Šéf NATO odmieta odsúdiť turecké narúšanie gréckeho vzdušného priestoru
Ozbrojený námorný konflikt medzi Gréckom a Tureckom o kontinentálny šelf Grécka, sa zostruje.
ATÉNY (Politico)
Grécko je naštvané na Nemecko. Znova. Grécki úradníci sú tentoraz frustrovaní, že nedostali väčšiu podporu vo vojenskej situácii proti Turecku vo východnom Stredomorí od svojho kolegu ako člena EÚ…
„My a Nemecko máme úplne inú perspektívu, ako by sme mali jednať so svojím susedom. Nemôžeme sa s nimi už ďalej maznať; Turecko opustilo západné hodnoty navždy; obdobie zmierenia sa skončilo,“ vyhlásil grécky diplomat. „Nemecko má mylnú predstavu o zámeroch druhej strany.“
Diplomat trval na tom, že obe strany si musia zostať blízke. Nemecký minister zahraničia Heiko Maas v utorok navštívi Atény a Ankaru. Dúfame, že Berlín pomôže pri sprostredkovaní dialógu medzi Gréckom a Tureckom, ktorý by sa mohol začať už koncom budúceho týždňa.
V oblasti sú proti sebe postavené desiatky flotíl gréckeho a tureckého námorníctva a diplomati sa obávajú, že náhodná alebo úmyselná eskalácia by mohla rozpútať plnohodnotný konflikt. Začiatkom tohto mesiaca sa zrazila grécka fregata s tureckou loďou. V nedeľu neskoro vydalo Turecko nové navigačné varovanie, podľa ktorého sa predĺži turecký seizmický výskum v tejto oblasti o ďalšie štyri dni, do štvrtka.
Turecký krok je súčasťou širšieho úsilia Ankary v oblasti energetického prieskumu v sporných vodách vo východnom Stredomorí, ktoré ich postavili proti susedom Grécku a Cypru.
Stalo sa to niekoľko dní po tom, čo Grécko a Egypt podpísali dohodu o vymedzení námorných lodí, ktorú Turecko odmietlo uznať.
https://www.politico.eu/article/greece-irked-by-germany-in-standoff-with-turkey/
Ponúkam názor gréckej, tureckej strany, NATO a EÚ:
Grécko: https://greece.greekreporter.com/2020/09/06/nato-chief-refuses-to-condemn-turkish-violations-of-greek-airspace/
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa opäť postavil na stranu Turecka, keď sa ho novinárka CNN Hala Gorani trikrát pýtala na to, ako Turecko narúša grécky vzdušný priestor, a on trikrát odmietol odpovedať na otázku tvrdiac, že Ankara je pod tlakom, pretože bojujú na troch frontoch: Sýria, Irak a Rusko (!)
Iba niekoľko dní po tom, čo falošne tvrdil, že Grécko a Turecko sa dohodli, že budú sedieť za rokovacím stolom NATO, aby svoje rozpory usporiadali diplomatickým spôsobom, sa Stoltenberg opäť správal, akoby zastupoval Turecko a nie Alianciu.
Odpovede Stoltenberga na všetky Goraniove otázky boli také prorocké, že by si človek myslel, že je na výplatnej páske Ankary.
Keď sa ho pýtali na kroky Turecka pri zostrelení lietadla ruského letectva za to, že sa nachádzalo vo tureckom vzdušnom priestore menej ako 30 sekúnd, Stoltenberg uviedol, že „má na to právo“.
Keď sa ho ale novinár pýtal na opakované narušenie gréckeho vzdušného priestoru tureckými stíhačkami, šéf NATO zmenil tému a vyvinul tlak na chudobných Turkov. Tri krát. Po tretíkrát položil otázku a zamumlal, že „NATO je proti narušeniu vzdušného priestoru v ktorejkoľvek krajine“.
Len asi pred mesiacom si generálny tajomník umyl ruky ako Pilát Pontský a povedal, že keď majú dvaja spojenci NATO rozdiely medzi nimi, môžu si ich vyriešiť sami.
Je zrejmé, že NATO už nie je spojencom Grécka.
Ako plynú dni, zámery šéfa NATO naznačujú, že má na mysli záujmy Turecka. Jeho „iniciatíva“, podľa ktorej sa Grécko a Turecko dohodli, že zasadnú za rokovací stôl, keď sa turecké lode nachádzajú v kontinentálnom šelfe Grécka, je veľmi podozrivá.
Turecko si neželá dialóg s Gréckom. Turecko má územné nároky na Grécko a je to zrejmé z falošných máp, ktoré Erdogan rád ukazuje svojim fanatikom. Mapy, ktoré obsahujú niekoľko gréckych ostrovov v Egejskom mori a vo väčšine Trácie, zatiaľ čo turecké „teritoriálne“ vody siahajú až do Líbye, bez ohľadu na Cyprus a Krétu.
