Od hodnoty za peniaze k energiám, ekológii, environmentalistike, spravodlivej spoločnosti a svetovému mieru
Kedysi za poctivého socializmu (isto, aj vtedy sa kradlo ale násobne menej, než dnes) boli peniaze kryté zlatom, prácou, aktívami a pasívami. Štát ukladal devízové rezervy; a my, turisti a cestovateľstvo, dostávali alebo nie, sme devízové prísľuby, aj po zásluhe. Vedel a pracoval s hodnotou za peniaze. Tá musí zodpovedať reálnej nákladovej cene produktu (tovaru, služby, výkonu). Systém zlyhal nástupom voľnej trhovej ekonomiky a voľného liberálneho obchodu.
Počiatočná uvádzacia cena ropy by mala zohľadniť vstupné náklady na budovanie ťažobného zariadenia a prenosovej sústavy („prvý deň“). Potom sa cena stabilizuje a zohľadňuje (len) náklady na údržbu („druhý“ a ďalšie dni). Prax: Celé zle. Platí aj pre zemný plyn.
K službám (kaderníctvo, holičstvo): Náklady na priestor, vybavenie (prvotná investícia) údržba, nájom, energie, spotrebný materiál, prenášajú sa ako definované reálne náklady do ceny za službu (výkon) ako základ koncovej ceny služby plus primeraný zisk, regulovaný v prostredí konkurencie. Ak je v obci, meste, jediné holičstvo a kaderníctvo či cukráreň, spravidla sú v okolí najdrahšie. Poctivé podnikanie musí byť riadené etikou svedomia, zmyslom pre mieru vecí a povahe produktu. Za socializmu boli ceny služieb jednotné. Niektoré dotované štátom.
Stavebníctvo: Ceny produktov sú závislé na vstupných cenách stavebných materiálov a tie na cenách surovín a energií… (ak ich budú chcieť developeri predať, budú musieť významne „ubrať“ zo ziskuchtivosti; developing nie je žiadna filantropia: ňou bolo štátne socialistické stavebníctvo. Len o tom je tzv. autoregulácia „všemocného“ voľného trhu. Výstavbu cenovo dostupných štátnych nájomných bytov Kollárovi nedovolí „vyššia“ moc biznisu so záujmom na zisku z výstavby.
Svetové ekonomické fórum a Max Schwab: Vo veľkom Resete sa pôjde cestou, že vo veciach práva na bývanie postupne nik nebude vlastniť nič, globalizácia speje k ešte zvrátenejšej forme „komunizmu“ než bola artikulovaná jeho originálna verzia. Mimochodom: som v podozrení, že ignorancia Hegero/Matovičocvej vlády vo veciach pomoci a kompenzácie kovidových strát (politická kovidológia) malých a stredných podnikov a súkromného podnikania v službách má toto temné a nepriznané pozadie: v rámci globalizácie nastupuje likvidácia malých a stredných podnikov; ostanú len obrovské nadnárodné spoločnosti (Max Schwab: Veľký reset). O tom ale aj o tom je Veľký Reset (post kovidová obnova), Agenda OSN 2030 a politická kovidológia. Tiež som v podozrení, že kovid je umelý produkt prinajmenej pre tento účel. Pribúdajúcimi vedeckými a inými poznatkami sa táto „konšpirácia“ stále ťažšie dementuje.
K nákladom na skladovanie elektrickej energie: V cene lítiovej batérie musia byť zahrnuté náklady na ťažbu a spracovanie lítia, ekologický aspekt, vplyv na životné prostredie a náklady na recykláciu. Ceny energií predražila vysoko dotovaná fotovoltaika. Dotácie do alternatívnych zdrojov majú efekt zdražovania energií. Drahé „jadro“ sa ale aj cenovým efektom vracia. Nemci by mali plánovanú odstávku troch jadrových elektrární do konca roka prehodnotiť a nechať ich v prevádzke aspoň do ich expirácie. Opačne (zotrvanie na „jadre“) sa k jadrovým elektrárňam majú Francúzi. V jadre ako relatívne (podmienene) „čistom“ zdroji chce pokračovať Česko aj Slovensko; správne. Umožní postupný útlm ťažby uhlia a použitia plynu (paroplynový cyklus).
