K predošlému článku o profesorke Radičovej a k vzťahu veda, politika a etika
U niekoho je problém s originalitou diplomovky, rigoróznej práce, u niekoho s jej existenciou, čo bol v Česku dôvod pre nevymenovanie dvoch politických nominantov a na personálnu substitučnú revíziu dvoch ministerských kresiel. Pre dôvodné podozrenie z plagiátorstva, do jedného mesiaca od vymenovania Babišovej vlády, rezignovali ministerka spravodlivosti Taťána Malá (ANO) a po nej minister práce Petr Krčál (ČSSD).
Kritériom pre post predsedu Národnej rady Slovenska nie je akademický titul, ale ak ho predseda parlamentu má a používa ho, sú už v prípade Andreja Danka stále viac na mieste dôvodné a vážne pochybnosti o jeho oprávnenej existencii, a zbytočné zahmlievacie kecy od veci, o jeho oprávnenej existencii, spoločnosť a politikov v parlamente mentorujúci JUDr. kapitán Tomtom, s ich vyvrátením, už kriticky vo svoj neprospech mešká…
Andrej Danko vraj ale problém so zverejnením svojej doktorandskej práce problém nemá, v sobotných dialógoch 3.11.2018 to uvádza Karol Farkašovský z Dankovej SNS:
„Budeme sa pred každým interview novinárom legitimovať našimi prácami? Nie je to záležitosť, vďaka ktorej by bol lacnejší chlieb či mlieko,“ povedal a dodal, že podľa neho musia platiť určite pravidlá. „Mali by sme prestať konšpirovať a mali by sme sa venovať vecným témam,“ dodal. Zároveň Farkašovský povedal, že autor práce by mal mať právo na ochranu svojho know-how. Politici by podľa Farkašovského (bývalý novinár a redaktor RTVS, ktorý vo vzťahu k svojim bývalým „kolegom“ ako politik „otočil“!) nemali automaticky reagovať na požiadavky novinárov. Hmm…
Ale to je lož! Bakalárske, magisterské, doktorandské a ostatné vedecké práce aj vyššieho typu a vedeckej úrovne, nie sú kryté ochranným režimom utajenia. Možno ich použiť, využiť v režime ISO EÚ normy a Harwardských kritérií pre autorstvo, podľa pravidiel odkazov na zdroje, ktoré treba uvádzať v ďalších prácach a ohlasoch. Všetky podobné práce a písomnosti sú verejnou súčasťou kultúrneho a spoločenského vlastníctva, a mali by byť vždy pripravené na ďalšie použitie študentskou a širokou odbornou ale aj laickou verejnosťou, v danom odbore, podľa ich nosnej témy, obsahového zamerania a voľného vecného záujmu…
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/490262-farkasovsky-mali-by-sme-regulovat-internetove-media-siria-sa-hoaxy/
Predseda parlamentu Andrej Danko by mal po ultimáte opozície osobne čeliť odvolávaniu v utorok popoludní.
Svoj predošlý článok https://www.blogovisko.sk/rad-by-som-vidiet-radicovej-profesorsku-pracu.html doplním o kontradikciu a kontraproduktivitu vzťahu veda a politika.
To je problém etiky a mravnosti dotknutých osôb, ale aj a najmä akademickej vedeckej obce a spoločnosti, ktorá si s post novembrovou liberálnou erupciou vysokých škôl a akreditovaných odborov s pochybnými zárukami a výsledkami, nevie stále rady (písal som) tu už len stručne:
Na Slovensku rapídne klesá úroveň, kvalita a hodnota vzdelania na všetkých stupňoch vzdelávania ale aj inštitúcií, spadajúcich pod gesciu ministerstva školstva, venujúcich sa vzdelávaniu a školstvu; ide o umelo živené inštitúcie a inštitúty, byrokraticky parazitujúce na štátnom rozpočte, a podľa princípov hodnota za peniaze a má dať-dal, s minimálnymi a pochybnými pracovnými výsledkami.
Česi sa „pohli“ a univerzity a ich akademické senáty konajú a preverujú. Prvé „čistky“ akademického prostredia už priniesli prvé „obete“ vo veci originalita a plagiátorstvo, a v konaní ich je viac, sú už na desiatky:
https://www.aktuality.sk/clanok/637780/karlova-univerzita-prvykrat-pristupila-k-odobratiu-titulov-pre-plagiatorstvo/
Robiť ale vedu aj politiku naraz a oboje dobre a s plným nasadením, a to platí pre akúkoľvek obsedantnú, často pragmatickú a zištnú kombináciu, lebo benefity ich koncových užívateľov, ktorú možno nazvať „sedením“ na dvoch alebo viacerých, aj politických stoličkách nejde, neosvedčuje sa.
