Japonsko spustilo prevádzku najväčšieho súčasného pokusného fúzneho reaktora
Japonsko slávnostne uviedlo do prevádzky experimentálny fúzny reaktor JT-60SA, ktorý je v súčasnej dobe najväčší na svete. Informovala o tom agentúra AFP. Vývoj technológie jadrovej fúzie je zatiaľ v počiatkoch, podľa expertov by ale mohla stať energetickým zdrojom budúcnosti, ktorý je bezpečný, lacný a nezaťažuje životné prostredie.
Reaktor JT-60SA je spoločným projektom Japonska a Európskej únie. Jeho cieľom je podporiť ešte väčší Medzinárodný termonukleárny experimentálny reaktor (ITER) vznikajúci na juhu Francúzska, ktorého výstavba sa ale stretáva s odkladmi, navýšením rozpočtu aj technickými problémami, píše AFP.
V jadrových elektrárňach sa energia v súčasnosti vyrába štiepením atómových jadier. Pri termonukleárnej fúzii sa naopak pri extrémne vysokých teplotách spájajú ľahké atómy, napríklad vodíka, a to tak, že vytvoria jadrá ťažších prvkov, ako je hélium. Pri tom sa uvoľňuje obrovské množstvo energie.
Japonský tokamak JT-60SA s výškou 16 metrov sa nachádza v meste Naka ležiacom severne od metropoly Tokia a bol navrhnutý tak, aby udržal plazmu o teplote 200 miliónov stupňov Celzia.
Európska komisárka pre energetiku Kadri Simsonová vyhlásila, že JT-60SA je „najpokročilejší tokamak na svete“, a začiatok jeho operácií označila za „mílnik dejín fúzie“. „Fúzia má potenciál stať sa kľúčovou súčasťou energetického mixu v druhej polovici tohto storočia,“ dodala.
Zástupca vedúceho projektu výstavby reaktora JT-60SA Sam Davis uviedol, že toto zariadenie „nás posunie bližšie k fúznej energii“.“Je to výsledok spolupráce viac ako 500 vedcov a inžinierov a viac ako 70 firiem z celej Európy a Japonska,“ vyhlásil Davis pri inaugurácii. Poznámka editora: Na jadrovej fúzii, samozrejme, pracuje aj Rusko. Ibaže je Západom prehliadané. Lebo. Mimochodom, ruská veda sa na Nobelovu cenu mieru „nechytá“. Akoby ani neexistovala. Tiež lebo.
Vlani v decembri sa americkým vedcom z laserového centra v kalifornskom štátnom vedeckom ústave Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) podarilo pri jadrovej fúzii získať viac energie, než koľko pri experimente spotrebovali. Americké zariadenie ale využíva inú metódu ako ITER a JT-60SA, jadrovej fúzie sa v ňom dosahuje pomocou laserov namierených na malý terčík paliva.
Termonukleárna fúzia by sa mohla stať energetickým zdrojom budúcnosti, pretože využíva dostupné palivá, neznečisťuje ovzdušie, produkuje podstatne menej jadrového odpadu ako súčasné elektrárne a je oveľa bezpečnejšia ako dnešné jadrové reaktory. Navyše, významne sa zredukuje potreba drahých a bezpečných úložísk vyhoretého jadrového paliva a jeho recyklácie.
Podporujem slovenskú jadrovú energetiku. A s ňou malé regionálne reaktory pre výrobu tepla a ohrevu vody. Súčasne treba spustiť využitie geotermálnej energie. Aj pre skleníkovú výrobu zeleniny a ovocia. Súbežne s využitím pre kúpeľnú liečbu a rekreáciu.
Veterné zdroje sú nestabilné a rušivé elementy prírody a krajiny. Vodné najmä malé elektrárne obmedzujú prirodzený presun rýb na ich neresiská. K jadrovej energetike pridávam budúcnosť vodíka, ako paliva pre motory vozidiel, kde z výfuku vychádza sterilná vodná para…
Ak sa na výrobu vodíka elektrolýzou použije časť „nadbytočnej“ elektriny, produkt bude lacnejší. Zvyšok, ktorý energeticky sebestačné Slovensko nespotrebuje, predá. Hlavná časť ostane doma. Nemá čo hľadať na burze v Lipsku! Som za slobodný a nie „voľný“ neo liberálny kapitalistický trh umelým znižovaním-zvyšovaním produkcie ťažby ropy! Je jedným hlavných zdrojov inflácie. Okrem toho, treba mať „gule“ na zoštátnenie kritickej energetickej infraštruktúry. Fico s návratom Gabčíkova štátu mal.
Zdroje fosílnych palív sú zdarma, v spojení s nákladmi na ťažbu a prepravu. Zneužívané sú bezohľadnou honbou za neoprávneným ziskom. Mali sme ich lacno z Ruska. Nemáme. Lebo. A to je dnes zdroj energetickej nedostatočnosti a chudoby. Ekonomika EÚ klesá. Ruská rastie navzdor sankciám. Inflácia znamená roztváranie nožníc medzi chudobnejúcimi chudobnými a bohatnúcimi bohatými. To je celé. Pre bohatých je inflácia zanedbateľná malichernosť.
Ak by najväčší producenti ropy časť ziskov investovali do jadra, odpadol by trvalý problém s jej nestabilnou cenou a napokon jedným z hlavných uhlíkatých fosílnych palív vôbec. A koniec Pax Americana a petro dolára.
Súčasne treba zintenzívniť prácu na spracovaní recyklovateľných a likvidácii nerecyklovateľných odpadov a znižovať potrebu a spotrebu plastov…
Toľko k klimatickej konferencii OSN v Dubaji. Ak by sa zdroje do zbrojenia investovali do jadrovej energetiky, ciele konferencie by sa strmo naplnili. Tu niet o čom. Ostatok sú spektakulárne kecy. A o tom je kolektívna bezpečnosť sveta.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!