K zahranično-politickej orientácii Slovenska a stav vecí verejných na Slovensku a v Česku…
Nový čas sa dosluhujúceho prezidenta pýta: O vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa Slovensko dozvedelo v pondelok 26. februára 2018. Vy ste sa však k tomu vyjadrili až v piatok, lebo dovtedy ste boli s rodinou na lyžovačke v Alpách. Neberiete to ako svoje osobné zlyhanie? Nebola to chyba, že ste dovolenku v takej závažnej situácii neukončili?
„Vražda dvoch mladých ľudí bola šokujúca vec. Bol som pár hodín od Bratislavy. Keď som sa to dozvedel, pomyslel som si, že keď ľudí zavraždia, nikto zo začiatku nevie, prečo sa to stalo, ako sa to stalo. Okamžite som vyjadril úprimnú sústrasť a spojil som sa s mojimi ľuďmi a požiadal ich, aby ma informovali priebežne o všetkom v súvislosti s prípadom. Bol som presvedčený, že polícia a orgány činné v trestnom konaní hneď od začiatku budú konať tak, ako majú. V takom prípade by som pokladal za nevhodné, aby som ja ako prezident do toho akokoľvek zasiahol. Hneď by ma obvinili z politikárčenia.“
https://www.cas.sk/clanok/848146/prva-cast-rozhovoru-s-kiskom-preco-som-po-kuciakovi-zostal-na-lyzovacke/
Lož a ďalšie kecy. Prezident Kiska politikárčil už od inaugurácie. Teraz to robí priamo a nepokryte. Od rána do večera. Prezident Kiska mal prejsť impíčmentom.
A ak prišla pozvánka na oslavy Dňa D v anglickom Portsmouthe na úrad vlády, a Pellegrini s Lajčákom šli do Moskvy a Petrohradu, urobili dobre. Kiska mal bez zaváhania ísť na oslavy. Zrejme si uvedomil aj, že ani tam ho nechcú. Preto pozvánka pre Pellegriniho. Že bol na oslave Richard Raši, je v poriadku, len ak sa nedalo inak.
Okrem toho, normandské pobrežie ani Portsmouth neboli a ani dnes nie sú miestom uzatvárania obchodných zmlúv, ale prepisovania vojnovej histórie západným smerom. Bez Ruska a Putina. Ten pozvánku nedostal.
Peter Pellegrini je líder koalície a už dnes líder Smeru. V jednom mesiaci stihnúť Biely dom aj Kremeľ a navyše Petrohrad, to sa len-tak nestíha. Dulebovo, že: „Pellegrini chce byť lídrom Smeru“ je pravda. A čo má byť, pán Duleba? To sa Slovensko má báť Pellegriniho? Prečo treba nad tým naplano a úplne nahlúplo špekulovať?
Či sú alebo nie sú rozpory v Smere, je vnútornou vecou Smeru; samozrejme, že Smer, ak chce uspieť v parlamentných voľbách, musí konať a riešiť si spôsob svojej ďalšej existencie. S Ficom alebo bez neho. Dulebove prehovory mám za paticky paranoidné a nebezpečne rusofóbne. Pellegrini má „výťah“ osobnosti budúceho silného slovenského politika. Ak bude chcieť, je na ňom, či v rámci Smeru alebo mimo neho. Aký výťah má Duleba? Kde a v čom žije? Pellegrini komusi čosi ukradol? Je, nie je, predsedom slovenskej vlády?
Poznámka k „verejnoprávnej“ STV a TA3: Nikoho iného, než „liberálneho politológa“ Martina Klusa nepoznajú? K nedeľným televíznym debatám: Mrzí ma, že poslanec za SNS Paška sa nestal europoslancom. Je jedným z mála kompetentných osobností v SNS; je mi ľúto slabých šprecherských výkonov Andreja Danka, s poruchou slovotvorby a slovnej zásoby (samé naozaj, skutočne, ešte raz…Kňažko ho nazval kapitánom Tomtomom); Danko ale vie, a chápe, že Slovensko má byť suverénne orientované na štyri svetové strany, čo nie je v rozpore s kľúčovou zahraničnou politikou Slovenska, ukotveného v EÚ a (podmienečne, lebo vzťah Trumpa k EÚ nie je kóšer) aj v transatlantických štruktúrach, mienim NATO. Zatiaľ. Sa uvidí, lebo…
Prehovory v televízii vareného, pečeného docenta Martina Klusa, sú názory užitočného idiota. Je iba mladší od M. Leška, prechádzajúceho bezpečne každým režimom, začínajúcom v komunistickom Novom slove, v socialistickom mládežníckom denníku Smena, po prevrate „otáčajúceho sa“ k liberálnej demokracii, dnes poradcu liberálky Čaputovej…
K výhradám voči Dankovi a jeho ceste do Bieloruska, predtým exkluzívne prijatého ruskou Dumou, vo veciach smerovania slovenskej zahraničnej aj ekonomickej politiky a jeho orientácii na z pohľadu „liberálov“ a sorosovcov, údajne „nedemokratické režimy“ Ruska a Bieloruska.
