Deň Európy alebo Schumanov deň
Dňa 9. mája sme si pripomenuli 70. výročie Schumanovej deklarácie o vytvorení dvojstranného mierového Spoločenstva uhlia a ocele z roku 1950, predtým dvoch znepriatelených štátov.
K zmluve medzi znepriateleným Nemeckom a Francúzskom sa pridalo Taliansko a neskôr krajiny Beneluxu. Toto spoločenstvo dalo základ vzniku Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) a vytvoreniu toho, čo vnímame ako Európsku komisiu dnes, v rámci Európskej únie plus euro parlament a Európsku radu.
Schumanovo Spoločenstvo uhlia a ocele sa považuje za základ procesu transformácie EHS a na jej základe vzniku EÚ, cez ďalšie neskoršie zbližovcie akty, Maastricht (kritériá členstva v EÚ) zavŕšením podoby EÚ spoločnou Lisabonskou zmluvou o spôsobe existencie a fungovania Európskej únie (2009), ktorej paralelnou súčasťou je Charta slobôd a práv EÚ.
Jean Monnet sa popri Schumanovi stal zjednocovateľom EÚ; bol hlavným inšpirátorom Schumanovej deklarácie: https://europa.eu/european-union/sites/europaeu/files/docs/body/jean_monnet_sk.pdf
Mierové spolužitie a spoluprácu Nemecka a Francúzska po Elysejskej zmluve z 22. januára 1963 posilnila Aaachenská zmluva v ten istý deň roka 2018. Účel: Spoločná ekonomická a obranná spolupráca. Potvrdenie Nemecka a Francúzska ako ideového jadra EÚ.
https://www.ta3.com/clanok/1182822/host-v-studiu-d-hochel-o-dni-europy-a-schumanovej-deklaracii.html
Príznačné pre spôsob riadenia EÚ je sústavné a každodenné: „musíme, musíme, musíme, musí…, muss..!“ (!!!)…
V súbehu s vymáhaním solidarity s nemecko-francúzskym jadrom a jeho euro politickými produktmi. Nátlakom v rôznych formách a podobách… (sankčne a cez financie); cukor a bič.
Ďalšie nariadenie EÚ: „Európska únia musí (!) vyjsť z korona krízy silnejšia!“
https://komentare.sme.sk/c/22400632/europa-musi-vyjst-z-tejto-krizy-vyjst-silnejsia.html
O tom, že Robert Schuman ako poslanec francúzskeho parlamentu hlasoval za Mníchovskú dohodu, a v roku 1940 bol členom francúzskej pronemeckej kolaborantskej vlády maršála Pétaina, jeho životopisci, historici, politici, politológovia a analytici a všetky (!) médiá politicky korektne a „taktne“ mlčia, a je to aj portál EÚ: https://europa.eu/;
Priamy odkaz na životopis Roberta Schumana z kľúčového zdroja EÚ neexistuje, bol odstránený, presunutý, zapotrošený: https://europa.eu/abc/history/foundingfathers/schuman/index_cs.htm
Robert Schuman, so zmiešaným nemecko-francúzsko-luxemburským pôvodom, podobne ako Caudenhove Calergi (zakladateľ paneurópeizmu) vtedajší minister zahraničia Francúzska, dňa 9. mája 1950 predstavil myšlienku „mierovej spolupráce v Európe“.
Na jeho počesť preto býva Deň Európy nazývaný tiež Schumanov deň. Myšlienka tzv. „mierovej spolupráce“ je v skutočnosti myšlienkou „ako obsadiť Európu bez vojny“.
Začala zjednotením Nemecka a Francúzska Schumanovou deklaráciou.
Schumana sleduje aj Wikipedia, ale až od roku 1947 (!): https://sk.wikipedia.org/wiki/Robert_Schuman
Pre Česko a Slovensko je 9. máj a oslava Roberta Schumana o nič menej významný ako Mníchovská dohoda, Protektorát Böhmen und Mähren a Tisov Slovenský štát, nemecký satelit.
Robert Schuman nesie zdieľanú spoluzodpovednosť za útok Nemecka na Poľsko a Hitlerov východný ruský Blitzkrieg, ale aj za to, že Slovenskom a Českom sa prehnala smršť Červenej armády, ale aj za stalinský režim v Československu, ale aj za rok 1968 a druhý vpád bratskej sovietskej armády a spojencov do Československa…
Róbert Schuman a „západní“ spojenci sú spoluzodpovední za II. svetovú vojnu.
Rusi spravidla vojnu nezačínali, spravidla ju končili. Horthyovské fašistické a antisemitské Maďarsko sa Rusom bránilo najdlhšie, aj po strate južných území Slovenska (Viedenská arbitráž) po porážke sa dostalo plne do réžie ZSSR, čo poznačilo aj novodovodé dejiny Druhej maďarskej republiky v roku 1946.
Po skončení II. svetovej vojny bola poľská západná hranica posunutá na rieky Odra a Nisa (tzv. línia Odra-Nisa), nemecké obyvateľstvo bolo vyhnané a medzi ZSSR a Poľskom došlo k presunu Poliakov na jednej strane a Ukrajincov a Bielorusov na druhej. Rozloha Poľska sa zmenšila o 20 % predvojnového stavu. Aj dnes je Poľsko veľké takmer ako Nemecko; ak by sa rozhodlo opustiť EÚ, o čo sa EÚ „snaží“, tak z mapy Európy sa nestratí…
Poľsko sa vždy, ak bola príležitosť, snažilo o územný zisk. Pamätá české Těšínsko aj časť severného Slovenska. Platilo to aj pre Maďarsko (malá vojna, útok na Spiš).
