Slava slobode a demokracii Ukrajini!
Kritici tvrdia, že nový zákon o médiách podpísaný Zelenským obmedzuje slobodu tlače na „slobodnej a demokratickej“ Ukrajine. Proti Rusku sa stupňujú útoky od roku 2012, heroizáciou Stepana Banderu (Juščenko), výmeny Janukovyča za Porošenka 2014, podhodenými falošnými Minskými dohodami s vedomím Nemecka, Francúzska, štyrmi legislatívnymi aktmi proti Rusom, ruštine, kultúre, identite, jazyku, reči a tlači. Aby bolo jasno: Občianska ukrajinsko-ruská vojna nielen o Donbas prebieha od roku 2014; ruská invázia, 24. februára, ktorú ako „špeciálnu operáciu“ už Putin nazval vojnou s Ukrajinou, je reakcia. Vypýtal si ju Kyjev… čo zasial, žne. Zločiny na Majdane, v Kyjeve a Odese banderovskými ukronacistami, a osem rokov bombardovania prevažne „ruského“ Donbasu, neboli vyšetrené a potrestané! Pre „demokratizátorov, liberálov a slobodárov“ USA a Westernu a OSN ľahostajné… hnus!!!
Zákonodarcovia, ktorí návrh zákona schválili, uviedli, že „pomôže splniť podmienky členstva v Európskej únii“, no novinári ho ale odsúdili ako akt cenzúry. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok podpísal zákon, ktorý rozširuje regulačnú právomoc vlády nad spravodajskými médiami, pričom opatrenie, o ktorom novinárske organizácie varovali, by mohlo narušiť slobodu tlače v krajine.
Zatiaľ čo niektoré z prísnejších ustanovení zákona boli v reakcii na kritiku uvoľnené, pretrvávajú vážne obavy o nezávislosť regulačného orgánu, uviedli v piatok domáce a medzinárodné mediálne skupiny s tým, že stále prehodnocujú detaily finálnej 279-stranovej legislatívy. Zákon rozširuje právomoc ukrajinského štátneho regulačného orgánu pre vysielanie, Národnej rady pre televízne a rozhlasové vysielanie, na pokrytie online a tlačených spravodajských médií. Predchádzajúce návrhy dávali regulátorovi právomoc pokutovať médiá, odoberať im licencie, dočasne blokovať niektoré online médiá bez súdneho príkazu a žiadať, aby platformy sociálnych médií a vyhľadávací giganti ako Google odstránili obsah, ktorý porušuje zákon, informovali ukrajinské médiá:
Zelenskyj, ktorého administratíva bola v posledných rokoch obviňovaná z podkopávania slobody tlače, nariadil v roku 2019 vypracovať návrh zákona, ktorý zvyšuje reguláciu médií.
Opatrenie schválil ukrajinský parlament začiatkom tohto mesiaca spolu s množstvom ďalších zákonov, ktoré mali podľa zákonodarcov pomôcť krajine splniť legislatívne podmienky pre členstvo v Európskej únii.
https://www.nytimes.com/2022/12/30/world/zelensky-journalism-law-free-speech.html
Súčasťou návrhov zákonov boli opatrenia na „ochranu práv národnostných menšín“. Ide o už skôr prijaté štyri legislatívne akty proti Rusom, ruštine, v školstve, ruskej kultúre a tlačovom zákone.
https://ukranews.com/en/news/901757-rada-adopts-new-law-on-national-minorities
Ďalšie zdroje:
https://www.facebook.com/sergiy.tomilenko/posts/pfbid0b1n5CEruzSDuzBtEq9vjnidwY9LNnrtUdgcPg6G8kd5q73CrhwFCHHp6JpU2o1Pl
https://lb.ua/news/2020/12/14/472932_zhurnalisti_vimagayut_znyati_z.html
https://ukranews.com/ua/news/687734-zakon-pro-media-mistyt-instrumenty-tsenzury
https://gordonua.com/news/politics/evropeyskaya-federaciya-zhurnalistov-raskritikovala-ukrainskiy-zakonoproekt-o-media-nszhu-1618819.html
https://nsju.org/novini/mizhnarodni-eksperty-ne-radyat-zaprovadzhuvaty-regulyuvannya-onlajn-media-i-govoryat-pro-polityzovanist-naczrady/
Ukrajinskí novinári a medzinárodné skupiny za slobodu tlače však vyvolali poplach ohľadom zákona o médiách, ktorý prestúpil parlamentom, pričom povedali, že ide ďaleko nad rámec toho, čo Európska únia požaduje, a obvinili vládu, že členské záväzky využíva ako zámienku na získanie väčšej kontroly nad tlačou.
Výbor na ochranu novinárov , nezisková skupina, ktorá presadzuje slobodu tlače na celom svete, v septembri vyzvala ukrajinských zákonodarcov, aby od tohto zákona upustili a uviedla, že sprísňuje „vládnu kontrolu nad informáciami v čase, keď ich občania najviac potrebujú“.