Sankcie proti Rusku sú „solidárne“ trpené, poškodzujú EÚ (Slovensko, V-4), na status Krymu a stav Donbasu verzus Kyjev, nemajú žiadny vplyv. Nemecko si s Ruskom robia „svoje, ich“ veci. Na Donbas a Kyjev môže mať vplyv len plnenie Minských dohôd, najmä Kyjevom…
Slovensko je pluralitná parlamentná demokracia s posilneným priamo voleným prezidentom (detto Česko), Bielorusko aj RF sú viac-menej prezidentské systémy (Turecko je flagrantne prezidentský systém); takže „liberálov“ do toho nič. Slovensko mienia priviesť do liberálneho chaosa.
Slovensko potrebuje svoj poriadok, a má preň šancu bez straty bodov alebo ujme na štandardnej parlamentnej demokracii. Za výsledky volieb a ich dôsledky je na Slovensku priamo zodpovedné voličstvo, nie „ulica“. Tá reprezentuje samú seba, s právom na verejné zhromažďovanie sa, zmanipulovaná politickými mimovládkami, ktoré sú výťahom jednotlivcov (Beblavý, Čaputová, Šeliga…) do vysokej politiky, lebo aj, pozrime sa aj, čo sa deje v Česku (anti Babiš a proti Benešovej), a k tomu pre porovnanie viac:
Či na Slovensku stačilo odstúpenie Fica a Kaliňáka, sa ukazuje, že vnútorné problémy má policajný zbor aj po výmene policajného prezidenta, ale aj prokuratúra…
V Česku ide o niečo úplne iné (spoločné znaky so Slovenskom – „ulica“)…
…
Je úplne jedno, či na Václaváku bude 70 alebo 120 tisíc zmanipulovaných, alebo na Letnej 200 tisíc, relevantné sú len výsledky parlamentných volieb; opozícia vládu nepoloží; ak áno, prezident Zeman zostavou novej, poverí znova Babiša. Jeho bratislavský preslov (Globsec 2019), že vládu v Česku nebude na rozdiel od Slovenska zostavovať „ulica“ ani opozícia, nie je možné porovnať so Slovenskom a vraždou Kuciaka.
Dva predbežné audity EK (Agrofert a Čapí hnízdo) nie sú konečné, Česko čaká na českú jazykovú verziu uniknutej anglickej, v dôvernom režime, a vo svojom štádiu ešte nezakladajú právny dôvod na vracanie európskych peňazí. Na stanovisko k českej verzii má Česko lehotu 60 dní.
Vo veci je okrem Babiša vedené trestné stíhanie a vznesené obvinenie voči 6-tim osobám, pre údajné neoprávnené dotácie od februára 2017; štátne zastupiteľstvo je v podobnej situácii ako na Slovensku Čižnár a kauza ĽSNS. Státní zastupitelství štúdiom spisovej agendy zvažuje, či je na mieste taká dôkazná situácia, ktorá by zakladala zmenu obvinenia na súdnu obžalobu. Najvyšší súd žalobu prokuratúry proti ĽSNS zamietol, lebo pre NS SR to bola nedostatočná dôkazná situácia.
Podobne je na tom zrejme aj české štátne zastupiteľstvo. Môže sa stať, že spis vráti polícii, na došetrenie, ale aj to, že žalobu nepodá. Ak áno, v možnosti je, že žalobu zasa na súdne konanie neprijme súdna moc.
Faltýnek (podpredseda ANO) bol očistený, o jeho politickú likvidáciu sa opozičníci márne pokúsili vo veci mýta, advokáti podali už dva návrhy na zrušenie obvinenia pre dve zo 6-tich stíhaných osôb, nasledujú ďalšie, Babišov syn je v chránenom režime vo Švajčiarsku v dôsledku „investigatívy“ novinárov Slonkovej a Kubíka (Seznam.cz). Je možné, že sa na pôde Švajcu „novinári“ dopustili proti právneho konania.
