Macron vo veci vzťahu Čína, EÚ a USA má podporu lídrov únie
V postoji na osi USA-Čína nie je Macron v EÚ izolovaný. Podľa európskej verzie americkej „Politics News Network“ predseda Európskej rady pre otázky zahraničia Charles Michel 11. marca povedal, že európski lídri čoraz viac podporujú snahu francúzskeho prezidenta Macrona o autonómnu stratégiu.
Macronove vyjadrenia, že Európa by mala odolať tlaku stať sa „nasledovateľom Spojených štátov“ vyvolali negatívne reakcie USA. Michel povedal, že pozícia francúzskeho prezidenta nie je medzi lídrami EÚ izolovaná. Uviedol, že zatiaľ čo Macron hovoril ako francúzsky prezident, jeho pozície a názory odrážajú rastúci posun v myslení medzi lídrami EÚ. „V porovnaní s pred niekoľkých rokov urobila Európska únia skok k strategickej autonómii.“ Povedal Michel vo francúzskom televíznom programe dňa 11. novembra. „Myslím si, že dosť veľa lídrov naozaj myslí ako Macron. EÚ má silný vzťah k spojenectvu so Spojenými štátmi ale bolo by však nesprávne myslieť si, že by sme mali slepo a systematicky sledovať americký postoj vo všetkých otázkach, pretože sme spojenci.“
Francúzsky prezident Macron v rozhovore pre médiá na svojom špeciálnom lietadle vracajúcom sa do Francúzska povedal, že „Európa musí posilniť svoju strategickú autonómiu a odolať pokušeniu stať sa pod tlakom nasledovateľom Spojených štátov a vyhnúť sa tomu, aby sa nechala vtiahnuť do konfrontácie medzi Čínou a Spojenými štátmi o Taiwan. Veľkým rizikom, ktorému Európa čelí, je, že sa dostáva do „kríz, ktoré nie sú naše“, ktoré Európe bránia vybudovať strategickú autonómiu.“ Vyzval Európu, aby znížila svoju závislosť od USA v oblastiach, ako je obrana. Prevzaté zo zdroja tu.
Macronovo vyhlásenie že „Európa musí byť nezávislá a nemala by byť zapletená do otázky Taiwanského prielivu“ bolo medializované americkými médiami ako takzvaná „kontroverzná téma“.
11. apríla miestneho času Bruno Le Maire, francúzsky minister hospodárstva, financií, priemyslu a digitálnej suverenity, podporil Macrona a povedal, že Macronov vyššie uvedený názor je „absolútne správny“.
Le Maire to povedal v rozhovore pre francúzske médiá „Rádio č. 1 v Európe“.„Pán prezident má úplnú pravdu,“ povedal Le Maire a Macron „má úplnú pravdu, keď požaduje európsku nezávislosť a suverenitu, ako to robí od roku 2017“. Poukázal na to, že pokiaľ ide o Taiwanskú otázku, Európa nemôže „upadnúť do logiky konfrontácie geopolitických blokov“ a nemôže sa „stať nasledovníkom Spojených štátov alebo Číny“. Rétoricky sa opýtal: „Vyberáme si cestu dialógu a to je to, čo Európa podporuje aj počas prezidentovej návštevy v Číne. Nie je to lepšie ako logika konfrontácie a zrýchleného konfliktu? Má Európa, ktorá čelí konfliktu na Ukrajine, stále potrebuje viac konfliktov? Potrebuje svet viac konfliktov?“ Európe úplne „stačí“ riešenie konfliktu na Ukrajine ako primárne vec USA a Ruska.
Sun Keqin, výskumník z China Institutes of Contemporary International Relations, povedal reportérovi Global Times 10. marca, že Macronov dôraz na strategickú autonómiu naznačuje, že vzťah medzi Európou a Spojenými štátmi je aliančným vzťahom, ale v ktorých oblastiach Spojené štáty a Európa spolupracujú a tam, kde nespolupracujú, by to malo byť ponechané na uváženie. Európa by mala byť svojím pánom namiesto toho, aby ju Američania vodili za nos. Európa nie je slúžkou Spojených štátov a o rozvíjaní vzťahov s Ruskom a Čínou by mala rozhodnúť sama. Macronove vyjadrenia reprezentujú záujmy Európy a hlas rozumu v Európe. V otázke Taiwanu si Macron uvedomil, že pevninská Čína je mimoriadne dôležitým obchodným partnerom a nie je v záujme Európy nasledovať Spojené štáty. Európa by nemala a nemôže zasahovať do politiky Číny v oblasti Taiwanského prielivu. Jeho vyjadrenie si musia vypočuť aj všetky európske krajiny. Prevzaté zo zdroja tu.
Túto sebareflexiu by mala vykonať Ursula von der Leyen, na návšteve Číny s Macronom upozadená a bokom. Posolstvá z návštevy by mala mentálne spracovať Európska komisia a vyhodnotiť aj padnutá slovenská vláda.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Šéfka EK v Číne ostala osamelá vzadu a bokom, Macron si odniesol viac, tu.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!