Európska federácia novinárov, ktorej generálny tajomník nazval predchádzajúci návrh zákona „ hodným najhorších autoritárskych režimov “, v piatok uviedla, že legislatíva je v rozpore s európskymi štandardmi slobody tlače, pretože nezávislosť štátneho regulačného orgánu pre médiá, ktorého členovia menovaní prezidentom a parlamentom, nebolo možné zaručiť.
https://cpj.org/2022/09/cpj-calls-on-ukrainian-lawmakers-to-drop-media-bill/
„Ukrajina preukáže svoj európsky záväzok podporou slobodných a nezávislých médií, nie zriadením štátnej kontroly informácií,“ povedal generálny tajomník federácie Ricardo Gutiérrez.
Národný zväz novinárov Ukrajiny uviedol, že pri revízii návrhu zákona bol nedostatok transparentnosti a tvrdil, že zmeny boli vykonané na schôdzach parlamentných výborov za zatvorenými dverami a že zástupcovia médií a verejnosť nedostali dostatok času na odpoveď. Únia vo vyhlásení vydanom pred hlasovaním ukrajinského parlamentu za schválenie zákona varovala, že legislatíva naruší slobody, ktoré „odlišujú sociálny systém Ukrajiny od režimu diktátorského Ruska“. Únia vo štvrtok po podpise zákona pánom Zelenským okamžite nereagovala na žiadosť o komentár. Hlavné právne oddelenie ukrajinského parlamentu v analýze zverejnenej začiatkom tohto mesiaca tiež poznamenalo, že na preskúmanie zmien v návrhu zákona dostal málo času a že jeho jazyk dostatočne nezohľadnil riziko zavedenia cenzúry.
Ukrajinskí predstavitelia odmietli obvinenia, že požiadavky EÚ boli použité ako zásterka na obmedzenie slobôd tlače. Významné revízie návrhu zákona boli urobené po konzultácii s odborníkmi zo spravodajských médií, povedali, a tvrdili, že rozsiahle zmeny ukrajinskej mediálnej legislatívy boli oneskorené. „Samozrejme, tento návrh zákona je ešte širší ako smernica EÚ, pretože sme potrebovali zmeniť a zmodernizovať našu mediálnu legislatívu, ktorá sa nezmenila 16 rokov,“ povedala Jevheniia Kravchuk, podpredsedníčka parlamentného výboru pre informačnú politiku. Vyhlásenie po schválení návrhu zákona. „Bolo to prijaté, keď ešte neexistoval internet.“
https://nsju.org/novini/nszhu-zaklykaye-vladu-zberegty-v-ukrayini-svobodu-slova-zayava-2/
Najmenej jedna ukrajinská organizácia zameraná na slobodu tlače, Inštitút masových informácií so sídlom v Kyjeve, vo štvrtok uviedla, že je prevažne spokojná s revidovanou legislatívou, ale bude monitorovať jej implementáciu. Hlavnou starosťou organizácie zostáva zabezpečiť nezávislosť mediálneho regulátora. „Aby sme to zlepšili, budeme musieť zaviesť zmeny ústavy, čo počas stanného práva bohužiaľ nie je možné,“ povedala výkonná riaditeľka Oksana Romaniuk. „Je to jeden z našich hlavných plánov do budúcnosti.“
Správu priniesol The Times:
https://www.nytimes.com/2022/12/30/world/zelensky-journalism-law-free-speech.html
Ďakujem, že ste čítali The Times. A teraz skúste vzniesť kritiku proti ruskému Roskomandzor. Slava slobode a demokracii Ukrajini na jej ceste do slobodnej a demokratickej Európskej únie!
Značná časť ukrajinskej legislatívy je venovaná boju proti údajnej „ruskej propagande“ a fakticky zakazuje akékoľvek pozitívne spravodajstvo o akciách Moskvy, ktoré spochybňujú oficiálny postoj Kyjeva. Návrh zákona tiež posilňuje zákaz všetkých ruských médií, ktoré už boli v krajine de facto postavené mimo zákona skôr.
Moje poznatky: Pribúdajú nedostupné indexované ruské zdroje. Ak ste si vo štvrtok prečítali článok AE news (nájdete na Smatanových VPN Budajovho štátneho tajomníka mžp www.konspiratori.sk) o chystanom zákone proti dezinformáciám, ktorý chystá Fialova vláda, tak ste možno zamýšľali, kde tento premiér v úlohe diktátora berie inšpiráciu, pretože zo svojej vlastnej hlavy to nemá, pretože podľa jeho kolegov vo vláde tam vraj toho veľa nemá. Takže odkiaľ to berie? Peter Fiala totiž tento zákon chystá podľa vzoru ukrajinského mediálneho zákona, ktorý bol práve vo štvrtok podpísaný ukrajinským prezidentom. Toto čaká aj Slovensko.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!