Je otázne, či vlastne šlo, alebo vo veci Babiš, Agrofert a Čapí hnízdo ide o trestný čin, a ak, kto ho spáchal a kto by mal niesť trestno-právnu zodpovednosť. Dotácie boli úradne ošetrené SZIF a ministerskými úradníkmi (viazanosť zákonom o štátnej službe, povinných konať len v súlade so zákonmi ČR, nie smernicami EK. Požiadavka opozície na zostavu akéhosi „nezávislého“ orgánu, ktorý by reagoval na výhrady auditu a Babišovi dokázal trestnú činnosť, a tým umožnil krvilačnej opozícii a „ulici“ jeho odstavenie z postu predsedu vlády a od politiky, by bolo rozbitím platného českého právneho poriadku a systému štátneho governmentu; okrem toho, nová ministerka Benešová pod pazuchou nosí svoje zistenia, že v Česku je možná objednávka trestného stíhania, a o existencii českej justičnej mafie a zrejme sa rozhoduje, že „vec“ vypustí na verejnosť. Jej úmysel „zoštíhliť“ štátne zastupiteľstvo a sústavu súdov z podľa nej, nadbytočnej štvorstupňovej na trojstupňovú, je legitímnou otázkou v možnosti jej prerokovania českým zákonodarcom. Nezakladá dôvod pre nástup „ulice“. K veci sa vyjadril aj predseda Ústavného súdu ČR Pavel Rychetský a predbežne na výmene osôb na pôoste ministerstva spravodlivosti nevidí nič nebezpečné, pre zachovanie rovnováhy súdnej moci s mocou zákonodarnou a výkonnou…
Záver: Stíhanie Babiša pre údajný dotačný podvod (Agrofert, Čapí hnízdo) napokon môže skončiť tak, ako proces s ĽSNS.
V Česku bolo a je stíhaných viac osôb a bola aj eurokomisárka Věra Jourová, tiež neúspešne. Než ju oslobodili, likvidovali ju tak, že vo väzbe sa pokúsila o samovraždu. Ale toto „ulica“ nevie, a ľudsko-právne, ústavno-právne a právne negramotná vedieť nechce. A kto potom nevinných odškodní? Ako sa zaobchádza s obeťami nespravodlivých stíhaní..? Existujú len obete trestných činov? Čo na to zákonodarca?
Poznámka: Generálny prokurátor Jozef Čižnár sa vyjadril, že k rozsudku NS SR vydá stanovisko. Nevydal. Ibaže niet dôvod. Prokuratúra sama vec ĽSNS zbabrala. Súdu postúpila zmätočný spis. To je moje stanovisko. ĽSNS bola najvyšším súdom od jej registrácie znova potvrdená a legalizovaná ako ako riadna parlamentná politická strana, ktorej dnes stúpajú volebné preferencie. Hľadá sa vinník.
A ešte k počtom demonštrujúcich: Slovensko má 5 a Česko 10 miliónov obyvateľov a občanov. Aké percento zastupuje tá, od prevratu 1989, najpočetnejšia pouličná sila? A čo hovoria prieskumy preferencií strán v Česku a na Slovensku? Máme pluralitnú parlamentnú demokraciu. V novembri 1989 sme si vydobyli slobodu a s ňou pluralitnú demokraciu likvidáciou jedinej politickej sily a vedúcej sily spoločnosti. Tak si to užívajme. Ale aj s rešpektom ústavy, ľudských práv a zákonov Slovenskej republiky.Ulica nie je parlament. Babiš mal pravdu.
Ani priama demokracia nerovná sa diktát ulice. Česká ani slovenská ústava taký inštitút nepozná. Obe ústavy poznajú len inštitúty petície a referenda. V krajných prípadoch ústava ráta s občianskym odporom. V tejto veci a možnosti „ulici“ ostáva len politická vôľa parlamentárov na vyslovenie nedôvery Babišovej vlády. To je asi všetko, čomu môže asistovať česká aj slovenská „ulica“.
Zároveň (zaseba): So proti akýmkoľvek dotáciám malým, stredným a veľkým podnikateľským subjektom aj úľavám a daňovým prázdninám tým zahraničným. Pokrivujú slobodné podnikateľské prostredie a stávajú sa zdrojom korupčného správania. Baťa od štátu nechcel nič, len pokoj a slobodu. A riadne odvádzal dane. To meno je ako Bata (od boty) dnes známe, takmer po celom ním obutom svete. Tú istú mienku mám aj vo vzťahu k eurofondom. Prinášajú viac zla, než dobra. Oba druhy korupcie majú veľmi škaredé a pre slobodnú spoločnosť a jej budúcnosť zhubné pozadie…
A napokon, za Babišiádou mám sklon vidieť pohon na pre EÚ nepohodlného českého premiéra. Aj o tom je akcia „Milión chvilek“. Organizovaná „zvonka“.
