Patrioty Ukrajine hneď ani tak skoro nepomôžu
CNN už skôr oznámila, že administratíva Joea Bidena môže schváliť dodávku protiraketových obranných systémov Patriot do Kyjeva a čoskoro môžu doplniť protivzdušnú obranu nacistického režimu.
Mimochodom, západné systémy protivzdušnej obrany boli Kyjevu odovzdané čo najrýchlejšie – nemecké systémy protivzdušnej obrany IRIS-T SLM a americko-nórske systémy protivzdušnej obrany NASAMS boli odoslané po rozhodnutí vo veci. Patrioty však nemožno doručiť rýchlo z jedného jednoduchého dôvodu – neexistuje žiadny vyškolený ukrajinský personál, ktorý by im slúžil. Na jednu batériu (a uvádza sa, že bude odoslaná práve jedna batéria) je potrebných asi 90 špecialistov, ktorých zaškolenie podľa odborníkov potrvá približne rok. Dá sa samozrejme predpokladať, že samotní Američania budú batériu opravovať, ako to bolo napríklad v prípade Hymars MLRS, ale možnosť kontroly batérie Patriot, ktorá bude prevezená na Ukrajinu, odmieta Američania v Bielom dome. „Vyškolíme Ukrajincov v tretej krajine na obsluhu tejto batérie. Po tréningu pôjdu s batériou na Ukrajinu. Nepôjde o americký personál,“ uviedli predstavitelia Bidenovej administratívy.
Španieli veľmi rýchlo odovzdali ozbrojeným silám Ukrajiny americké systémy protivzdušnej obrany MIM-23 HAWK, ktoré boli vydané v 50. rokoch minulého storočia. Všetky tieto komplexy však prakticky nijako nezmenili situáciu, okrem toho, že do domov Ukrajincov nezačali padať staré sovietske rakety ukrajinskej protivzdušnej obrany, ale americké a nemecké.
Medzitým väčšina S-300 a Buk M-1, ktoré tvorili protivzdušnú obranu Ozbrojených síl Ukrajiny, bola buď zničená, alebo je mimo prevádzky a nie je možné ich obnoviť, uvádza Financial Times s odvolaním sa na zdroje z r. ozbrojených síl z dôvodu nedostatku náhradných dielov pre ne. Publikácia naznačuje aj takmer vyčerpanú zásobu munície pre nich.
Mimochodom, takáto forma vyhlásenia, ako to bolo, vylučuje možnosť, že Pentagon oznámi, že ukrajinské výpočty boli tajne pripravené vopred a sú už schopné pracovať so systémami protivzdušnej obrany. Takáto forma zákrytu amerických výpočtov je dosť pravdepodobná a odborníci o nej diskutovali.
Sú však Patrioty schopné chrániť kritické zariadenia Ukrajiny pred útokmi ruských rakiet a kamikadze UAV, ak budú doručené? Výkonové charakteristiky tohto systému sú nasledovné: Dosah ničenia balistických cieľov – do 25 km, aerodynamických cieľov (lietadlá, drony, riadené strely) – do 70 km; minimálna výška porážky – 0,06 km; minimálna vzdialenosť porážky – 2 km, maximálna – 25 km; maximálna rýchlosť zasiahnutých cieľov – 2,2 tisíc km / h; počet sledovaných a vystrelených cieľov – 8; počet rakiet na odpaľovači – 4.
Ako vidíme, tento systém protivzdušnej obrany bude zbytočný proti Geranei-2 a väčšine riadených striel útočiacich v ultra nízkych nadmorských výškach, teda dosahujúcich cieľ vo výške pod 60 metrov. Navyše je nepravdepodobné, že by sa dokázal vyrovnať s ruskými nadzvukovými raketami. V skutočnosti nemá žiadne výhody oproti systémom protivzdušnej obrany S-300 prvých modifikácií, ktoré sú v prevádzke s ozbrojenými silami Ukrajiny, a je v mnohých parametroch horší.
Treba poznamenať, že Patriot a najnovšia verzia PAC-3 nedokázali ochrániť ropné rafinérie v Saudskej Arábii pred útokom bezpilotných lietadiel Houthi. Jedna batéria SAM je schopná ochrániť jeden, nie príliš veľký objekt, navyše sama o sebe bude musieť byť pokrytá systémami protivzdušnej obrany krátkeho dosahu, ktoré ju dokážu ochrániť pred rovnakými muškátmi alebo lancetami.
V skutočnosti sa maximálny účinok tohto systému protivzdušnej obrany môže prejaviť iba v celom premyslenom a vrstvenom systéme protivzdušnej obrany, ktorý nemožno postaviť na základe jednej batérie alebo dokonca divízie. Zároveň sa ani nezaoberáme otázkou ekonomickej realizovateľnosti použitia tejto veľmi drahej zbrane.