…
Turecko a medzinárodne uznávaná vláda Líbye uzavreli v novembri 2019 dohodu o námorných hraniciach, ktorá týka aj vojenskej a bezpečnostnej spolupráce.
Líbyjská vláda národnej jednoty vo štvrtok schválila plnenie dohody o bezpečnostnej a vojenskej spolupráci, ktorú krajina uzavrela s Tureckom, informovala agentúra AFP.
Turecko a medzinárodne uznávaná vláda Líbye uzavreli v novembri 2019 dohodu o námorných hraniciach, ktorá týka aj vojenskej a bezpečnostnej spolupráce.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal, že Turecko chce zlepšiť spoluprácu s Líbyou, pričom je pripravené poskytnúť vojenskú pomoc líbyjskej medzinárodne uznávanej vláde alebo podporiť spoločné aktivity vo východnej časti Stredozemného mora.
Ankara tiež vyhlásila, že spomínaná dohoda umožňuje Turecku a Líbyi spoločné aktivity, pokiaľ ide o hľadanie energetických surovín vo východnej časti Stredozemného mora. Tamojší prieskum vykonávaný Tureckom pritom vyvoláva spory s Gréckom a Cyprom.
S dohodou nesúhlasia ostatné štáty v okolí, ani Grécko.
…
Turecké bojové lietadlá v súčasnosti medzitým prelietavajú takmer každý deň vo vnútri gréckeho vzdušného priestoru v nádeji, že grécky pilot so svrbiacimi prstami môže stlačiť zlé tlačidlá.
Stoltenberg napriek tomu ani raz nevyčítal Turecku jeho nezákonné kroky voči Grécku. Ani raz, po opakovanom narušení gréckeho vzdušného priestoru tureckými vojenskými lietadlami alebo pre jeho námorné plavidlá plaviace sa na gréckom kontinentálnom šelfe.
Čítaním komentárov čitateľov pod žalostnými odpoveďami na otázky novinára CNN je zrejmé, že Stoltenberg nie je v povedomí ľudí vhodný na to, aby stál na čele NATO alebo akejkoľvek aliancie.
Zmluva o NATO je pre spor medzi dvomi členskými štátmi Aliancie nepoužiteľá.
…
Sergej Lavrov: Rusko je pripravené na urovnanie sporu v Turecku, ak bude oň požiadané.
Rusko je pripravené sprostredkovať vzťahy medzi Nikóziou a Ankarou, ale iba v prípade, že o to obidve strany požiadajú, uviedol tamojší minister zahraničia Sergej Lavrov tesne pred návštevou Cypru.
Grécko „turecký“ Cyprus, Rusko: https://cyprus-mail.com/2020/09/07/lavrov-russia-ready-to-mediate-in-turkey-dispute-if-asked/
Lavrov by mal byť na Cypre neskôr v pondelok po oficiálnej návšteve Damasku, čo je jeho prvá cesta do Sýrie od roku 2012.
Program stretnutia:
V utorok o 11:00 sa hlavný ruský diplomat stretne každý s každým so svojím cyperským náprotivkom Nicosom Christodoulidesom, po ktorom k dvom ministrom zahraničných vecí pribudnú delegáti z oboch krajín.
Podľa oznámenia sa od oboch strán očakáva, že v súvislosti s najnovším vývojom prehodnotia celú škálu bilaterálnych vzťahov medzi Cyprom a Ruskom a vymenia si názory, okrem iného, na cyperskú otázku a na situáciu vo východnom Stredomorí. Budú tiež diskutovať o vzťahoch medzi Ruskom a EÚ a o ďalších regionálnych otázkach.
O 12.30 hod. Vystúpia Lavrov a Christodoulides s vyhlásením po podpísaní plánu konzultácií na roky 2021 až 2022.
Revidovaný protokol o zamedzení dvojitého zdanenia podpíše počas toho istého ceremoniálu aj minister financií Constantinos Petrides a námestník ruského ministra financií Alexej Sazanov.
Po prehliadke výstavy fotografií venovanej 60 rokom diplomatických vzťahov medzi oboma krajinami v átriu ministerstva zahraničia sa Christodoulides a Lavrov zúčastnia pracovného obeda.
V utorok ráno prijme ruského ministra zahraničia prezident Nicos Anastasiades a hovorca Snemovne demokratov Demetris Syllouris.
Lavrovova návšteva prichádza niekoľko dní po tom, čo USA oznámili čiastočné zrušenie zbrojného embarga na Cyprus.
Zrušenie amerického embarga bude trvať jeden rok, s možnosťou obnovenia, a bude sa vzťahovať na nesmrtiace zbraňové systémy.
Americkí predstavitelia však uviedli, že zrušenie embarga bude priebežne monitorované a že udržanie tohto stavu je podmienené tým, že Cyprus odmietne ruským vojenským plavidlám prístup do prístavov na doplnenie paliva a servis.
