Séria článkov o bylinkách – Diel šiesty Nechtík Lekársky (Calendula officinalis)
Voňavý, voňavejší, nechtík 🙂
Na tento blog som sa už veľmi tešil, pretože som sa nevedel rozhodnúť, ktorú rastlinku vezmem ako ďalšiu. Lucka navrhovala bazu (tú si dáme po šalvii o 2 týždne) a kedže sme sa práve teraz v sobotu vrátili z 3 dňového pobytu v Prahe, šiel som nám urobiť hneď náš obľúbený šalviový čaj. No je to vlastne čaj zo šalvie, mäty, medovky a nechtíka. Dole dám recept, ako vždy na koniec.. No a potom to prišlo. Rituál u nás začína ako inak, že povyťahujem všetky bylinky a začnem dávkovať do nádoby, následne zalejem práve dovarenou vodou a máme skvelý čajík. No a keď som tak otváral všetky fľaše a dávkoval, po otvorení fľaše s nechtíkom som ako vždy privoňal k tej úžasnej vôni sušených kvetov. To bolo aj rozhodujúcim faktorom dnešného blogu na tému, Čo to bude až to bude.. Áno, témou bude Nechtík Lekársky 🙂
Nechtík lekársky je známa obľúbená okrasná bylina, ktorá pochádza zo Stredomoria. Chemický rozbor kvetov (flos Calendulae) vykazuje nepatrné množstvo éterického oleja, 19% horčiny kalendému C23H3807 , 3% kalendulínu (účinná látka), gumu, živicu, kyselinu jablčnú a červené farbivo, v ktorom je cholesterinester kyseliny laurovej, myristovej, palmitovej a heptadecylovej. Vo všetkých častiach rastliny sa nachádza saponín,ktorého aglykónom je kyselina oleanolová. <3>
Mnoho nechtíkových kvetov spotrebujú v Oriente pri náboženských obradoch, najmä na pohreboch ako kadivo namiesto drahého šafranu.<3> A majú prečo. Táto nádherná rastlina, pripomínajúca ranné slnko naozaj nádherne vonia. Jej krásny vzhľad a omamná vôňa sú ale len malou predzvesťou toho, prečo ju radím v našej lekárni z božej záhradky medzi naozaj výnimočne prospešné rastliny.
Pomoc zvonka aj zvnútra na zápaly aj pri rakovine
Hlavné liečebné použitie nechtíka je zvonku na ťažko sa hojace rany a vredy, väčšinou vo forme masti. Veľmi dobre pomáha pri drobných zraneniach a bolestiach okolo nechtov, čo mohlo dať základ slovenskému pomenovaniu.<1> Kvetné lupienky rozvarené v masti sú veľmi dobré aj na:
- kŕčové žily
- krvné podliatiny (chalani zo systemy budú vedieť čo myslím 🙂 poznámka autora)
- opuchy
- preležaniny
- a pri plesni na nohách.V týchto prípadoch sa jeho pôsobenie podobá arnike.
- možno odporúčať jeho použitie aj do sedacích kúpeľov pri zápale hrubého čreva <1>
Pri vnútornom použití sa účinnosť nechtíka rozširuje aj na choroby pečene a žlčníka. Patrí medzi najlepšie rastliny na prevenciu a podpornú liečbu rakoviny, osobitne ,
- žalúdka,
- pečene,
- hrubého čreva,
- maternice,
- kože
- a prsníka.<1>
Je to krv čistiaca rastlina a je velmi dobrým pomocníkom pri infekčnej žltačke.<2>
Napríklad kým u jeho príbuznej arniky platí nasledovné upozornenie:“ Arniku môžeme vnútorne užívať len pod lekárskym dohľadom, pretože čaj môže spôsobiť u ľudí s chorým srdcom viac škody, než úžitku, naproti tomu nechtík môžeme piť, pretože je celkom neškodný. <2> Toto potvrdzujú aj ostatné literatúry, ktoré som použil k napísaniu tohto blogu.
