K nedeľným televíznym debatám
Nedeľné televízne debaty ako príloha k nedeľnému obedu sú seriály majú charakter bulvára a táranín politikov, začínajúcich sa predvádzať pred parlamentnými voľbami. Debaty TA3 a STV majú mentálne slabých redaktorov a moderátorov. Raz opozičných, raz koaličných, len nie objektívnych a neutrálnych. Slabo alebo vôbec nepripravených. Vo veci debaty okolo Gorila mi najnosnejšou vychádza debata na Markíze.
Pellegrini dnes v Politike (TA3)?: „Som rád, že prebieha očistný proces“ Neprebieha. Rieši sa len Kuciakova vražda. Ale to nie je očista. Gorila stojí. A skryje sa. Bude skrytá.
Zmeny vo vláde nepomohli. Ani nemohli. Problém je inde.
Očista príde po poprave Gorily a odstíhaní vrahov, objednávateľov a prisluhovačov . Mimochodom aj, ak sa títo dvaja páni dohodnú:
Fico: Kauza Gorila je kauza Dzurindu.
Dzurinda: Kauza Gorila je kauza Fica.
Zodpovednosť za Gorilu (december 2011) vôbec necíti ani Miroslav Beblavý (vyhlásil v STV) ako dnes „nový, mladý a neskúsený politik“ vtedy „len“ ako Dzurindov štátny tajomník.
Všetci osobne a so svojím personálom a služobníctvom konali vždy len v súlade so zákonom. Všetci aj dnes konajú len v súlade so zákonom. Aj OČTK…
A politici? K podielu na osobnej zodpovednosti: „Všetci by mali odstúpiť, byť odvolaní/é, stíhaní/é, len nie ja…“. Trubanovci sú zatiaľ v akom-takom „závetrí“. Postupne sa situácia prejasňuje aj okolo nich… (kontakty, prepojenia, minulosť…). Vraj: Padni komu padni.
Takmer všetci z bývalej politickej parlamentnej a mimoparlamentnej scény mali a majú, svoju, malú, väčšiu gorilku, Gorilu. A hrajú na jej zakrytie a premlčanie. A takou bude a takou ostane. Lebo OČTK nemajú oporu takmer o nič a nemajú mentálnu výbavu a spôsobilosť vo veciach mafie talianskeho typu konať…
Lepšie im ide lacný boj proti pravicovému extrémizmu.
…
Kupovali a kupujú sa hlasy poslancov v parlamente (a nielen Trnka, ale aj pri voľbe kandidátov na ústavných sudcov alebo šéfa NKÚ)? Áno, či nie? Majú poslanci morálne právo voliť?
Z debaty na STV1 vyplynul aj strach poslancov voliť verejne. A preto je namieste dnes už 30 rokov od Veľkého Novembra 1989 a „nežnej“ trvalá a nezodpovedaná otázka:
Majú právo poslanci tvrdiť, že hlasujú a volia podľa vlastného svedomia a vedomia?
Má za daného stavu parlament právom na svoju existenciu?
Toto je parlamentná demokracia?
…
Problém Gorily a spisu SIS pred ňou, o prepojení politiky s podsvetím a oligarchiou, skartovaného Gašparom (2008) je právna nepoužiteľnosť záznamov aj a ich prepisov z roku 2011 (hlasy podobné… a 39 hodín záznamov ): „Akékoľvek nahrávky tohto druhu sú nezákonným materiálom a nesmú byť zverejňované a používané“, reagovala finančná skupina Penta. Lebo aj Ústavný súd. OČTK nemajú v rukách „nič“. Penta má pravdu. To je asi všetko.
Všetko ostane po starom (Gorila) v novembri bude zrejme podaná „len“ obžaloba vo vecia Kuciak. A v tomto stave pôjde Slovensko do parlamentných volieb.
…
Nová politická ponuka (V TA3 Tomáš Drucker, zakladateľ strany Dobrá voľba partner Sulíka):
Do funkcie ministra vnútra vo vláde Petra Pellegriniho bol vymenovaný s vysokými očakávaniami ako minister zdravotníctva nástupca Roberta Kaliňáka potom, čo tretia vláda Roberta Fica podala demisiu v dôsledku politickej krízy po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.