Karty ale na konci vojny, ako to už chodí, rozdávali víťazi.
Japonsko je samozodpovedné za vojnu s USA a kolaboráciu, pakt, s Nemeckom, a svoju porážku USA a Ruskom.
Preto Putin posunul definitívny koniec II. svetovej vojny v jej svetovom rozmere na 3. september 1946.
Poznámka: Japonsko sa v kolaborácii s Nemeckom stotožnilo s hitlerovským nacizmom a fašizmom. Proti USA a Stalinovi. Nie pre ideológiu, ale územnú expanzivitu. Spor Japoncov s Rusmi o Kurilské ostrovy trvá…
…
Putin vyzval západné mocnosti, aby odsúdili rozdelenie Československa Mníchovskou dohodou.
Československo sa ale k 31.1. 1992 rozdelilo samé. Ak kto mieni, že rozdelenie Československa po tom, čo sme spolu pred a po roku 1918 prežili a zažili, bolo správne, nič proti, ale názor má dve strany mince:
1. Samostatnosť, zvrchovanosť a suverenita sú pekná vec;
2. S malými rozdelenými štátmi sa ľahšie manipuluje.
Česko ani Slovensko nie sú nezávislé, samostatné, zvrchované ani suverénne. Dnes oslavujeme a pripomíname si víťazstvo nad fašizmom a nacizmom. Obe krajiny sú ale dnes vazalmi Nemecka a Francúzska v Európskej únii. A deklarujú to dnu i von svojou zahraničnou politikou a orientáciou na Berlín a Paríž.
Európskej únii sa lepšie manipuluje s malými štátmi. Platí: Rozdeľ a vládni. Československo v EÚ by mohlo byť dnes silnejšie nielen v rámci V-4.
EÚ „zle znáša“ spájanie sa našich a susedných krajín do spolku V-4 aj odlišnosť demokracií mimo jej „liberálno-demokratický“ model EÚ („európske hodnoty“), ktorá ho uplatňuje sama len selektívne.
Vnucovať paradigmu demokracie ako jediný možný a prípustný vzor, vzorec a algoritmus EÚ, je miešanie sa do vnútorných záležitostí členských štátov Európskej únie a odporuje princípom európskej demokracie.
Národno-štátna sloboda, suverenita, zvrchovanosť, nezávislosť a samostatnosť, sú definované inak.
Navrhujem Deň pravdy. Ministerstvá „pravdy“ tu už máme.
…
K bezpečnostnej stratégii EÚ a Slovenska a hybridným hrozbám (stručná reakcia na nedeľnú reláciu STV 1 O 5 minút 12):
EÚ aj Slovensko sa budú cítiť bezpečnejšie, ak sami prestanú do Ruska hybridným spôsobom vyvážať slobodu a demokraciu á la USA a EÚ.
…
Odkaz európskym „demokratom“: Pamätajte! EÚ, Rusko aj USA majú svojich občanov. Prečítajte si to, čo sa kdekoľvek má za ústavu, alebo ju nahrádza (UK) a čo vo veci spôsobu vládnutia, moci a demokracie znamená pojem občan a postavenie občanov v ústavnom systéme štátneho demokratického zriadenia.
A už sa prestaňte navážať do Ruska. Ak chcete, máte čo „riešiť“ aj v USA alebo u samých seba!
Kto bol a je pre Rusko Nemcov, Navaľný a vrieskajúca liberálna opozícia platená a riadená, akože „liberálnym“ Westernom? Hmm..? Im nešlo a nejde o Rusko ale osobnú moc.
Ruská federácia má svoj dvojkomorový parlament, stranu Jednotné Rusko, svojho oprezidenta Putina, a novú s dobou idúcu ústavu, ktorá bude schválená plebiscitom.
Aký vzťah má Western k plebiscitu? A Slovensko? Hmm..?
Tu máte dulebočiny „odborníka“ na Rusko ukrajinského pôvodu: https://euractiv.sk/section/vychodna-politika/news/euractiv-podcast-duleba-bilateralna-agenda-ruska-a-krajin-vysehradu-sa-z-roka-na-rok-zuzuje/
Pridajte k tomu Mesežnikova a ďalších. A kriticky premýšľajte a vyhodnocujte.
Rusko je súštátie, spoločenstvo nezávislých štátov a má svoj vnútorný a geopolitický prediktor. Ak ho „dostanú“ do rúk liberáli, definitívne sa rozpadne a ani pánboh ho nedá dokopy. Rozoberie si ho „slobodný a demokratický“ Western. Rusko je dnes jedinou zárukou akého-takého svetového mieru. Lebo je také, aké je…
EÚ nie je štát! EÚ je len čosi ako „záujmový krúžok“! Pre Ruskú federáciu nie je partner v časti demokracia!
A demokracia v USA? Je vnútornou vecou USA!
Rusko má právo na existenciu a uplatnenie svojej DVTR presne tak, ako si svoj prediktor uzurpujú USA s ich Pax Americana a EÚ, ktoré nič podobné nemá…
EÚ nemá ani ministerstvo zahraničia, s ktorým by sa dalo rokovať (Trump).
Protikladom k bezpečnostnej stratégie USA a EÚ je DVTR Ruskej federácie.
Bezpečnostná stratégia EÚ sa točí okolo bezpečnosti Francúzska a Nemecka ako „dvojadra“ EÚ, okolo ktorej sa viac-menej devótne „točia“ ich európske satelity.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!