K povinnosti nosenia rúška
Prípad z Česka a cesta astmatičky z Brna bez rúška: pokuta 4600 korún za zastavenie a zdržanie vlaku.
„Kupovala som si vo vlaku u sprievodcu lístok. Začal mať reči, že som bez rúška. Oznámila som mu, že mám astmu a rúško mi spôsobuje značné zdravotné problémy,“ napísala na sociálnej sieti Facebook žena s menom Martina Zbořilová.
Po chvíli debát vlak zastavil v Modřici, kde cestujúci čakali skoro dvadsať minút. Do vlaku prišli štyria strážnici a dvaja policajti. „Vystúpila som z vlaku, jeden štátny policajt mi povedal, že som porušila zákon. Teraz čakám a mám od sprievodcu v peňaženke lístok na sumu 4600 korún,“ napísala cestujúca.
Tisíc korún má podľa zverejneného lístku žena zaplatiť za neoprávnené zastavenie a ďalších 3600 za osemnásť minút meškania vlaku.
https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/cesta-astmaticky-z-brna-bez-rousky-pokuta-4600-korun-za-zdrzeni-a-stani-vlaku-20200915.html
Článok 4 Listiny základných práv a slobôd, ktorá je súčasťou ústavného poriadku Slovenskej republiky, a hmotného jadra ústavy SR:
(1) Povinnosti možno ukladať iba na základe zákona a v jeho medziach a len pri zachovaní základných práv a slobôd;
(2) Medze základných práv a slobôd možno za podmienok stanovených v Charte základných práv a slobôd môžu byť upravené iba zákonom;
ak je taký zákon v súlade s ústavou a Listinou (Chartou) základných práv a slobôd, ktorá tvorí hmotné jadro ústavy Slovenska
(a každého demokratického členského štátu EÚ a Rady Európy).
Existuje ústavná zásada, že nikto nesmie byť nútený robiť, čo zákon neukladá. Ak žiadny zákon výslovne neumožňuje ministerstvu zdravotníctva stanoviť povinnosť nosenia rúšok, je narušená táto ústavná a ľudsko-právna zásada.
Vo veci odkazujem na svoj predošlý článok:
https://www.blogovisko.sk/k-harabinovi-sa-pridava-drgonec.html
Podľa hovorkyne Českých dráh Gabriely Novotnej sprievodca ženu upozornil. „Povinnosť nosenia rúšok vo verejnej doprave vyplýva z platného nariadenia vlády. Nie je teda možné, aby keď ostatní cestujúci nariadenia dodržiavajú a rúška vo vlakoch používajú, robiť výnimky. Žena sa nepreukázala žiadnym zdravotným preukazom, astmatici navyše nie sú vylúčení z povinnosti nosiť rúško. Keď ju sprievodca upozornil, že ju môže z vlaku vykázať, hovorila, že nevystúpi a s policajtmi si to vyrieši sama. Kvôli zásahu policajtov bol vlak oneskorený o dvadsaťšesť minút. Nedostala pokutu za cestu bez rúška, ale za nedovolené zdržanie vlaku,“ povedala Denníku Rovnosť Novotná.
Vlaku z Pohořelic do Brna skrátili dispečeri Českých dráh trasu a ukončili ju v Kuřimi. K oneskoreniu ďalších vlakov nedošlo.
Novotná dodala, že prípady, kedy si niektorý z cestujúcich odmietne zakryť dýchacie cesty, evidujú denne. „Súčasne sa množia sťažnosti cestujúcich, ktorí tieto pravidlá dodržiavajú, na spolucestujúci bez rúšok. Situácie sa snažíme riešiť výhradne dohováraním, o asistenciu policajtov žiadame len v extrémnych prípadoch, keď cestujúci opakovane odmieta dodržiavať bezpečnostné opatrenia,“ doplnila Novotná.
Podľa nariadenia ministerstva zdravotníctva musí mať cestujúci hromadnou dopravou nasadené rúško alebo inú ochranu úst a nosa. Výnimka platí pre deti do dvoch rokov a osoby, ktorých mentálny stav im neumožní dodržanie nariadenia.
„Tento typ korona vírusu postihuje dýchací systém. Ľudia s respiračnými problémami, ako napríklad astmatici, sú zároveň rizikovou skupinou, mali by sa chrániť viac, preto nie sú vo výnimkách. Vlak je navyše práve rizikové prostredie,“ okomentovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Renata Povolná.
Na Slovensku krátko platilo, že osoby s ťažkosťami dýchania (astmatici) nemusia mať rúško bez lekárskeho potvrdenia. Výnimka neplatí, bola zneužívaná.
Platí, že pred zákonom sme si všetci rovní. Výnimky stanoví zákon.
Vládne nariadenie nie je zákon. Zákon musí byť schválený parlamentom so súhlasom hlavy štátu a bez výhrad ústavného súdu.
Ak Orbán od marca do júna vládol dekrétmi, mal to schválené zákonodarným zborom (Fidesz vládne dvojtretinovou väčšinou).
Ibaže, ak toto má byť „nápad“ pre slovenskú vládu, hrozí, že sa ho „chytí“. Disponuje super extrémnou ústavnou väčšinou, ktorú treba so štvor-koalíciou pre tento účel bezodkladne rozpustiť v predčasných voľbách a znova rozdať karty.
Na nepráve nemožno postaviť právo.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!