Sú bieloruské protesty spontánne?
Kliknite na odkaz (bez obáv, nejde o vírus, malware): https://www.hlavnespravy.sk/su-bieloruskej-protesty-spontanne-bez-vplyvu-filozofa-levyho-by-to-neslo-hovori-sorocinova/2274944
Čo ste zistili? Zrejme čo ja. Článok bol z webu Hlavné správy odstránený. Pre každý prípad skopíroval som článok z cache (text odstráneného článku vo vyrovnávacej pamäti):
Sú bieloruskej protesty spontánne? Bez vplyvu filozofa Lévyho by to nešlo, hovorí Soročinová
Francúzsky filozof Bernard–Henri Lévy nedávno na sociálnej sieti zverejnil svoju spoločnú fotografiu s bieloruskou prezidentskiu kandidátkou Svetlanou Cichanovskou a vyjadril jej svoj obdiv. Týmto príspevkom však vyvolal kritickú reakciu zo strany expertky slovenskej strany Vlasť pre zahraničné vzťahy Moniky Sofiye Soročinovej.
https://www.facebook.com/Sorocinova/posts/177210603869475
https://www.pokec24.cz/politika/kde-se-objevi-levy-tam-tecou-reky-krve-a-brany-pekla-se-otevrou/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bernard-Henri_L%C3%A9vy
Bernard–Henri Lévy na svojom Instagrame totiž uviedol, že bol ohromený svojím stretnutím so Svetlanou
Cichanovskou v hlavnom meste Litvy Vilnus.
„Dnes vo Vilniuse so Svetlanou Cichanovkou, múzou bieloruskej revolúcie; tvár opozície voči tyranovi Lukašenkovi; a je príkladom najsilnejšieho dôvodu, prečo vznikli ženy. Som ohromený týmto stretnutím,“ napísal francúzsky mysliteľ.
Soročinová sa pravdepodobne drží iného pohľadu na dianie v Bielorusku, preto pojíma toto vzdanie holdu opozičným lídrom pochádzajúce zo strany spoločenských autorít ako konanie, ktoré rozdúcha rozpory v cudzej krajine, a teda provokuje k ďalšiemu šíreniu nepokojov.
Lévymu totiž vyčíta, že sa proklamuje šíriteľom tzv. novej filozofie, ktorú je podľa Soročinovej ťažké definovať, ale s ohľadom na spoločenské aktivity mysliteľa možno ale cítiť jej posolstvo a nakoniec i dopad.
„B. H. Lévy v roku 1999 aktívne podporoval Kosovskú oslobodzovaciu armádu, vyzýval NATO, aby bombardovalo Juhosláviu, v roku 2013 vystupoval proti vláde v Sýrii a vyzýval k prijatiu opatrení ako v Líbyi (proti pôvodnému režimu) a vo svojom článku Zachráňte Aleppo vyzýval ku krokom proti Asadovi,“ vysvetľuje členka slovenskej strany Vlasť.
Dodáva, že tiež nemožno zabúdať na Majdan na Ukrajine v roku 2014, kedy filozof podporoval takéto konanie protestujúcich, ktoré si podporu podľa Soročinovej v žiadnom prípade nezaslúžili.
„Potom, čo protestujúci zavalili Molotovovymi koktailmi Berkut (pozn. Špeciálne jednotky Ministerstva vnútra Ukrajiny), pán Lévy kričal: „Teraz ste Európania nielen historicky, ale aj pokrvne… Vy, mládež Majdanu, nedovolíe svojim bratom z východu, aby vás zatlačili pod topánku ríše,“ citovala Lévyho politička.
Podľa nej sú tieto argumenty dostatočné pre to, aby sa dalo tvrdiť, že protesty v Bielorusku nie sú iba odrazom nespokojnosti národa s poriadkom súčasného režimu v krajine.
Tatiana Tichanovská v Európskom parlamente:
https://www.ta3.com/clanok/1190931/prebudili-sme-sa-cichanovska-v-ep-hovorila-aj-o-zabijani-a-strachu.html
Tlačová beseda Ivana Korčoka o dezinformáciách o Bielorusku:
https://www.ta3.com/clanok/1191006/tb-sefa-diplomacie-i-korcoka-k-dezinformaciam-o-bielorusku.html
„Ešte stále si niekto myslí, že protesty v Bielorusku sú spontánnym vyjadrením názoru nespokojného národa?“ pýta sa Monika Sofiya Soročinová.
Po šieste: Čo sa nehodí, škrtnúť.
K tomu, že článok bol odstránený, nemám slovo. Chýba mi slovo. Čítali ste, videli a počuli.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!