Storočnica Trianonu
„Nemôže byť žiadny spor o tom, že pred sto rokmi bolo prijaté rozhodnutie, ktoré bolo očividne nespravodlivé a hodilo sebaurčenie národov do bahna. A my Maďari, sto rokov po rozhodnutí, necítime v tomto ohľade nič iné ako hlbokú bolesť.“
Starosta Budapešti Karácsony Gergely: https://www.facebook.com/karacsonygergely/posts/3266467003386123
https://24.hu/belfold/2020/05/24/trianon-egy-percre-leall-budapest/
Pred sto rokmi vedúci maďarskej delegácie v Paríži, gróf Albert Apponyi:
„Podpísanie mierovej diktatúry v Trianone by znamenalo samovraždu a jej odmietnutie by pre našu krajinu znamenalo smrť.“
Budapešť sa 4. júna na minútu zastaví.
…
Odbočím na Slovensko a dvom turistickým pozoruhodnostiam, aj s úmyslom ponuky v dobe korona krízovej; zahraničné dovolenky budú riskantné pre riziká cezhraničného prenosu Covid-19:
Apponyiho kaštieľ a hotel v Oponiciach: https://www.chateauappony.sk/
Esterházyho kaštieľ v Želiezovciach, hrobka Esterházy, Schubertov „Bagolyvár“ spojený s dvomi pobytmi Franza Schuberta: https://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%BDeliezovce
Oponický kaštieľ bol pre rekonštrukciu objemovo mohutnejší, než želiezovský, majúci rozlohu „len“ dnešného priemerného „panského sídla“.
Ľudské bytosti dostali do vienka titul homo sapiens, sapiens, pre mnohých nadsadené; predošlý primátor, ing. arch. (!) po dve volebné obdobia pre kaštieľ tobôž mesto nevykonal takmer nič.
Obec Oponice má 850 obyvateľov. Mesto Želiezovce okolo 7 tisíc…
Franz Schubert: Viedeň, v ktorej prežil takmer celý život opustil iba dvakrát. V lete v rokoch 1818 a 1824 odišiel na územie dnešného Slovenska do Želiezoviec, kde pôsobil ako učiteľ hudby v rodine grófa Johanna Esterházyho.
Titulná pieseň z cyklu Krásna mlynárka; želiezovský pôvod, mlyn na potoku Sikenica; F. Schubert bol „zatvrdilý“ heterosexuál a tiež „len človák“ (mlynárke to „nem vadilo“):
https://www.youtube.com/watch?v=_YeITW9A8Rk
…
„Tady vůbec nejde o nějakou solidaritu, poškození pověsti a další povídačky. To jsou banality. Tady se hraje nesrovnatelně vyšší hra. Jde o to, aby se EU nerozpadla. K rozpadu má totiž dneska Evropská unie mnohem blíž než kdy v minulosti. Odpor vůči EU v Itálii narostl do míry, v jaké byl v Británii před referendem, ovšem s tím rozdílem, že Itálie je navrch ještě enormně předlužená a postižená virem. Takže se její stav bude ekonomicky odteď dál rapidně horšit a protievropské nálady budou taky sílit. A Evropská unie teď hraje o to, aby Itálii v EU stůj co stůj udržela, protože jinak se celá evropská konstrukce začne bortit jako domek z karet.“
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Marketa-Sichtarova-EU-ma-k-rozpadu-bliz-nez-kdy-jindy-Merkelovou-navrhovany-fond-neni-zachranou-po-pandemii-Hraje-se-mnohem-vyssi-hra-624834?
Hypotétza: Ak by nebolo prvej svetovej vojny, ani jej pokračovania druhou, EÚ by dnes mala dve autonómne, vzájomne komunikujúce centrá…
A tiež bolo a je nemúdre, rozširovať EÚ hlava-nehlava (vstupy a prijatia); najmä žiaden zo štátov strednej a východnej EÚ si neuvedomil, že ide len a len o vplyv Nemecka a Francúzska, tobôž po Aaachenskej zmluve a programové oslabovanie národného elementa EÚ (paneurópeizmus plus Klergiho plán).
Zasa tu ako už dvakrát (obe svetové vojny a jej výsledky) ide o procesy ovládnutia Európy jej znova “lídrom“ Nemeckom (asistencia Francúzska) nevojenskou, ekonomickou cestou cukru a biča…
Brusel by mal dostáť titulu homo sapiens sapiens a spoznať mieru vecí, zatiaľ spoločných…
Najmä Maďarsko (aj Poľsko) sú pre EÚ dnes „nepohodlné“.
Pre súdržnosť EÚ sú tie politické a ekonomické rôzno-metrické „demokratizačné tance“ aj v dobe korónovej komplexnej a globálnej krízy riskantné…
Slovensko je a bude novým vládcom, pričom s USA nemáme nič spoločné, ledaže NATO rovná sa USA, plus ich „nezištná sto miliónová pomoc“ ako sa zdá, poslušné až za svoj hrob.
A zakomplexovanou malou otvorenou a závislou ekonomikou.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notrickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!