Dňa 16. apríla 2018, už tri týždne po nástupe do funkcie, avizoval Tomáš Drucker svoju demisiu. Ako dôvod uviedol, že sa v pozícii ministra vnútra necítil autenticky a nechce ďalej polarizovať spoločnosť v otázke prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara, na ktorého odvolanie údajne nenašiel dostatočné dôvody, zároveň si však uvedomuje, že časť spoločnosti s ním nesúhlasí.
Prezident Andrej Kiska prijal demisiu 17. apríla 2018, dočasným vedením rezortu poveril premiéra Petra Pellegriniho.
Môže byť taký politik a stranícky šéf zárukou nekompromisného konania, ak sa k problému nevie postaviť čelom ale len chrbtom?
…
V TV Markíza sedeli s moderátorom Kyselica s Lipšicom. Rozoberali stav kauzy Gorila a Kočneriádu. Hlasy na nahrávkach sú čisté, jasné a zrozumiteľné. Aj keby kto nechcel, jednoznačne totožné s „podobnými hlasmi“ konkrétnych osôb.
Všetci sa pýtajú, pýtame, prečo sa vo veciach stále Trnku nekoná, Jankovská má krytie Praženkovej, a odpovede nepoznáme.
Ale chce sa od nás, aby sme verili v právny štát. Mám tiež osobné a svoje dôvody v ten a taký štát neveriť.
Obaja, Kyselica aj Lipšic tvrdia, že zvukové záznamy inkriminovaných osôb sú použiteľné v trestnom konaní…
Ide o problém o spôsobe porušenia práva na súkromie, ktoré vo veci Varga ošetril Ústavný súd. Ale aj najvyšší súd. Teda vo vzťahu k „právnemu názoru“ Penta ide o tvrdenia proti tvrdeniam.
K otázke, komu je vecne príslušná korupčná trestná činnosť, odpoveď: Úradu špeciálnej prokuratúry, teda Kováčikovi.
Rekonštrukcia nahrávok a ich stotožnenie s osobami pre stíhanie vo veci náleží technikom a znalcom. Sa uvidí…
…
Očistou nebudú voľby. To sú kecy. Očistou bude zmena ústavy v časti sloboda, demokracia a reálne oddelenie zákonodarnej od výkonnej moci: vláda, prokuratúra, policajný zbor (OČTK) a súdnictvo.
Očistu môže priniesť zmena ústavy, a zmena postoja občanov.
Vtedy, ak ústavných sudcov nebude vyberať parlament.
Vtedy, ak generálneho prokurátora nebude voliť parlament ale prokurátori, špeciálneho prokurátora špeciálni prokurátori. Ak inšpekcia ministerstva vnútra pre policajný zbor bude stáť mimo ministerstvo a prokuratúra mimo parlament. Ak si policajného prezidenta budú voliť policajti.
Ak si ústavných sudcov a vedenie súdnictva bude voliť sudcovský a ústavných sudcov právnický stav.
Vtedy, ak moc do rúk preberie ľud ako garant moci v štáte (Ústava!) v časti
a/ vôľa ľudu,
b/ priama ľudová kontrola moci a a vládnutia,
c/ priama kontrola činnosti svojich volených zástupcov.
Slovensko na čas procesu očisty Slovenska nemá ľudské zdroje ani garancie na zostavu dôveryhodnej dočasnej úradníckej vlády.
…
Ak prepojenie podnikateľského prostredia a oligarchie s politikmi, stranami a jednotlivcami nadobudlo takýto charakter, a dospelo až k vražde novinára a odhaleným ďalším podobným úmyslom, na stole je aj odpoveď aj na Kiskovu otázku:
Je, nie je Slovensko právny alebo mafiánsky štát? A je Kiska pre túto otázku tá pravá persóna?
Slovensko je v žalostnom stave. V hlavách, rukách a na vôli len občanov. Už nie politikov. Zlyhali. Šanca ešte je. Dnes, tu a teraz. Nie zajtra ani po voľbách.
Recept na všetko neexistuje, ale cesta k nezávislosti a oddeleniu zákonodarnej od výkonnej a súdnej moci áno. Práve ste dočítali.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!