Najmä politici na túto obsedanciu poukazujú spravidla pred voľbami, voličom sľubujú riešenie ako svoju agendu, ale po nich už nie…
Z proti zemanovskou opozíciou nastrčeného konkurenta a prezidentského proti kandidáta, favorita profesora Jiřího Drahoše (písal som o jeho zrade českej vedy tým tým chemikom) a akéhosi Mistríkovho „dvojčaťa“ nie je už ani vedec, ani prezident, ostal z neho len „nezávislý“ a osamelý člen senátu, o ktorého opodstatnenosti a potrebe sú politické pochybnosti, ktorý ale ešte ako reálny politik nič nedokázal a mieri zrejme do „stratena“ pre vedu aj politiku, lebo na kritickú sebareflexiu nedozrel a ani to už nestihne…
Profesor Róbert Mistrík, tiež vedec, zakladateľ SaS chce, lebo on, a podporujú ho „liberálni demokrati“ a progresívci novej, liberálnej neomarxistickej ľavice, má byť ich prezident, na výsledok sa „čaká“…
PhDr. Ľuboš Blaha, PhD., tiež kričiaci kritik profesorského titulu Ivety Radičovej, zanietený marxista, hovoriaci rýchlejšie, než mysliaci, je politik Smeru, ktorý najmä nezrelo kriticky tára…
Docent Eduard Chmelár, PhD., vždy, vo všetkom a všade, kde sa verejne pozvaný, nepozvaný, ako aj mimovládny aktivista, mediálne ocitne, sa má za „lídra“ apelatívneho mentoringu, chce mať mentálne navrch a aj ako kandidát na prezidenta má sám seba za vzor, a ani to netají, aké vlastnosti a právomoci má mať prezident, ibaže jemu samému chýba autokritické myslenie a pokora. A z toho zasa, lebo ani voliči nemajú jeho vlastnosti, výsledok nebude…
Dovetok k ohnivým diskusiám na vnímavom a kritickom fejzbúku a jeden z výstupov môže byť tento:
Nemám ľudské odborné ani iné spôsobilosti a kompetencie tobôž mandát „riešiť“ oprávnenosť vedecko-pedagogického titulu profesorky Ivety Radičovej. To ani nebolo zmyslom môjho predošlého článku. Mám ale právo sa domnievať, lebo indície a súvislosti, že šlo o súbeh pôsobenia Ivety Radičovej vo vede a v sociálnych politikách vrcholovej slovenskej političky a politickej funkcionárky a šlo o ocenenie jej politických zásluh, na čo tiež možno mať ľudský, občiansky a politický, nie vedecký, názor…
https://sk.wikipedia.org/wiki/Iveta_Radi%C4%8Dov%C3%A1
Ak kto chce, má odborný kredit, nie ale mandát, nech sa v tom „vŕta“:
https://www.scribd.com/document/333163144/Publika%C4%8Dna-%C4%8Cinnos%C5%A5-Iveta-Radi%C4%8Dova?fbclid=IwAR3O56rgI8LFLGW5AMYaPp7IWh3u4Id17Q78yiHMbZWFe-hENDpw-gS_2RQ
https://chamo-ukb.kis3g.sk/search/query?match_1=PHRASE&field_1=a&term_1=Radi%C4%8Dov%C3%A1,+Iveta++&sort=relevance&pageNumber=1&theme=ukb
https://fphil.uniba.sk/veda/habilitacne-avymenuvacie-konanie/kriteria-na-ziskanie-titulu-docent-a-profesor/?fbclid=IwAR0-yl3WOYokryHruAg76wuQsgdIjYViGkn4oR6JkG4MkWoMVijyURbxvnY
Ľudské „cesty“ sú nevyspytateľné, veda sa môže „krížiť“ aj s politikou…
Prof. Jiří Drahoš „opustil“ vedu a šiel do politiky aj s odôvodnením, že hoc nie ako politik, má ale skúsenosti v jednaniach s politikmi pri získavaní prostriedkov a grantov pre vedu, o čo sa, ako uviedol, chcel usilovať a zasadiť aj ako český prezident.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Draho%C5%A1
Prof. Róbert Mistrík detto vedec, mieriaci na post hlavy štátu:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Robert_Mistr%C3%ADk
Mám ale právo na osobný názor aj ako osoba, v dávnej minulosti koketujúca s vedou, tou hrdou a ťažko dobytnou a nepredajnou dámou, ale iné okolnosti zmenili moju životnú dráhu…
Kvalitnou je veda, ktorú vedec a vedecká obec robí naplno, celým telom, dušou a srdcom.
Politikom sa politik možno rodí, pre dobrého politika môže platiť presne to, čo pre vedca…
Pre vedu treba IQ, EQ (SQ) rozum, intelekt, vzdelanie, talent, nadanie ale aj svedomie a zodpovednosť, ale najmä tvrdá práca na sebe a s ňou na predmete vedy…
Politikom sa ale v praxi stáva kde-kto, vzdelanie a intelektové kritériá na ľudskú osobnú, osobnostnú a občiansku mentálnu výbavu a jej jej étos, nie sú v politike rozhodujúce, slovo má vždy volič, ktorého mentálna, ľudská a občianska výbava tiež „lieta hore-dole“: Pred voľbami s digitálnou hodnotou NULA, pri volebnej urne JEDNA a po voľbách zasa NULA.
Oboje, veda aj politika, pre spoločnosť prinášajú svoje výsledky, produkty a ovocie…
Ostatok je na spoločnosti, ako s výsledkami a produktmi vedy a ovocím politiky naloží…
Pekne pozdravujem. 🙂
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!