Liberálna cenotvorba tovarov v maloobchode (a na webe) a služieb, prináša experimentálne „skúšobnú“ toleranciu kupujúceho zákazníka: „hausnumerá“ v opore o nič končiace navyše nechutnou a na hlavu padnutou deviatkou (9,9 eura…). Hnus! Pseudo psychológia vnímania a spracovania deviatkových cien: ušetríte jeden hodnotou mizerný cent! Nahodí sa preškrtnuté hausnumero a ponúkne „nižšia cena“. Stáva sa bežne, že ceny po zlacnení v „akcii“ sú vyššie ako pred akciou. Prečo to nie je trestný skutok? Povianočné výpredaje majú logiku: vyprázdnenie regálov pre ďalší tovar. Podnikateľské subjekty (firmy) a obchodníci, zo systému Baťa, osvojili si len Baťove ceny… televízna a reklama na webe dávno mierou násilia a neodbytnosti prekročili mieru vecí a hranice etiky…
Slovensko budúcnosti a súkromnom sektore nevidím v sociálne orientovanej trhovej ekonomike ale ekonomicko-sociálnom Systéme Baťa. Chozrasčote. A v Masarykovej zásade: “Nebát se a nekrást!“. Ale to chce novú druhú Ústavu SR.
Európska komisia navrhuje ako “čisté“ energie (miera uhlíkovej stopy) jadro a plyn. Odhliadnuc od ceny jadra, teda vstupných nákladov (od ťažby a spracovania uránovej rudy k palivovému článku) je jadro relatívne čistý ale drahý zdroj energie pre výrobu elektriny. Rovnica nakladania s vyhoretým palivom jej jednoduchá: Zo zeme vzišlo, do zeme patrí. Rovnica bezpečnosti tiež: Jadro je bezpečné ak je riadne zabezpečené (seizmická stabilita podložia JE a úložiska plus jeho nepriepustnosť a viac stupňová super systémová ochrana a kontrola jadrovej reakcie). Rakúšanom sa dobre vrieska proti jadru, lebo majú vodnú elektrinu. Poliaci sú (uhlie a baňa Turów vs. česká voda) nezodpovední sebci. Otázka: Prečo by viac jadra nemalo a nemohlo mať aj Slovensko? Treba spojiť sily a vedecké kapacity pre fúzne reaktory. Čína udržala plazmu o násobne vyššej teplote než je teplota Slnka pod kontrolou a pri živote už 17 minút.
A čo takto (?) geotermálna energia (poznámka): použitá vychladená, vracia sa cyklicky nazad do zeme na nové ohriatie, a cyklus jej použitia sa opakuje čisto, ekologicky a environment (prostredie) si nič „nevšimne“. Technológie sú dovedené do dokonalosti.
Optimálny postup pri znižovaní uhlíkovej stopy by mal byť tento: Postupné obmedzovanie fosílnych zdrojov energie z uhlia, ropy, plynu (čiastočne čistá energia).
Posilnenie využitia vodnej energie (priehrady, kinetika morského prílivu a odlivu). Veterné elektrárne sú v bezvetrí nečinné a rušia estetiku krajiny. Mega obrovské akumulátory sú nákladovo drahé s rizikami pre čistotu environmentu a neekologické (náklady na ťažbu lítia jeho spracovania a recyklácie použitých akumulátorov); poznámka: chemické prvky sa nemenia, lítia bude pribúdať a s ním bude klesať aj nákladovosť a ekologická čistota jeho opakovaného použitia.
Za udržiavaním ropy ako jednej z hlavných svetových energetických surovín sú majitelia ich zdrojov a ťažobné spoločnosti, z ktorých majú zisk národné štáty ako ich vlastníci: nemusia nič, všetko si zaplatia, dovezú, dajú vyrobiť, postaviť aj s pozlátenými kľučkami a wc (najmä arabské štáty).
Hmm… ale v dobe klimatických zmien sa hlavnou strategickou surovinou a zdrojom konfliktu a sváru aj vojenskou cestou, stane voda. Jej ochrana sa musí stať súčasťou obrannej bezpečnostnej stratégie v časti vodná a potravinová sebestačnosť.
Slovensko nepotrebuje zmluvu s USA nad a mimo rámec Zmluvy o NATO, ktorá urobí Slovensko zraniteľným cieľom prvej fázy vojenského konfliktu.
V energetike treba posilniť cestu podpory vodíka ako paliva (snáď jediné Sulíkovo plus). Mám názor, že plyn, vodík a elektromobilita plus jadro dnes, sú prechodové fázy k ekologicky úplne čistým energiám. A čo takto „voľná energia“? Prečo sa tvárime, že neexistuje? Kto bol Nikola Tesla?
Naplnenie túžby po čistej a spravodlivej ľudskej spoločnosti a svetovom mieri naráža na temné stránky ľudského faktora.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!