Slovenka pracujúca v Kanade
Tento týždeň som sa stretla so známou v autobuse. Pár rokov pracuje vo veľkomeste v Kanade. Z jej pohľadu je to kozmopolitné mesto. Aj keď je chaotické, ako typické veľké mesto. Tak sa tam vraj žije menej stresujúce než inde. Ľudia v práci sú tam spokojnejší, nie sú presne viazaní byť na minútu v zamestnaní. A ani termíny nie sú tak stresové v práci ako inde. Jej švajčiarsky kolega chce radšej zostať pracovať v Kanade, že tam má pokojnejšie pracovné prostredie. Neviem či moja známa tak hovorí, iba o svojej práci, alebo má na myslí že je to tak vo väčšine zamestnaní.
Sociálny systém je tam omnoho lepší ako tu. Pýtala som sa jej na zdravotné poistenie, ako tam funguje. Viem, že v škandinávskych krajinách sa odvody neplatia. Ale sú tam za to vysoké dane. Zdravotné úkony sa hradia z týchto dani. Nie je tam možné podvodné manipulácie poisťovňami. Tie majú za cieľ čo najviac zarobiť. V Kanade podľa mojej známej s platí tam každý sám, nie zamestnávateľ ako je to v USA. Ak človek si neplatí, a má problémy. Vyjde ho to pekne draho.
Na moju otázku ohľadom utečencov povedala, že Kanada si vyberá utečencov samá. Na ohrozených územiach má svojich pozorovateľov. Azyl udelia iba skutočne prenasledovaným. A nik im nevnucuje prijať kvóty tak ako európskym štátom to vnucuje Brusel. Kanadská politika je tam omnoho priateľskejšia pre ľudí ako na Slovensku.
Ja som známej rovno poradila, nech už sa tu nevracia. Odpovedala mi, že tak jej radí každý. Ja som jej rovno povedala, nech tam vezme aj svojich rodičov, aj súrodencov, Číňania tak robia bežne. Tu na Slovensku ich nič dobre nečaká.Na jej vetu, že jej ľudia hovoria, že vraj sa na Slovensku mení všetko ku dobrému, aj keď veľmi pomaly. Ja som jej to hneď vysvetlila. Ani z ďaleka. Skôr je to tu, čím ďalej horšie. Nech pekne ostane v Kanade.To je jedna zo stotisíc Slovákov, ktorá pre neuplatnenie sa na Slovensku, uplatnila sa v zahraničí.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!