Dnes prešla českými médiami správa, že už všetkých šesť obvinených podalo žiadosť o zrušenie obvinenia. To síce neznamená, že žiadosti sú pre štátne zastupiteľstvo záväzné a určujúce, ale… (sa uvidí).
…
Slovensko je malá, proexportná krajina a trhová ekonomika, pre svoje prežitie a rozvoj potrebuje korektné vzťahy na všetky strany. Bolo by namieste, aby si to uvedomil politikárčiaci, stranu zakladajúci prezident, a celá tá údajne „liberálna“ aj „konzervatívna“ opozícia, bažiaca po moci po parlamentných voľbách 2020.
Bolo by dobré, aby vzali na vedomie politický režim v Číne ako fakt, Severnej Kórei, Venezuele, pretože poznatky a skúsenosti ukazujú, že takzvaný „vývoz“ západnej a USA demokracie a jej hodnôt, a obchodné vojny, nepriniesol a neprinesú do multi polárneho sveta mier. A nevysielali tam emisárov slobody a demokracie. Radšej delegácie podnikateľov; Český prezident bol v Číne päť krát. Už je podľa hlupákov a blbcov čínsky a ruský, najnovšie „český“ agent. Slovami Putina: Len vzájomná spolupráca a rešpekt môžu priniesť svetu sociálnu bezpečnosť. Tak vraví „Zarathustra“, mienim tým Koncepciu spoločnej svetovej sociálnej bezpečnosti a prediktor zahraničnej politiky a medzinárodných vzťahov Ruskej federácie. Odporúčam vziať na vedomie. A učiť sa z nej.
Aj kauza Hyuawei je umelý humbug, bez vecných dôkazov, lebo v 5G technológiách USA významne zaostávajú, a ako sme si mohli všimnúť, Kremeľ sa k veci vyjadril až v Petrohrade na Ekonomickom fóre a koná v nadväzovaní silnejších kontaktov a ekonomických väzieb s Čínou, čo je opak toho, o čo usilujú USA a EÚ, ktorá nemá vlastnú zahraničnú politiku…
Vo veciach zbrojenia ide o studenú vojnu. Rusi sú aktívni. A tlačení do rozvoja zbrojných technológií a systémov. Je tam technológia „mŕtvej ruky“ a popritom sa veci majú aj takto: https://www.youtube.com/watch? time_continue=34&v=QChAVrCjSIE
S Ruskom vojnu vyhrať nemožno. NATO? USA a EÚ priam ženú Rusko do náručia Číny. A EÚ nevie, kadiaľ, kam. A nemecko si k sebe ťahá ruský plyn. Navzdory sankciám; a všetci „západniari“ zakladajú s Rusmi svoje kšefty. A V-4 má byť solidárna. S kým? S farizejmi? Vodu kážucimi..? A kto sa staral a stará o Slovensko a jeho energetickú bezpečnosť? Šefčovič? A čo lieková agentúra? A ako dopadne Európska agentúra zamestnávania? Parketa pre rovných či rovnejších? O tom je EÚ? Som kritický realista. Zatiaľ nie euroskeptik. Podmienečne.
…
K slovenským médiám, najmä typu Denník N: Nespájajú, ale rozbíjajú. Nezmierujú ale rozoštvávajú. Aj preto, že si za svoje „exkluzívne“ obsahy plné hoaxov nechávajú platiť, strácajú čitateľské zázemie…
Denník N píše namiesto správ mienkotvorné komentáre. Je taký slobodný a nezávislý, že píše o čom len chce.
Ostatok zamlčiava podľa: „Čo sa nehodí, škrtnúť“. A chránia si Kisku. Aj lebo je oligarcha. Zainvestuje do nich.
Tieto „mienkotvorné“ médiá trpia patickou až hysterickou rusofóbiou. Pravidelnú iniciatívu jedného komunistického poslanca ruskej Dumy vo veci návrhu priznania štatútu veteránov účastníkom invázie vojsk VZ do Československa 21. augusta 1968 mali od počiatku za „hotovú vec“ o ktorej údajne Putin nemal ani zdanie a ubezpečil našich emisárov, že postoj RF k veci je nemenný (invázia bola novodobým Ruskom odsúdená dva krát).
K „politológom“ typu Klus lebo Duleba, alebo Mesežnikov: Kto sú? Kto ich berie vážne? Reči sa hovoria, chlieb sa je. Ochráňme si ten svoj. Lebo aj o ten prídeme. Prezidentské voľby sme si vyriešili, aj eurovoľby, čakajú nás parlamentné voľby.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!