Referendum a predčasné voľby
Podľa odseku 2 Ústavy SR, Čl. 93, časť referendum a dôležité otázky verejného záujmu, je možné
odvolanie predsedu vlády, demisia vlády, predčasné voľby.
Občania vládnu sami alebo prostredníctvom svojich volených zástupcov, ktorí zlyhávajú.
Robia si čo chcú, úplne bez škrupulí.
Účelom protestu by malo byť spoločné uznesenie o referende. Zbieranie podpisov by mal riadiť centrálny štáb referenda. Pre účel petície a nákladov na ňu spojených by mal byť zriadený verejný účet. Referendum je funkčné, ak splní podmienky dané zákonom:
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1992/564/20110701.html
Voličstvo bude ale musieť variť z tej vody, ktorú má (Slovensko nedisponuje verejne činnými osobami alebo osobami, ktoré by spĺňali kritériá eticky nepriestrelných intelektuálnych a duchovných elít, ktoré by boli spôsobilé pre dobre spravovanú slovenskú spoločnosť). Každými ďalšími voľbami sa voličstvo viac krčí a podlieza latku kritérií pre volené osoby. Slovensko je už na dne svojich možností. K moci a vládnutiu sa čoraz viac dostáva luza.
Prvú vetu odseku opravím a doplním: Slovensko eticky nepriestrelné intelektuálne a duchovné elity má, iba sa skrývajú v dave mlčiacej väčšiny. Časť z nich vo verejnej politike bola; po zistení, aké je politika hnusobstvo, sa z nej „stratili“. V politike sú dnes prevažne persóny so silným žalúdkom, ktorých motívom je byť „konečnými príjemcami výhod, z politiky plynúcich“…
…
Slovensko si musí vyhodnotiť, či je (nie je) už až tak zle, aby si nápravu vecí verejných a spoločných vynútilo touto cestou, alebo, či je (nie je) až tak zle, aby na pomoc už bezradnému Slovensku prišli aj „sitnianski rytieri“.
…
To, čo parlament predviedol pri „odvolávačke“ Matoviča aj na predošlých podobných schôdzach, je výkon luzy, ktorá bez kože na tvári, chce si udržať moc za každú cenu, aj v opore o ústavnú parlamentnú väčšinu. Ale to je znásilnenie takzvanej väčšinovej demokracie na úkor menšín a Slovenska.
Dobre zorganizovaný zber 350-tisícich podisov pod petíciu, čo je zlomok voličského elektorátu, by malo byť len „malinou“. Poznámka: Predčasné voľby budú. Musia. Referendum ich len urýchli. Musí.
Občania v referende vyjadria svoju vôľu. Tí druhí môžu tiež, za pokračovanie tejto vlády.
Demokratický poriadok „nezakladá“ možnosť odvolávania vládnych ministrov, predsedov vlád a vlád „ulicou“. Ale funguje to. Aktuálne aj v Srbsku a Bulharsku.
Matovič svojou mentálnou a intelektovou výbavou, nerovná sa Orbán ani Babiš, ani Duda, prosto, lebo Matovič je nespôsobilý pre výkon politickej moci nielen ako predseda vlády, ale nepatrí vôbec do verejnej politiky. A s ním tiež viacero vládnych funkcionárov ale aj europoslancov plus rozličných užitočných idiotov systému (médiá, a tzv. tretí sektor)…
Vedľajšia poznámka: Persóna europoslanca/kyne musí hájiť najmä záujmy EÚ, ale ak sú proti národno-štátnym záujmom Slovenska, spreneveruje sa svojmu poslaniu… (tiež výsledok volieb na slepo).
Rating Slovenska klesá…
…
Paralelne s referendom možno použiť aj Článok 32 Ústavy, podľa ktorého má slovenské občianstvo právo postaviť sa na odpor „proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené“.
Zákonným prostriedkom z Ústavy SR je referendum. Ak nebude vyhovené jeho petitu, vtedy nastupuje právo na občiansky odpor. Občiansky odpor znamená aj celoštátny štrajk. Tak, ako v novembri 1989.
Poznámka: Hypoteticky je možné, že pod zásterkou Covidu zakážu verejné zhromaždenia. Vtedy môže prísť toto: Všetci ostaneme doma. A vláda do týždňa položí „zbrane“ k rukám ľudu.
Ak by malo Slovensko „kolektívny rozum“ bolo by to jednoduché: Týždeň generálnej „dobrovoľnej karantény“ v opore o verejný spoločenský záujem na ochrane verejného zdravia, a bolo by po všetkom. Lebo správanie niektorých vládnych činiteľov je hlboko pod etickú normu.
Túto možnosť zakladajú aj okolnosti korono-ekonomickej krízy, zneužívanej na rôzne „vedľajšie“ účely a politiky.
Pred úradom vlády a prezidentským palácom prebehlo niekoľko „bezvýznamných“ protestíkov, ktoré si médiá ani nevšimli, lebo nestáli za to…
Slovensko má na viac. Ten čas je tu. Práve teraz. Tu už niet o čom. Ak tentoraz občianstvo a voličstvo zlyhá, na Slovensku nie je ešte až tak zle, aby nemohlo byť horšie. Stav vecí verejných a spoločných sledujú „Sitnianski rytieri“. Vyjdú-nevyjdú?
Ak bude referendum platné, má silu ústavného zákona, parlament je povinný konať a prezidentka musí vyhlásiť predčasné voľby.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!