Obmedzovanie slobody „voľného“ obchodu
Úrad šéfky úniovej diplomacie Federiky Mogheriniovej uviedol, že Belehrad môže pred vstupom do EÚ podpisovať dohody, s kým chce. V rámci prístupových rokovaní sa ale „zaviazalo, že v deň svojho pričlenenia k EÚ odstúpi od všetkých dvojstranných dohôd o voľnom obchode“.
Preložené do človenčiny: „bolo zaviazané“. To máte ako s manželstvom: predmanželská (prístupová, asociačná) a manželská zmluva; sobášom končia všetky „slobodné“ vzťahy, ktoré neboli zapracované do zmluvy.
Je známe, že takzvaný „voľný obchod“ členských štátov EÚ riadi Brusel.
„Európska únia (EÚ) je najväčším vývozcom na svete. Vďaka 500 miliónom spotrebiteľov a jednotnému trhu so spoločnými pravidlami zároveň predstavuje atraktívny vývozný trh pre krajiny mimo EÚ. EÚ má výlučnú právomoc vytvárať právne predpisy týkajúce sa obchodných záležitostí a uzatvárať medzinárodné obchodné dohody v mene svojich 28 členských štátov…“
https://eurlex.europa.eu/summary/chapter/external_trade.html?
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=legissum:4314900
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1219/2012 z 12. decembra 2012, ktorým sa ustanovujú prechodné opatrenia pre bilaterálne investičné dohody medzi členskými štátmi a tretími krajinami (Ú. v. EÚ L 351, 20.12.2012, s. 40 – 46):
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=celex:32012R1219
Opatrenie reguluje a obmedzuje uzatváranie obchodných zmlúv členských štátov EÚ z druhými a tretími krajinami.
https://www.ta3.com/clanok/1167708/srbsko-podpisalo-dohodu-s-eurazijskou-uniou-i-napriek-varovaniu.html
https://hnonline.sk/svet/2021239-lajcak-kritizoval-rozhodnutie-srbska-uzavriet-s-ruskom-dohodu-o-volnom-obchode
https://e.dennikn.sk/minuta/1631245
Minister zahraničia Lajčák ako podriadený „asistent“ šéfky zahraničnej politiky EÚ Mogheriniovej neháji národno-štátne a zahraničné záujmy Slovenska, a na príklade jeho postoja k Srbsku dokazuje opak…
https://finweb.hnonline.sk/zahranicna-ekonomika/2030587-srbsko-sa-otaca-na-vychod-podpise-dohodu-s-ruskom-lajcak-tento-krok-oznacil-za-matuci?
Niektoré členské štáty EÚ si v prístupových rokovaniach k Lisabonskej zmluve vyjednali osobitné výnimky, pričom Slovensko sa len prizeralo…
Dnes má Srbsko na svojom stole dôkaz o obmedzení svojich obchodných práv suverénnej a zvrchovanej krajiny v tieni „na hlavu padnutých“ reštrikčných a represívnych opatrení proti Rusku a jeho EÚ vynútenou zahraničnou politikou vlastných obchodných dohôd a kolaterálnych zmlúv s eurázijskými krajinami…
„Kandidátska krajina na vstup do EÚ musí zosúladiť svoju politiku s politikou Únie vrátane uvalenia sankcií proti Rusku pre jeho operácie na Ukrajine.“
Srbsko dnes zvažuje svoje členstvo v EÚ a niektoré členské štáty už doplácajú na „európske hodnoty“ diktované Bruselom aj v oblasti svojej konkurencie schopnosti v zahraničnej obchodnej politike…
A tu už musím priamo dodať, že spoločenstvo EÚ, samé o sebe je obmedzujúce, je aj pre Slovensko ako exportnej ekonomike na obtiaž a brzdí jeho ekonomický rozvoj…
Je všeobecne známe, že aj vyššie uvedené (titulka a perex) má aj v rámci EÚ niekoľko rôznych metrov. Platí to aj v medzinárodnom práve.
Na stole sú pojmy slobodný obchod a voľný obchod. Rovnako sloboda a voľnosť. Definiens sa odvodzuje od definienda. Pridajte pojem rovnosť. A viazanosť zmluvami. A obraz Európskej únie…
Srbsko v EÚ áno, ale Slobodné Srbsko. Rovnako aj Slovensko. Nie „voľné“ ale slobodné.
EÚ porušuje a obmedzuje vlastné princípy slobody a voľnosti.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!