dobré vzťahy, rozprával na konferencii o tom, ako Rusko, Čína a Spojené štáty prispievajú svojou rivalitou a agresívnou politikou k nestabilite sveta. Rusko použil ako „povinný tanček“ najmä v časti „agresivita“.
Macron konštatoval: „Sankcie nepriniesli nič pozitívne ani Rusku ani Európe“.
Jourová (EK) k Zukenbergovi a fejzbúku „točila“ o ruských bezpečnostných hrozbách a opatreniach fejzbúku bez použitia cenzúry; opomenula fakt diverzie a špionáže v prostredí západných „spojencov“ na osi USA-EÚ…
Jacek Chaputović (Poľsko) považuje Rusko za hrozbu pre Európsku úniu a národné záujmy jej členských krajín.
Na názor Česka, Slovenska sa nepýta. Poľsko má byť európska vojenská letecká mocnosť (jeden z prvých cieľov Ruského preventívneho alebo odvetného úderu).
Poľsko sa nehodlá podriadiť diktátu EÚ vo veci EK (Jourová) vo veci disciplinárneho súdu (zákon) v rámci reformy poľského justičného systému.
Orbán predniesol posolstvo o stave maďarskej krajiny, dostal sa ním pod kritiku Katedry stredoeurópskych štúdií Sorosovej Stredoeurópskej univerzity (CEU), ktorú „má na háku“ (prozápadní akademickí neomarxisti).
Ruský pohľad na Mníchovskú konferenciu
Moskva má tri podmienky (Gruško, námestník Lavrova):
1. Dialóg medzi Ruskom a európskymi krajinami bude možný, ak NATO a Európska únia zmenia svoju politiku voči Moskve: Európa by mala prijať konkrétne opatrenia na zlepšenie vzťahov s Ruskom a na zmenu spôsobu dialógu.
2. NATO by sa malo vzdať pokusov o zatiahnutie Moskvy do bezpečnostného systému studenej vojny a tiež by sa malo prestať zameriavať na politiku odstrašovania, zdôraznil Gruško. Poznamenal, že aliancia odmietla projekty, ktoré by prispeli k zlepšeniu bezpečnosti „nielen členských štátov Rady Ruska a NATO, ale aj občanov a spoločností v týchto krajinách“.
Ide o nevyhnutnú požiadavku zdieľaného konštruktívneho a pozitívneho prístupu k Koncepcii spoločnej sociálnej bezpečnosti: http://leva-net.webnode.cz
Prax ale Rusko núti odpovedať na ďalšie výzvy USA takto: „Ak chcete ešte aj kozmickú vojnu, budete ju mať.“
Osobná poznámka k pomalšiemu ekonomickému rastu a sociálnej bezpečnosti ruského ľudu: Ak by nebolo bezpečnostných hrozieb zo strany USA, NATO a EÚ, Rusko mohlo byť na vrcholných priečkach ekonomickej a sociálnych oblastí v svetovom meradle (čo si práve Západ nepraje).
3. Európske štáty by aj vo vlastnom a spoločnom záujme mali preukázať nezávislosť pri budovaní dialógu s Moskvou prehodnotením svojich prístupov a neohliadať sa na Spojené štáty americké.
„prehodnotili svoje prístupy“ a nepozerali sa späť na Spojené štáty. Diskusie na konferencii v Mníchove dokazujú, že vytvorenie globálneho bezpečnostného systému bez účasti Ruska je zbytočné.
Spracované podľa zdroja: https://ria.ru/20200216/1564843695.html
Účastníci 56. konferencie o bezpečnosti v Mníchove boli pozvaní, aby vyriešili rébus. Jeho podmienky sú nasledujúce: Spojené štáty a Európa sú ohrozené „ne-westernizmom“ a musí sa naliehavo zabrániť jeho šíreniu. Čo tento pojem znamená a ako s ním žiť, riešili vedúci delegácií, ministri a iba diváci. RIA Novosti sa tiež pokúsila rozlúštiť pojem „westernizmus“ (definiens je odvodené od definienda).
Otázka môže byť položená aj takto: Je Západ existenčne a existenciálne v skutočnom nebezpečenstve? Špičkoví diplomati nesúhlasili so svetovým významom Západu na konferencii v Mníchove.
„Westlessness“ možno preložiť ako „svet bez Západu“. Nebolo však ľahké definovať pojem jediným slovom, a to nielen v ruštine, ale aj v iných svetových jazykoch: „de-westernizácia“ či „menej západná centricita“.
Viac tu (Guardian): https://www.theguardian.com/world/2020/feb/16/westlessness-is-the-west-really-in-a-state-of-peril
Svet sa stáva menej západným. Ale čo je dôležitejšie, samotný Západ sa stáva menej západným. Toto nazývame autormi správy„ ne-westernizmus “.
https://ria.ru/20200216/1564830904.html?in=t
Dnes je význam Západu stále viac sporný. Sme svedkami kolapsu Západu „ako relatívne súdržnej geopolitickej konfigurácie“.
Za predikovaným kolapsom Západu vidia Putina a Rusko. Zodpovednosť za úpadok západného sveta pripisujú Rusku a Číne. Zároveň priznávajú a uznávajú, že je čoraz ťažšie nepočítať s názorom Moskvy a Číny.
USA a európsky Západ stoja pred Sofiinou voľbou: Preformátovanie alebo pokračovanie úpadku a smrť.
USA nebudú svetový policajt a hegemón, EÚ sa oslobodí od USA a nebude pokračovať v prehlbovaní „integrácie“ členských štátov EÚ pod Macronom a Merkelovou.
Rusko a Čína prepisujú pravidlá. USA sa pripravujú na život v novej ére. EÚ a jej západná časť, si to ešte zrejme nevšimla.
Ruský minister zahraničných vecí pripomenul účastníkom konferencie iniciatívu Vladimíra Putina zvolať samit „piatich“ stálych členov Bezpečnostnej rady OSN – Rusko, USA, Veľká Británia, Francúzsko, Čína, a v tomto formáte začať diskusiu o najzávažnejších problémoch.
Aachenská zmluva (Nemecko-Francúzsko) je ich dvojstrannou, nie európskou záležitosťou. Reakciou by malo byť posilnenie V-4 a Slavkovského formátu.
EÚ v čase post brexitovej krízy odporúčam návrat k Európskemu hospodárskemu spoločenstvu bez ingerencií do vnútorných a zahraničných záujmov národných členských štátov EÚ, na úkor ich národno-štátnej suverenity a zvrchovanosti.
Západným a slovenským liberálom a ich prezidentke, vinšujem príjemnú predvolebnú rusofóbiu.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!