A čo dodať na záver? Nechtík je pre mňa tým, čím je Dolce and Gabana vo svete módy, čím je Porsche vo svete automobilov 🙂 takže bez ďalších okolkov, tu sú niektoré receptíky z nechtíka.
Recepty, recepty, recepty
Šalviový čaj s nechtíkom
Tento čajík som dostal ako motiváciu na začiatok od môjho priateľa Mária, ktorého mamina sa aj s jeho pomocou vyliečila z terminálneho štádia rakoviny. Je to jeden z čajov od Dr. Breussa a recept bude aj v blogu o šalvii. Je to dávka na 1 liter čaju
- 2 čajové lyžičky vňate šalvie
- 1 čajová lyžička vňate medovky
- 1 čajová lyžička vňate mäty piepornej
- medzi 3 prsty (alebo 2 čajové lyžičky) kvetu nechtíka
- ja pridávam ešte 1 čajovú lyžičku veroniky lekárskej
Kvôli vysokému obsahu tujónu v šalvii je potrebný nasledovný postup pri dennom pití. liter vody necháme zovrieť a následne vložíme šalviu a necháme variť 3 minúty v nezakrytej nádobe. Tým sa silice čiastočne vyvaria von. Následne odstavíme zo zdroja tepla, pridáme nechtík, medovku, mätu a veroniku a necháme 10 minút lúhovať zakryté, práve kvôli siliciam v medovke, ktoré by sa mohli inak odpariť. Pijeme buď nesladené, alebo osladené len medom.
Pretože nie je zatiaľ urobená dlhodobé štúdia účinkov tujónu z pitia šalvie, odporúča EU po dvoch týždňoch pitia šalviového čaju na mesiac prestať. Preto s manželkou striedame namiesto šalvie rumanček, ktorý nie je potrebné variť, ako šalviu..
Nechtíková masť tety Dugasovej
4 hrste čerstvých kvetných hlávok nechtíka spolu s hornou časťou vňate nadrobno posekáme a dáme do 1/2 kg rozpustenej bravčovej masti. Necháme zovrieť – pozor silne kypí, preto použijeme veľkú nádobu – ešte dobre premiešame, prehrejeme a odstavíme. Necháme prikryté stáť cez noc. Potom trochu prihrejeme a prefiltrujeme cez ľanové plátno. Dobre vytlačíme (zvyšok možno použiť na obklady, napr. pri krčových žilách) a nalejeme do vhodnej fľaše. Skladujeme v chladničke. <1>
Tinktúra a sedací kúpeľ podľa Márie Treben
Na tinktúru:
Plnú hrsť kvetov na 1 liter pravej pálenky, necháme vylúhovať 14 dní na slnku alebo pri teplote 20°C.
Na kúpeľ: Dve vrchovaté dvojhrste čerstvých alebo 100 g sušených bylín na jeden kúpeľ<2>
Prajem Vám všetkým krásny týždeň a nezabudnite, vždy sa pred užívaním byliniek poraďte zo svojim lekárom a buďte zdraví, príroda nám dala bylinku na každý neduh, len je potrebné ju znova objaviť vo svojom srdci.
Krásny deň
Miroslav
<1>DUGASOVÁ, Aurélia, DUGAS, Dionýz. 2002. Babkine bylinky. Praha 2 : Ottovo Nakladatelství s.r.o v divizi Cesty, 2002. 216 s. ISBN 80-7181-756-2.
<2>TREBEN, Maria.2003. Zdraví z boží lékarny. České Budejovice : Nakladatelství DONA, 2003. 88 s. ISBN 978-80-7322-039-6.
<3> MACKŮ, J., MOKRÝ, J.: Naše liečivé rastliny. Bratislava : Slovenská akadémia vied, 1957. 408 s.
Obrázky:
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!