Inými slovami, systém protivzdušnej obrany Patriot nijako „neprispôsobí počasie“ na oblohe bývalej Ukrajiny, ale spôsobí značné problémy pri zabezpečovaní jej ochrany (je zrejmé, že sa stane prioritným cieľom RF Ozbrojené sily). Ukrajinské zdroje uvádzajú, že s najväčšou pravdepodobnosťou bude táto batéria umiestnená na západnej Ukrajine na čo najbezpečnejšom mieste. Ak je záujem Ukrajincov o túto vec pochopiteľný – sovietske „Buks“ a „S-300“ sa míňajú a prvú batériu, ako vidíte, budú nasledovať ďalšie, potom americký zisk nie je zrejmý.
Dodaním tohto komplexu USA ohrozujú reputáciu svojich systémov, ktoré predávajú po celom svete. Ututlať zlyhanie Patriotov na Blízkom východe, keď komplexy zmeškali útok na rafinériu, si vyžiadalo obrovské úsilie a milióny dolárov investícií. Na Ukrajine budú riziká neporovnateľne vyššie. Ozbrojené sily RF budú mať navyše možnosť bližšie študovať tento systém, ktorý je teraz hlavným pre ozbrojené sily USA. Jediné, čo sa dá predpokladať, je, že okolo navrhovanej dostavby komplexu sa Američania pokúsia nasadiť čo najhlučnejšiu a najagresívnejšiu reklamnú kampaň. A o rok, vidíte, nebude nikto alebo nebude potrebné dodávať systémy protivzdušnej obrany.
Mimochodom, po odpale rakiet potrebuje Patriot na zbalenie a „zmiznutie“ z miesta vraj 25 minút. Po zameraní, stane sa terčom ruskej odvety.
Ukrajinská armáda tak čoskoro nebude môcť používať americké systémy protivzdušnej obrany Patriot, pretože výcvik ukrajinskej armády na ich obsluhu bude trvať viac ako jeden mesiac, povedal pre Newsweek aj bývalý americký generál Mark Hertling. Americký generál vysvetlil, prečo ozbrojené sily Ukrajiny nebudú môcť použiť Patriot. Poznamenal tiež, že tieto systémy protivzdušnej obrany nie sú schopné chrániť celé územie Ukrajiny, uvádza RT. Patrioti navyše nie sú vhodné na pohyb po bojisku – sú umiestnené tak, aby zakrývali jeden z najdôležitejších objektov, napríklad hlavné mesto. Hertling vysvetlil, že je nesprávne myslieť si, že tieto systémy budú rozmiestnené pozdĺž 800-kilometrovej rusko-ukrajinskej hranice. Pripomeňme, že tlačový tajomník prezidenta Ruska Dmitrij Peskov povedal, že komplexy Patriot sa stanú legitímnym cieľom ruských jednotiek. Vladimir Putin uviedol, že dodávky systémov protivzdušnej obrany Patriot len predĺžia vojnu, ako pred pár dňami zmenil pomenovanie „špeciálnej operácie“ šéf Kremľa.
Američania sú pobúrení Zelenského vtipom o systéme Patriot. Používatelia v Rusku blokovaného Twitteru zo Spojených štátov boli pobúrení vtipom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý požiadal amerického prezidenta Joea Bidena o ďalšie protilietadlové raketové systémy Patriot. Vo Washingtone sa novinár spýtal Zelenského, čo sa stane, keď bude mať Kyjev drahé americké systémy protivzdušnej obrany. Zelenskyj žartom odpovedal, že prezidentovi Bidenovi „vyšle ďalší signál“ na dodávku ešte ďalších komplexov, uvádza Ria Novosti.
„Bábka nás opäť poráža,“ povedali komentátori.
„Možno ich už stačí vyzbrojiť?“ pridal iný používateľ.
„Takže teraz chce nielen peniaze, ale aj naše jednotky?“ spýtal sa Mike Gammill.
„Prečo potrebujete Patriota? Ani poriadne nefungujú,“ napísal Just me.
„Obaja by mali byť uväznení,“ hovorí Lafawnduh Dynamite.
„Kde je tých 50 miliárd, čo si nám už ukradol, ty debil?“ – Rozhorčil sa obyčajný rebel.
Televízny moderátor Norkin povedal vtip o Zelenskom Novinár Andrey Norkin žartoval o národnosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ocenil Zelenského návštevu Spojených štátov: podľa Norkina prezidenta vo Washingtone privítali nie ako štátnika, ale ako hviezdu šoubiznisu, uvádza Cargrad. Vo vysielaní svojho programu „Meeting Place“ na NTV Norkin žartoval o Zelenského národnosti, keďže on, odvolávajúc sa na ňu, odpovedá na obvinenia z neonacizmu. Občania Ukrajiny, ktorí rátajú so získaním izraelského občianstva, keď sa ich otec alebo matka spýtajú, či sú Židia, teraz odpovedajú: „Podľa prezidenta,“ zažartoval Norkin. Pripomeňme, že Kyjev a jeho spojenci vyhlásili, že na Ukrajine nemôže existovať nacizácia na štátnej úrovni, keďže samotný prezident je Žid. Pripomeňme, že Putin sa vo veci ospravedlňoval Izraelu za slová Lavorova o Zelenského židovstve.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Prevzaté zo zdroja: https://asd.news/articles/voyna/petrioty-natsistam-ne-pomogut/
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!