V rozhovore s Phileleftherosom pred svojou návštevou Lavrov vyjadril pripravenosť Moskvy pomôcť Kypru a Turecku pri vytváraní dobrých susedských vzťahov, ale len za podmienky, že o to požiadajú obe zainteresované strany.
Na otázku o ruskom vnímaní zlyhania v oblasti tvrdého odsúdenia porušenia suverénnych práv ostrova vo svojej výlučnej ekonomickej zóne Lavrov poznamenal, že prehlbovanie rusko-tureckých vzťahov „nijako neovplyvní a nijako neovplyvní náš dialóg s Nikóziou“.
Uviedol, že Rusko vyjadrilo znepokojenie nad udalosťami vo východnom Stredomorí a všetky kroky, ktoré by mohli zvýšiť pravdepodobnosť konfliktu, označil za „neprijateľné“. Spory sa najlepšie riešia za rokovacím stolom.
Podľa Lavrova Moskva hodnotí, že Nikózia aj Ankara majú politickú vôľu zastaviť ďalšiu destabilizáciu v regióne, pričom ako vhodné fórum vždy slúži OSN.
Ruský diplomat zopakoval, že najlepším spôsobom riešenia všetkých takýchto sporov je, aby strany čo najskôr obnovili rokovania o cyperskom probléme.
Dodal však, že akékoľvek nové rozhovory na Cypre nesmú byť predmetom „vonkajších zásahov, ktoré sa snažia presadiť hotové„ recepty “alebo časové rámce“.
Polícia uviedla, že v pondelok a utorok počas Lavrovovej návštevy prijme zvýšené bezpečnostné opatrenia.
Počas pondelka a utorka bude prerušená doprava na niektorých cestách v Larnake a Nikózii (blokovanie prechodov medzi „tureckou“ a cyperskou
časťou ostrova Cyprus.
Od verejnosti sa žiada, aby boli trpezlivá a správala sa podľa pokynov službukonajúcich policajtov.
Okrem Cyperskej republiky je na ostrove Cyprus aj Severocyperská turecká republika, ktorú po anexii severnej polovice Cypru Tureckom v roku 1984, neuznáva OSN, vo svojom územnom expanzionizme má za „svoju“ len stále viac osamelé Erdoganovo „sultánovo islamské a neo osmanské Turecko“.
Svetové spoločenstvo víta iniciatívy Grécka a Cypru o vrátenie severnej časti Cypru cyperským Grékom…
A to je problém navyše.
…
GRÉCKO v súbehu so zostrujúcim sa napätím vo svojom Stredomorí, mieni posilniť svoju armádu nákupom leteckej a námornej techniky.
Po USA je v rámci NATO najmocnejšou turecká a silná grécka armáda. Gréci platia do NATO 2,5 percenta príspevkov.
Ale toto je kríza NATO, ktorá otvára otázky smerom dnu i von Aliancie…
ISTANBUL (REUTERS) Turecký prezident Erdogan v nedeľu povedal predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi, že postoj EÚ k východnému Stredozemiu
bude skúškou jej úprimnosti. Vyzval, aby vyjadrila nestranný postoj z hľadiska medzinárodného práva a mieru v regióne.
Charles Michel k Grécku a Cypru: https://twitter.com/eucopresident/status/1296152451100311554/video/1
Michel v piatok vyhlásil, že lídri EÚ sa na svojom stretnutí 24-25. septembra rozhodnú pre prístup k Turecku a navrhnú konferenciu na zmiernenie napätia vo východnom Stredomorí.
Európska únia: https://af.reuters.com/article/worldNews/idAFKBN25X0RO
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vo štvrtok uviedol, že Grécko a Turecko sa (vraj) dohodli na začatí technických rozhovorov, aby sa zabránilo náhodným stretom v regióne. Zjavne si s konfliktom vo vnútri NATO Aliancia nevie rady…
Nasledujúci deň predseda gréckej vlády Kyriaskos Mitsotakis uviedol, že Grécko začne rokovania s Tureckom o riešení sporu vo východnom Stredomorí, hneď ako prestanú turecké „provokácie“.
S Tureckom treba takto: Vo veci migrácie treba zavrieť hranice EÚ a nastoliť prísny azylový režim podľa platnej európskej legislatívy.
Nebude zo psa slanina ani z vlka baranina. Ak Erdogan „skúša“ EÚ z úprimnosti, prejavuje tým svoju neistotu a slabosť. Koľko Turecku EÚ povolí (my sme EÚ!) toľko si vezme. Späť sa berie ťažko. Chceme druhú Bitku pri Viedni?
EÚ sa bez Turecka zaobíde, bez Ruska nie. Nechce po druhý raz ruskú vlajku na Bundestagu (bývalý Reichstag).
Po ďalšie: Zmeniť politiky voči Rusku.
Inak budú ďalšie problémy.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!